Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Fioletowy Spacer, podarki dla maluchów i cykl szkoleń z okazji Światowego Dnia Wcześniaka (FOTO)

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Fioletowy Spacer w Białymstoku z okazji Światowego Dnia Wcześniaka (17.11.2021 r.).
Fioletowy Spacer w Białymstoku z okazji Światowego Dnia Wcześniaka (17.11.2021 r.). Wojciech Wojtkielewicz
Po raz kolejny Fundacja Mali Wojownicy zorganizowała w Białymstoku obchody Światowego Dnia Wcześniaka. Był wspólny spacer z fioletowymi balonikami, podarki dla maluchów oraz szkolenia dla rodziców i medyków.

Światowy Dzień Wcześniaka obchodzony jest 17 listopada każdego roku na całym świecie. W Polsce wydarzenie zostało zainicjowane przez Fundację Wcześniak w 2011 r., a w Białymstoku organizacją jego obchodów zajmuje się Fundacja Mali Wojownicy, która udziela wszechstronnego wsparcia rodzicom i rodzinom dzieci przedwcześnie urodzonych, maluchom niepełnosprawnym oraz dzieciom z problemami okołoporodowymi i rozwojowymi.

- W tym roku Dzień Wcześniaka jest wyjątkowy, gdyż nie możemy spotkać się w tradycyjny sposób, w większym gronie na sali zabaw. Spotykamy się więc na świeżym powietrzu - mówi Sylwia Wesołowska, prezes Fundacji Mali Wojownicy i mama wcześniaka. - Będziemy wspólnie spacerować, celebrować ten najważniejszy dla nas dzień w roku. Wcześniaki dostaną upominki, a rodzice będą mogli porozmawiać z naszymi specjalistami.

Przeczytaj też:

Punktualnie o godz. 10.00 kilkanaście mam z dziećmi wzięło udział w Filetowym Spacerze wokół stawu przy ul. Mickiewicza. Spacerowicze wyposażeni w transparent i fioletowe baloniki (ten kolor to symbol dziećmi urodzonych przedwcześnie), pomimo mglistej i zimnej aury, przemaszerowali wokół stawu, aby przypomnieć o problemach, z jakimi zmagają się wcześniaki i ich rodziny.

- Wcześniak to dziecko urodzone zarówno 2-3 tygodnie przed czasem, jak i 3,5 miesiąca za wcześnie - tłumaczy Sylwia Wesołowska. - Tak naprawdę, na początku trwa walka o jego życie. Takie 500-600 gramowe dziecko nie ma możliwości samodzielnego przeżycia, dlatego tak ważny jest odpowiedni sprzęt w szpitalach. Dzieci przebywają w nich miesiącami, a po wyjściu rozpoczyna się dalsza walka o zdrowie np. poprzez rehabilitację i terapię. Wszystko po to, aby maluch mógł potem normalnie funkcjonować jako dorosły człowiek.

Przeczytaj też:

W Fioletowym Spacerze wzięła udział pani Katarzyna Krasowska, mama Julki, która urodziła się przedwcześnie i uczęszcza do Niepublicznego Przedszkola Małe Zuchy prowadzonego przez fundację.

- Moja córeczka urodziła się w 23. tygodniu ciąży i ważyła 550 gramów - mówi pani Katarzyna Krasowska. - Przebywała 200 dni w szpitalu i wróciła do domu pod opieką Fundacji Pomóż Im. Wymagała jeszcze wsparcia - korzystała z koncentratora tlenu i sondy.

Za 10 dni Julka skończy 6 lat, jednak nadal boryka się ze skutkami przedwczesnego urodzenia. Dziewczynka ma wadę wzroku, problemy endokrynologiczne i potrzebuje wsparcia, które otrzymuje w Fundacji Mali Wojownicy. Pani Katarzyna przyznaje, że bycie rodzicem wcześniaka obarczone jest wieloma wyzwaniami.

- Nie możemy zapomnieć, że nasza córeczka jest wcześniakiem. Z jednymi dziećmi wcześniactwo lepiej się obeszło, z innymi gorzej, ale to zapewne zostanie z nimi do końca życia. Każdy dzień przynosi nowe wyzwania.

Przeczytaj też:

Dziewczynka chodzi do Niepublicznego Przedszkola Małe Zuchy, do którego uczęszczają zarówno wcześniaki, jak i dzieci urodzone w terminie. Tutaj maluchy czują się bezpieczne, są akceptowane pomimo niepełnosprawności i uczą się funkcjonować mimo ograniczeń. A tych jest dużo. Do najczęstszych problemów zdrowotnych związanych z wcześniactwem należą m.in. porażenia mózgowe, problemy ze wzrokiem, słuchem, oddychaniem, zaburzenia ze spektrum autyzmu.

- Wszystkie te problemy wiążą się z niedojrzałym organizmem noworodka - mówi prezes Fundacji Mali Wojownicy. - I tak naprawdę mogą pojawić się dolegliwości ze strony różnych układów w ciele. Dlatego tak ważna jest późniejsza rehabilitacja i terapia. Na pewno tzw. późne wcześniaki mają większe szanse na szybsze dojście do zdrowia, zaś skrajne wcześniaki najprawdopodobniej do końca życia będą potrzebowały pomocy.

Przeczytaj też:

Fioletowy Spacer to nie jedyna atrakcja dzisiejszego wydarzenia. Z samego rana pracownicy fundacji przekazali podarunki dzieciom przebywających na oddziałach "wcześniaczych" w białostockich szpitalach. W ramach obchodów Dnia Wcześniaka od 17 listopada do 17 grudnia fundacja organizuje też cykl szkoleń dla rodziców i specjalistów, m.in. IV konferencję dla zawodów medycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny