Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Dyrektor WORD-u chce zwolnić swojego zastępcę. Znowu. Tym razem pytając jednak o zdanie radę miasta [ZDJĘCIA]

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Wojciech Wojtkielewicz/Archiwum
Dyrektor białostockiego WORD-u Przemysław Sarosiek znów próbuje zwolnić swojego zastępcę Macieja Biernackiego. Teraz chce jednak dochować formalności. Na najbliższej sesji (15 stycznia) zapadnie decyzja, czy na zwolnienie wyrazi zgodę rada miasta.

Przywrócono mnie do pracy połowie grudnia. Jeszcze tego samego dnia dyrektor wysłał wniosek do rady miasta o wyrażenie zgody na pozbawienie mnie pracy - mówi Maciej Biernacki, radny niezależny (do początku zeszłego roku był w PO).

W lutym 2019 roku PiS-owski dyrektor WORD Przemysław Sarosiek zwolnił go z pracy (Biernacki był zastępcą dyrektora). Bez zapytania o zgodę rady miasta, co jest wymagane. Sprawa trafiła do sądu. Przemysław Sarosiek przywrócił więc Macieja Biernackiego do pracy i wypłacił wyrównanie z odsetkami za miesiące, w których radny był poza ośrodkiem. Teraz znów podjął próbę zwolnienia swojego zastępcy.

Czytaj też: WORD Białystok: Przemysław Sarosiek zwolnił radnego Macieja Biernackiego. Choć jest prawnikiem, myślał że nie trzeba zgody rady [ZDJĘCIA]

- Chcę, by formalności stało się zadość. Mam nadzieję, że rada miasta zgodzi się na zwolnienie Macieja Biernackiego z pracy. Od samego początku twierdzę - i nic się w tym nie zmieniło - że nie potrzebuję zastępcy. Nie chcę zwolnić Macieja Biernackiego z przyczyn politycznych, ale dlatego że nie mam do niego zaufania - mówi Przemysław Sarosiek.

Gdy zwracamy uwagę, że białostocka rada miasta jeszcze nigdy nie złamała solidarności i - bez względu na barwy polityczne - nie zgodziła się na zwolnienie z pracy którego z radnych. - Jeśli takiej zgody nie będzie, są jeszcze inne możliwości zwolnienia - mówi tajemniczo Przemysław Sarosiek.

Czytaj też: Maciej Biernacki przywrócony do pracy. WORD będzie musiał mu wypłacić wynagrodzenia od lutego. Czyli nawet 80 tys. zł brutto

Czy chodzi o to, że gdy rada miasta się nie zgodzi, złoży wniosek np. do wojewody, który prowadzi nadzór nad samorządami?

- Wniosek do wojewody to tylko jedna z dróg, którą można iść. Muszę jednak jakoś rozwiązać sprawę. Nie wyobrażam sobie, by Maciej Biernacki zastępował mnie pod moją nieobecność, stąd też cofnąłem mu wszystkie uprawnienia. Obecnie pracuje w dziale obsługi klienta. Jest tam na zastępstwie osoby, która w tej chwili w tym biurze nie pracuje. Jednak za 3-4 miesiące ta osoba wróci do pracy. Nie wiem, jakie wtedy zadanie miałbym wyznaczyć Maciejowi Biernackiemu. Pozostawienie w dziale obsługi klienta osoby, która zarabia ponad 4 tys. zł netto nie wydaje się właściwe. A takie pobory muszę Maciejowie Biernackiemu wypłacać, bo sąd przywrócił go do pracy z zarobkami jakie miał przed zwolnieniem - mówi Sarosiek.

Czytaj też: Szef WORD-u przyznaje, że zatrudnił znajomych. Bo zna ich kompetencje. Były wiceszef WORD-u: PiS realizuje nowy program: Kolesie Plus

Maciej Biernacki uważa, że nikt z radnych - nawet tych z PiS-u - nie będzie miał wątpliwości, że Przemysław Sarosiek próbuje go zwolnić z przyczyn politycznych, a nie organizacyjnych. - Zabrakło mu zresztą odwagi na to, by przyjść na kluczową rozprawę, gdzie okazało się, że wszystkie stawiane mi zarzuty są bzdurą - mówi.

Przewodnicząca większościowego w radzie miasta klubu KO Katarzyna Jamróz komentuje, że jako że do tej pory nie zdarzyło się, by radni (bez względu na opcje polityczne) zgodzili się na zwolnienie któregoś z radnych z pracy, to i tym razem nie dojdzie do takiej sytuacji. - Pytanie jednak co zrobi klub PiS? - zastanawia się.

- Na najbliższym posiedzeniu naszego klubu podejmiemy decyzję w tej sprawie - mówi tylko przewodniczący PiS w radzie miasta Henryk Dębowski.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny