Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Internetowy sklep z produktami Apple

Magdalena Żmiejko
- Sam od kilku lat używam sprzętów sygnowanych logiem nadgryzionego jabłka - mówi Sebastian Palak, właściciel Manzano.pl
- Sam od kilku lat używam sprzętów sygnowanych logiem nadgryzionego jabłka - mówi Sebastian Palak, właściciel Manzano.pl
W biznesie chodzi o to, by nie robić tego co wszyscy, a czerpać radość z tego co się chce robić - mówi Sebastian Palak, właściciel białostockiego sklepu internetowego, handlującego produktami Apple.

Strefa Biznesu: **Jak się zaczęła Pana przygoda z Manzano?**

Sebastian Palak, właściciel Manzano.pl: Kontaktowałem się z oficjalnym dystrybutorem firmy Apple na Polskę (iSource), próbując dowiedzieć się, czy w naszym regionie istnieje sklep o takim profilu. Okazało się, że w czasie, kiedy powstawało Manzano, takiej firmy nie było. Założyłem więc swoją w ramach Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości, bo dla mnie to bardzo korzystna sytuacja. Mam szansę wypróbować pomysł, nie ponosząc dużych kosztów prowadzenia działalności, a gdy firma zdobędzie jakąś pozycję na rynku, będę mogł zacząć działać samodzielnie.

Jak organizacyjnie wygląda dostarczenie towaru do klienta?

- Gdy klient zamówi jakiś towar, dostaje potwierdzenie zakupu na maila. Jeżeli mam w swoich zapasach magazynowych dany produkt, praktycznie od razu wysyłam go klientowi, za pośrednictwem firmy kurierskiej albo Poczty Polskiej. Oczywiście możliwy jest również odbiór osobisty na terenie Białegostoku.

W innym przypadku zamawiam dany produkt w jednej z hurtowni, z którymi mam nawiązaną współpracę. Towar przychodzi do mnie, a następnie jest wysyłany do klienta. Kuriera zamawiam przez specjalny system udostępniany przez AIP. Średnio cały proces realizacji zamówienia trwa 1-3 dni w zależności od dostępności towarów u dostawcy. Staram się, aby oferowane przeze mnie ceny były konkurencyjne.

Zazwyczaj wystawiam towar w cenach SRP (sugerowana cena sprzedaży dla klientów końcowych) lub nieco je obniżam. Zawsze przed ustaleniem kwoty sprawdzam też, za ile sprzedaje dany produkt firma konkurencyjna. Jeżeli cena jest niższa, automatycznie obniżam cenę w manzano.pl. Prowadzenie firmy, szczególnie internetowej, to spore wyzwanie dla młodego przedsiębiorcy.

Gdzie dodatkowo poszukuje Pan wiedzy dotyczącej przedsiębiorczości internetowej i rozwoju firmy?- Uczestniczę w różnego rodzaju szkoleniach i konferencjach. Ostatnio brałem udział w nieformalnym spotkaniu osób z branży internetowej - EastCamp. To już moja piąta edycja, w której uczestniczyłem. Osoby związane z branżą przekazywały nam swoje doświadczenia z prowadzonych przez nie projektów internetowych, a wszystko odbywało się w dość luźnej atmosferze.

Miałem też okazję uczestniczyć w konferencji Programu Innowacyjna Gospodarka, szkoleniu biznesowym Anioły Biznesu czy Polska Przedsiębiorcza.

Jak w planach i marzeniach Sebastiana Palaka wygląda Manzano za 5 lat?

- Planuję otworzyć sklep stacjonarny i mam nadzieję, że mi się to uda. Autoryzowanym resellerem Apple jeszcze nie jestem, ale życzyłbym sobie tego również.

Nie jest łatwo uzyskać status takiego sprzedawcy – łączna kwota zamówienia kwartalnego na produkty Apple musi opiewać na kilkudziesiąt tysięcy euro. Dążąc do tego celu, wykorzystuję różne środki promocji sklepu. Dobrym narzędziem reklamy w dzisiejszych czasach są portale społecznościowe, dlatego też Manzano ma swój fanpage na Facebooku.

Spore grono odbiorców ma też mój prywatny blog (sebasonido.pl), na którym od czasu do czasu zamieszczam recenzje niektórych produktów oferowanych w Manzano. Promuję się też na portalach internetowych, które zajmują się testowaniem sprzętu głównie do urządzeń mobilních.

W najbliższym czasie reklamy mojej firmy można spodziewać się w autobusach Białostockiej Komunikacji Miejskiej, a także w formie ulotek znajdujących się w różnych lokalach w mieście.

Na koniec pytanie trochę abstrakcyjne: czy Steve Jobs byłby z Pana zadowolony?

- Trochę mnie Pani zaskoczyła tym pytaniem, ale uważam, że tak. Jestem osobą, która wyznaje w życiu zasadę, że "nie ma nic, co musisz robić, tylko to, co chcesz robić", co poniekąd idzie w parze z "think different". Z tego może też powodu taki pomysł na biznes, a nie inny, który skupia się na sprzedaży "zwykłych" komputerów klasy PC, czy laptopów takich marek jak HP, Toshiba, Sony, Dell albo telefonów Noki, Samsunga.

Zdaję sobie sprawę z tego, że grono odbiorców produktów firmy Apple oraz akcesoriów z nimi związanych jest dość wąskie, przynajmniej w naszym kraju. Ale o to właśnie chodzi by nie robić tego co wszyscy, a czerpać radość z tego co się chce robić. Sam od kilku lat używam sprzętów sygnowanych logiem nadgryzionego jabłka i interesuję się całą Apple'ową otoczką, i tak też od marca bieżącego roku swoje pasje łączę z pracą.

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości:

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości ułatwiają start w biznesie poprzez prowadzenie firmy na zasadzie pionu AIP, bez konieczności zakładania własnej działalności gospodarczej. Sam proces założenia firmy w ramach AIP jest dość prosty. Należy wejść na stronę internetową Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości (inkubatory.pl) i wypełnić znajdujący się tam formularz. Należy w nim opisać czym dana firma ma się zajmować, a także w jakiej branży ma działać. Osoba składająca wniosek nie może być osobą karaną ani znajdować się na liście osób z zaległościami finansowymi wobec Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości lub działających niezgodnie z regulaminem Fundacji AIP.

- Do kwietnia br. mieliśmy ograniczenie wiekowe. Na chwilę obecną takie ograniczenie zostało zniesione, więc mamy także starszych beneficjentów. Nie każdy pomysł na biznes może być u nas realizowany. Nie zajmujemy się firmami specjalizującymi w produkcji, prowadzeniu np.przedszkola czy handlu artykułami spożywczymi - mówi dyrektor białostockiego oddziału Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości, Łukasz Siemieniuk.

Korzyści z prowadzenia firmy w ramach AIP jest dużo. Student do 26. roku życia nie ma obowiązku opłacania składek ZUS. Młody przedsiębiorca nie rejestruje również swojej działalności - działa pod skrzydłami Inkubatorów. Oprócz tego Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości prowadzą za niego całą księgowość, oddają do dyspozycji konto bankowe, internetową platformę do wystawiania faktur, porady prawne oraz zaplecze biurowe, a to wszystko za 250 zł netto miesięcznie.

To swoista okazja do przetestowania swojego pomysłu, który w odpowiednim czasie (maksymalnie po dwóch latach) można przekształcić w działalność gospodarczą lub zamknąć bez żadnych konsekwencji.

- Z uwagi na to, iż bierzemy pełną odpowiedzialność za firmy powstające pod naszymi skrzydłami, dlatego dokładnie sprawdzamy, by wszystko funkcjonowało prawidłowo - twierdzi Łukasz Siemieniuk. - Z naszych usług korzystają najchętniej studenci III-IV roku - dodaje.

Na podlaskim rynku funkcjonuje około 200 firm, które powstały w ramach Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości i działają na własny rachunek (np. Muzykalia, Aurora Creation).

Do tego grona w niedługim czasie ma szanse dołączyć sklep Manzano.pl, który prowadzi sprzedaż produktów Apple wraz z akcesoriami.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny