Białystok. IPN i Poczta Polska stworzyły serię tzw. całostek o bitwach Powstania Styczniowego w Podlaskiem

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Wojciech Wojtkielewicz
Białostocki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej wraz z Pocztą Polską upamiętniły 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Instytucje te przygotowały ciekawą serię okolicznościowych znaczków i pocztówek filatelistycznych. Pierwszy z folderów (znaczek i pocztówka) dotyczy Białegostoku, a drugi będzie miał swą premierę we wtorek (7.02) w Siemiatyczach.

- Udało nam się wydać cykl siedmiu całostek filatelistycznych upamiętniających 160. rocznicę Powstania Styczniowego. Dziś prezentujemy pierwsza cześć: znaczek przedstawiający ryngraf z pieczęcią powstańczą i Matką Boską. Kolejne całostki będą się ukazywały wraz z rocznicami kolejnych bitew powstańczych w Podlaskiem – informuje dr Marek Jedynak, dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku.

Jak dodaje, wszystkie te walory filatelistyczne są dostępne bezpłatnie i każdy może je otrzymać kontaktując się z białostockim IPN-em. Znaczki z tej serii mogą być normalnie używane w obrocie pocztowym.
Zapowiada też, że 7 lutego w Siemiatyczach – podczas rocznicowych obchodów - zostanie zaprezentowany znaczek poświęcony dwudniowej Bitwie Siemiatyckiej.

Czytaj również:

- Była to jedna z największych bitew na terenie Królestwa Polskiego w tamtym czasie. Bitwa dwudniowa między zgrupowaniem polskim, które liczyło od 3,5 do 4,3 tys. ludzi, a rosyjską piechotą i kawalerią liczącą do 2,5 tys. żołnierzy. Niestety nie mieliśmy dużej ilości broni palnej, a walczyliśmy z wojskiej zorganizowanym i wyszkolonym, które dysponowało też artylerią. W pierwszym dniu potrafiliśmy Rosjan pokonać, ale ostatecznie to oni byli górą, bo powstańców zgubił brak jednolitego dowództwa. Bitwa Siemiatycka kosztowała nas 200 zabitych i 300 rannych. Straty Rosjan wynosiły 80-100 zabitych - opowiada Marek Grajewski z IPN w Białymstoku.

Czytaj również:

- Dwie karty (o Białymstoku i Siemiatyczach) powstały jednego dnia. Myślę, że ci, którzy polegli 160 lat temu, patrząc na nas z góry, mogą powiedzieć: Dobra robota dzieci, dobra robota - podkreśla Barbara Strzymińska-Zdanewicz, regionalny koordynator ds. filatelistyki z białostockiego Oddziału Poczty Polskiej, która stworzyła rocznicowe znaczki, pocztówki i datowniki.

W ramach projektu realizowanego przez IPN i Pocztę Polską ukażą się foldery upamiętniające rocznice następujących bitew:

  • Siemiatycze (6-7 lutego 1863 r.)
  • Waliły (29 kwietnia 18563 r.)
  • Gruszki (28 czerwca 1863 r.)
  • Brzeźnice (7 lipca 1863 r.)
  • Wincenta (18 września 1863 r.)
  • Łukawica (19 września 1863 r.)

Czytaj również:

- Powstanie Styczniowe jest ważne z punktu widzenia i historyków, i lokalnej społeczności. Powstańcy przekazywali tradycje niepodległościowe kolejnym pokoleniom i na tej kanwie wyrastały nowe pokolenia patriotów, którzy dążyli do niepodległej Rzeczypospolitej – zapewnia pomysłodawczyni i koordynatorka projektu Urszula Gierasimiuk, naczelnik OBEN IPN w Białymstoku.

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie