Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. II Konwent Marszałków Województw RP. Samorządowcy dyskutowali m. in. o psychiatrii dzieci i młodzieży po roku pandemii

red (na podstawie wrotapodlasia.pl)
Podczas środowego posiedzenia konwentu marszałkowie przyjęli stanowisko w sprawie finansowania opieki psychiatrycznej.
Podczas środowego posiedzenia konwentu marszałkowie przyjęli stanowisko w sprawie finansowania opieki psychiatrycznej. UMWP
Zamknięcie szkół, ograniczenie kontaktów z rówieśnikami, a często też narażenie na przemoc w rodzinie, problemy finansowe rodzin, ale też śmierć bliskich – to jedne z głównych czynników ryzyka wystąpienia problemów psychicznych, na które narażona jest młodzież podczas pandemii. Dyskutowali o tym samorządowcy podczas II Konwentów Marszałków.

- Szacuje się, że od 400 do 600 tys. dzieci i młodzieży w Polsce wymaga pomocy w obszarze zdrowia psychicznego – mówił podczas panelu poświęconego psychiatrii dzieci i młodzieży prof. dr hab. n. med. Tomasz Wolańczyk, specjalista psychiatrii dzieci i Młodzieży.

O trudnościach w obszarze opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży wiadomo od dawna. Jednym z głównych powodów tej sytuacji są braki kadrowe, niedofinansowanie świadczeń, często też infrastruktura. Jak podkreślał Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego i gospodarz II Konwentu Marszałków Województw RP, problem – choć w różnym stopniu – dotyczy wszystkich regionów Polski.

- Dlatego, jako włodarze województw uznaliśmy, że ten temat musi znaleźć się w programie konwentu. Sytuacja jest trudna i wymaga działania - mówił.

Czytaj też: Pierwszy konwent marszałków pod wodzą Artura Kosickiego

Jak podkreślał prof. Wolańczyk, bardzo dużym czynnikiem ryzyka jest też problem w dostępie do pomocy psychologicznej i psychiatrycznej. A ten w dobie pandemii, przy przeciążonej służbie zdrowia i przesuwaniu środków na walkę z COVID19 jest bardzo utrudniony.

Dodał, że co jedenaste dziecko w Polsce nie ma nikogo w swoim otoczeniu, na kogo mogłoby liczyć. Taki kontakt, choćby z psychologiem, nauczycielem czy rówieśnikiem jest konieczny, aby zmniejszyć ryzyko choroby, a nawet samobójstwa.

Podkreślał, że pozytywnym aspektem pandemii w oferowaniu pomocy psychologicznej jest rozwój poradnictwa telemedycznego, zwłaszcza psychoterapeutycznego. Zwiększyło to dostępność tych usług dla mieszkańców mniejszych miejscowości.
Jako jedno z rozwiązań trudnej sytuacji w obszarze zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży profesor Wolańczyk podał wdrożenie systemu ułatwiającego powrót do szkół, modyfikację systemu edukacji w sposób zmniejszający nasilenie stresu szkolnego.

Czytaj też: Pandemia sprzyja depresji. Specjaliści apelują, aby sięgać po pomoc

Zaburzenia psychiczne dzieci i młodzieży to „tykająca bomba” zgodnie przyznawali uczestnicy konwentu.
W większości województw sytuacja jest trudna zarówno pod względem kadrowym, jak i finansowym. Lekarzy specjalizujących się w psychiatrii dziecięcej jest niewielu - około 400 w całej Polsce.

- Dzieci są w dramatycznej sytuacji, pandemia nie tylko pokazała dotychczasowe potrzeby, ale zwielokrotniła problemy w tym zakresie – mówiła Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego.

Natomiast Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego zwróciła uwagę, że w należy tworzyć środowiska wsparcia psychologicznego i włączać w nie też nauczycieli.

Marszałek Artur Kosicki mówił o trudnej sytuacji psychiatrii dziecięcej w Podlaskiem. Zaznaczył, że samorząd wspólnie z rządem dokładają wszelkich starań, aby jak najszybciej ta sytuacja się zmieniła. Przypomniał, że w trakcie budowy jest Centrum Psychiatrii Dziecięcej i Dorosłych przy szpitalu klinicznym w Białymstoku. Na ten cel Zarząd Województwa Podlaskiego przeznaczył 17 mln zł z funduszy unijnych i 23 mln zł z budżetu państwa.

Podczas środowego posiedzenia konwentu marszałkowie przyjęli stanowisko w sprawie finansowania opieki psychiatrycznej.

Czytaj też: Budimex wykonawcą Centrum Psychiatrii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny