MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Finał Olimpiady Aktywności Wiejskiej. Poznaj laureatów prestiżowej rywalizacji Kół Gospodyń Wiejskich w woj. podlaskim

OPRAC.: red
Nagrody laureatom podczas środowego (7.12) finału w urzędzie marszałkowskim wręczali m.in. wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz oraz Jadwiga Zabielska, radna wojewódzka i dyrektor Oddziału Terenowego KOWR w Białymstoku.
Nagrody laureatom podczas środowego (7.12) finału w urzędzie marszałkowskim wręczali m.in. wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz oraz Jadwiga Zabielska, radna wojewódzka i dyrektor Oddziału Terenowego KOWR w Białymstoku. Mateusz Duchnowski/Wrota Podlasia
Grupa Nieformalna Teatr Niepełnosprawnych z Dzięciołówki, Koło Gospodyń Wiejskich (KGW) „Czerwone Szpilki” z Michałowa oraz Sołectwo Sitawka to zwycięzcy ósmej edycji Olimpiady Aktywności Wiejskiej. Celem konkursu jest mobilizowanie mieszkańców wsi do organizacji wspólnych przedsięwzięć.

Tegoroczna edycja była niezwykle zróżnicowana pod względem uczestników, jak i zgłaszanych inicjatyw. W olimpiadzie wzięły udział KGW, jednostki ochotniczych straży pożarnych (OSP), grupy nieformalne, sołectwa, a także osoby będące liderami środowisk wiejskich - łącznie wpłynęły 32 zgłoszenia.

Pula nagród wyniosła w tym roku ponad 40 tys. zł. Olimpiadę przeprowadzono w trzech kategoriach. Kapituła, pod przewodnictwem Andrzeja Pleszuka - zastępcy dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, przyznała po trzy nagrody w każdej z nich.

„Miesiąc marzec miesiącem kobiet w Michałowie” to inicjatywa KGW „Czerwone Szpilki”, która w swojej kategorii zyskała największe uznanie komisji. Michałowskie koło jest stosunkowo młode, bo funkcjonuje zaledwie od 1,5 roku, ale niezwykle prężnie działa.

– Przeprowadziłyśmy dziewięć bardzo różnych akcji, m.in. kolację od popołudnia do białego rana, w której uczestniczyło ponad 150 osób, baliowanie, profilaktykę badania piersi, spotkanie z wizażystką i warsztaty kulinarne – wyliczała Magdalena Jurczuk z „Czerwonych Szpilek”. – Wciągnęłyśmy w to multum kobiet z różnych miejscowości, nie tylko z województwa podlaskiego. Bardzo się cieszymy, że nasza inicjatywa została tak cudownie odebrana.

Kolejny laureat to Sołectwo Sitawka. W celu zintegrowania mieszkańców zagospodarowali plac wiejski. Stanął tam całoroczny namiot z parkietem, ławkami i stołami, a plac zyskał oświetlenie z energii słonecznej. Wszystko wykonywano własnym sumptem, po godzinach prac w gospodarstwach rolnych.

Grupa Nieformalna Teatr Niepełnosprawnych to zwycięzcy w kolejnej z kategorii. Sukces zawdzięczają pomysłowi na wykorzystanie Ogrodu Terapeutycznego w Dzięciołówce do reklamy i edukacji nt. twórczości znakomitego francuskiego malarza i ogrodnika.

– Wymyśliliśmy, że zrobimy mały spektakl w formie etiudy na podstawie biografii pana Cloud’a Monet’a i przedstawialiśmy go w trakcie przyjmowania wycieczek. Odwiedzały na dzieci, osoby niepełnosprawne, turyści – opowiadała Jadwiga Borsuk z Grupy Nieformalnej Teatr Niepełnosprawnych.

LAUREACI KONKURSU

Za działania skierowane do społeczności jednej bądź dwóch miejscowości w obrębie jednej gminy:
1. miejsce (4,5 tys. zł): Sołectwo Sitawka, „Zagospodarowanie placu integracji wiejskiej w Sitawce”.
2. miejsce (3,5 tys. zł): KGW „Szeroka Struga” w Łapach Pluśniakach, „Ożywiamy swoją wieś, cykl kreatywnych inicjatyw łączących ludzi”.
3. miejsce (2,5 tys. zł): Grupa nieformalna Klub Współczesnej Kobiety, „Na wyciągnięcie ręki – zdrowie z natury”.

Za działania skierowane do minimum trzech miejscowości, ale nie wychodzące poza obszar jednej gminy:
1. miejsce (4,5 tys. zł): Koło Gospodyń Wiejskich (KGW) „Czerwone Szpilki” z Michałowa, „Miesiąc marzec miesiącem kobiet w Michałowie”.
2. miejsce (3,5 tys. zł): Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Szudziałowo, „Kulinarne skarby Podlasia”.
3. miejsce (2,5 tys. zł): Koło Gospodyń Wiejskich w Bohdanie, „Dostojnie, elegancko i na ludowo”.

Za działania skierowane poza obręb gminy, ale mieszczące się w ramach województwa:
1. miejsce (4,5 tys. zł): Grupa Nieformalna Teatr Niepełnosprawnych z Dzięciołówki, „Cloud Monet – inspiracją do działania w Ogrodzie Terapeutycznym w Dzięciołówce”.
2. miejsce (3,5 tys. zł): Stowarzyszenie „Koło Gospodyń Wiejskich” w Dąbrówkach, „Podlasie – kraina poezji i pieśni patriotycznej”.
3. miejsce (2,5 tys. zł): Stowarzyszenie Korycinianki, „Ekolekcje”.

Wyróżnienia w wysokości 1 tys. zł trafiły do: KGW „Sąsiedzi” z Kolonii Boćki, KGW w Karakulach, Ochotniczej Straży Pożarnej w Szudziałowie, KGW w Małym Płocku, Sołectwa wsi Szudziałowo, Stowarzyszenia Przyjaciół Powiatu Bielskiego, sołtysa Rudy Alicji Sienkiewicz-Dawidowskiej, Ochotniczej Straży Pożarnej z Olszy oraz KGW „Łapiczanki” z Łapicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zamieszki przez pokaz Louis Vuitton

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny