Białystok. Ingres Abp. Józefa Guzdka do Bazyliki Archikatedralnej. Poznaliśmy szczegóły

OPRAC.:
Tomasz Dworzańczyk
Tomasz Dworzańczyk
Uroczysty ingres Arcybiskupa Metropolity Józefa Guzdka do Bazyliki Archikatedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny będzie miał miejsce w sobotę 4 września 2021 r. o godz. 11.00. Dzień wcześniej odbędzie się kanoniczne objęcie Archidiecezji Białostockiej przez nowego Metropolitę Białostockiego.

W piątek 3 września punktualnie o godz. 15 Abp. Józef Guzdek obejmie, zgodnie z przepisami prawa kanonicznego, Archidiecezję Białostocką.

Arcybiskup Metropolita wraz ze zgromadzonymi w Archikatedrze Bp. Henrykiem Ciereszką, Abp. Seniorem Edwardem Ozorowskim, kolegium konsultorów, Kapitułą Metropolitalną, księżmi dziekanami, osobami konsekrowanymi i wiernymi świeckimi odmówi Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Następnie odczytana zostanie bulla nominacyjna papieża Franciszka. Po skierowanym do zebranych słowie Arcybiskup Metropolita i duchowni, przewidziani przepisami prawa, złożą podpisy na dokumencie objęcia Archidiecezji. Obrzęd zakończy błogosławieństwo i modlitwa zawierzenia przed obrazem Matki Bożej Miłosierdzia, po czym Metropolita nawiedzi kryptę, w której spoczywa pierwszy Metropolita Białostocki Abp Edward Kisiel.

Transmisja dostępna będzie na kanale YouTube ArchiBial MEDIA.

W sobotę 4 września o godz. 11.00 Metropolita Białostocki Abp Józef Guzdek odprawi uroczystą mszę św. połączoną z ingresem do Bazyliki Archikatedralnej w Białymstoku.

W uroczystości weźmie udział Nuncjusz Apostolski Polsce Abp Salvatore Pennacchio, biskupi białostoccy, biskupi z Metropolii Białostockiej – z Łomży i Drohiczyna oraz biskupi z Archidiecezji Warszawskiej, Krakowskiej, Gdańskiej, Warmińskiej i Diecezji Ełckiej. Mszę św. koncelebrować będą także kapłani Archidiecezji, kapelani wojskowi oraz księża przybyli z innych diecezji.

Do Archikatedry Białostockiej wraz z wiernymi przybędą przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, Wojska Polskiego, policji oraz innych służb mundurowych. Będą obecni prawosławny Abp Jakub oraz hierarchowie innych wyznań.

Po uroczystym procesyjnym wejściu (ingresie) do Archikatedry Białostockiej liturgię rozpocznie Nuncjusz Apostolski. Ponownie zostanie ukazana i odczytana bulla nominacyjna papieża Franciszka. Nowemu Metropolicie Białostockiemu zostanie przekazany pastorał Arcybiskupów Białostockich jako symbol władzy pasterskiej, po czym zajmie on miejsce na katedrze. Przedstawiciele duchowieństwa, osób konsekrowanych i wiernych świeckich złożą homagium nowemu Metropolicie. Dalej Mszy św. przewodniczyć będzie Abp Guzdek, wygłosi homilię, a na zakończenie uroczystości, po odśpiewaniu Te Deum udzieli pasterskiego błogosławieństwa.

Transmisję uroczystości przeprowadzi TVP Białystok. Będzie ją można śledzić również w TV TRWAM oraz na kanale YouTube ArchiBial MEDIA.

Do Archikatedry będzie mógł wejść każdy, zgodnie z obowiązującymi zasadami dotyczącymi limitów (70% miejsc, nie licząc osób zaszczepionych). Uczestnicy liturgii proszeni są o przestrzeganie obowiązujących zasad sanitarnych.

(na podst. archibial.pl)

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

F
FederacjaZielonych.pl
Jak w kawale o mnichach którzy popełnili błąd przy przepisywaniu Biblii: zamiast "będziesz żył w celibacie" było/mogło być "w celi bracie".

Celibat jest wbrew Biblii. Na zachodzie Europy księża maja żony, dzieci, wzorowe rodziny a kościoły nie stoją puste po mszach jak w Polsce, tylko są jak osiedlowe domy kultury, świetlice, kluby sportowe, szkoły, przedszkola, żłobki, przytułki dla biednych, chorych, starych, samotnych matek, potrzebujących, pełnią istotną rolę społeczną= miejsca spotkań i centrów życia lokalnej społeczności

Księża powinni mieć żony dzieci i wzorowe rodziny! Biblia zabrania celibatu: "Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, nieprzebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy, niechciwy na grosz, dobrze rządzący własnym domem, trzymający dzieci w uległości, z całą godnością. jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o kościół boży? katolicka biblia tysiąclecia 1 list Tymoteusza 3:1

1 List do Koryntian 7:5 (2) ze względu jednak na niebezpieczeństwo rozpusty niech każdy ma swoją żonę, a każda swojego męża. (3) mąż niech oddaje powinność żonie, podobnie też żona mężowi. (5) nie unikajcie jedno drugiego, chyba że na pewien czas, za obopólną zgodą, by oddać się modlitwie; potem znów wróćcie do siebie, aby - wskutek niewstrzemięźliwości waszej - nie kusił was szatan. (6) to, co mówię, pochodzi z wyrozumiałości, a nie z nakazu. (9) lecz jeśli nie potrafiliby zapanować nad sobą, niech wstępują w związki małżeńskie. lepiej jest bowiem żyć w małżeństwie, niż płonąc. (10)
Dodaj ogłoszenie