Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Białystok. Forum Mniejszości Podlasia chce podważyć rozstrzygnięcie wojewody w sprawie ulicy "Łupaszki". Prezydent miałby pójść do sądu

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Wysłaliśmy wniosek do przewodniczącego rady miasta, by zobowiązać prezydenta do wystąpienia w imieniu rady miasta do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego - mówi Stefan Nikiciuk z FMP (z prawej)
Wysłaliśmy wniosek do przewodniczącego rady miasta, by zobowiązać prezydenta do wystąpienia w imieniu rady miasta do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego - mówi Stefan Nikiciuk z FMP (z prawej) Tomasz Mikulicz
Na najbliższej sesji stanie projekt uchwały, która ma zobowiązać prezydenta, by w imieniu rady miasta poszedł do sądu przeciwko wojewodzie. Wszystko po to, by zlikwidować nazwę ul. "Łupaszki".

Chodzi o głośną sprawę pozbawienia mjr Zygmunta Sendzielarza "Łupaszki" nazwy ulicy. Z wnioskiem wystąpiło - wchodzące w skład KO - Forum Mniejszości Podlasia. Uchwała została przyjęta przez radę miasta, jednak pod koniec listopada została uchylona przez wojewodę.

Czytaj też: Ulica Łupaszki w Białymstoku. Patron zostaje. Wojewoda podlaski unieważnił uchwałę radnych zmieniającą nazwę ulicy

Ten jako powód podał m.in. fakt, że z podjętej uchwały wynika, że ulicy nadano nazwę „Podlaska” tymczasem uzasadnienie do projektu przekazanego radnym dotyczy nadania nazwy „100 lecia Praw Kobiet”, co oznacza, że uchwała została podjęta bez uzasadnienia. Kolejna sprawa to historyczny spór wokół mjr. Łupaszki. Zdaniem wojewody zostały przedstawione fakty z życia majora, które nie znajdują potwierdzania w dokumentach historycznych.

Czytaj też: Nazwa ul."Łupaszki" zlikwidowana. Wśród okrzyków: Hańba, hańba

Radni FMP nie zgadzają się jednak z tym rozstrzygnięciem. - Wysłaliśmy wniosek do przewodniczącego rady miasta, by zobowiązać prezydenta do wystąpienia w imieniu rady miasta do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego - mówi Stefan Nikiciuk z FMP.

Czytaj też: Ulicę Łupaszki w Białymstoku zastąpi ul. 100-lecia Praw Kobiet? Tak chce piątka radnych. Czy całe KO poprze projekt?

Przewodniczący rady miasta Łukasz Prokorym z KO mówi, że wniosek będzie rozpatrywany w poniedziałek (9 grudnia) na najbliższej sesji.

Zobacz też: Ulica Łupaszki w Białymstoku. Radni PiS apelują do wojewody podlaskiego o szybką decyzję w sprawie ulicy Łupaszki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny