Jednym z udanych przykładów takiej odnowiony jest budynek dworca PKP Białystok. Na ile było to możliwe odtworzono w hali głównej klimat epoki kolei warszawsko- petersburskiej. Z otoczenia budynku wyburzono obiekt, który został dostawiony w latach 80.
W tym roku dobiega remont samej stacji PKP Białystok. W końcu jej perony dorobiły się zadaszeń. Stylowo nawiązują do otoczenia budynku. To, co nowoczesne, czyli przejścia na perony zostało zamontowane pod ziemią
Tak wyburzano budynki w Białymstoku w ostatnich ponad trzech dekadach.
Wiele wyburzeń dotyczyło terenów przemysłowych. Tak znikały chociażby Uchwyty na Bojarach, które przeniosły się do strefy ekonomicznej. W ich miejscu przy Łąkowej wyrosło osiedle mieszkaniowe. W kolejce są kolejne wyburzenia obiektów przemysłowych czy handlowych. Tak wynika z niektórych planów miejscowych. O ich uchwalenie wnioskowali sami właściciele. W ten sposób starali się pozyskać kapitał pod nowe inwestycje w innych rejonach miasta albo poza nim.
Jednak najsłynniejsze wyburzenie w Białymstoku miało miejsca przed wybuchem II wojny światowej. Po wielu latach sporów, nie do końca zakończonych, władze województwa białostockiego nakazały rozebranie soboru Zmartwychwstania Pańskiego. Okazała cerkiew stała na placu, gdzie dziś znajduje się budynek komendy wojewódzkiej policji. Dlaczego rozebrano świątynie? Zobacz tu koniecznie:
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?