Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Dom pomocy uchodźcom Fundacji Dialog oficjalnie otwarty. Wspiera Ukrainki z ciężko chorymi dziećmi [ZDJĘCIA]

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Otwarcie domu pomocy matkom z dziećmi z Ukrainy w Białymstoku.
Otwarcie domu pomocy matkom z dziećmi z Ukrainy w Białymstoku. Izolda Hukałowicz
Ukrainki z ciężko chorymi dziećmi, które uciekły przed wojną, znajdą tu bezpieczną przystań. W Białymstoku oficjalnie otwarto dziś (11.04) dom pomocy uchodźcom. Placówkę przy ul. Konrada Wallenroda prowadzi Fundacja Dialog, która otrzymała 100 tys. zł od jednej z firm na działalność wspierającą uchodźców z Ukrainy.

Dom pomocy uchodźcom przyjmie do 30 osób

Fundacja Dialog oficjalnie otworzyła dziś (11.04) dom pomocy uchodźcom z Ukrainy. Mieści się on w dwupiętrowym budynku przy ul. Konrada Wallenroda 7 w Białymstoku, który jest pierwszą nieruchomością zakupioną przez fundację. Budynek kosztował milion złotych.

- Dom pomocy znajduje się w bezpiecznej, zamkniętej enklawie, daleko od ulicy głównej, co jest ważne dla bezpieczeństwa dzieci - podkreśla Michał Gaweł, prezes Fundacji Dialog. - Docelowo w domu może zamieszkać do 30 osób. Zależy nam, aby każda matka z dzieckiem miała swój indywidualny pokój. W przyszłości przed budynkiem chcielibyśmy utworzyć plac zabaw dla dzieci.

Obecnie w domu przy ul. Konrada Wallenroda mieszkają cztery ukraińskie rodziny, czyli łącznie 11 osób. To uchodźcy z Charkowa, Berdyczowa, Lwowa oraz Zaporoża. Część z nich była ewakuowana przez Fundację "Pomóż Im", która zapewnia opiekę paliatywną maluchom z Ukrainy.

- Pod naszą opiekę trafiły dwie rodziny z Ukrainy. Jedna mieszka w wynajętym mieszkaniu w centrum Białegostoku, a druga właśnie tutaj. To mama z babcią i córeczką, które znajdują się tu od soboty - mówi Krystyna Skrzycka, wiceprezes Fundacji "Pomóż Im". - Prowadzimy opiekę paliatywną dzieci ukraińskich na takich samych zasadach jak dzieci polskich, a więc zapewniamy: sprzęt medyczny, koncentrator tlenu, ssak medyczny, lekarstwa, specjalistyczne opatrunki. My organizujemy opiekę medyczną, a Fundacja Dialog - dach nad głową i wyżywienie.

"Jesteśmy szczęśliwi, że udało nam się znaleźć tu schronienie"

Jedną z mieszkanek nowego domu opieki jest Olga, uchodźczyni z Charkowa, która przybyła do Polski miesiąc temu. Wcześniej mieszkała w akademiku.

- Mieliśmy tam dobre warunki, ale tutaj jest jednak dużo spokojniej - podkreśla kobieta. - Mam córkę, która jest chora i potrzebuje opieki paliatywnej i obecnie nie możemy sobie pozwolić na to, aby była ona leczona w Ukrainie. Jesteśmy szczęśliwi, że udało nam się znaleźć pomoc i schronienie tutaj. Mamy tu wszystko, co jest potrzebne do życia.

Pomysł domu matki i dziecka zrodził się dawno

Fundacja Dialog od wielu lat chciała otworzyć dom matki i dziecka. Przez pewien czas taki dom funkcjonował przy ul. Kolejowej, gdzie obecnie mieści się noclegownia im. św. Marii Magdaleny.

- W pewnym momencie zabroniono nam przyjmować tam matki z dziećmi, gdyż uznano, że w Polsce nie ma bezdomnych matek z dziećmi - opowiada Michał Gaweł. - Właściwą formą działalności powinien być dom matki i dziecka, a na Podlasiu formalnie nie ma zarejestrowanego takiego domu. Wpadliśmy więc na pomysł, aby teraz, w czasie wojny, zakupić dom, na który już dawno odkładaliśmy pieniądze i przeznaczyć go na pomoc uchodźczyniom z dziećmi z Ukrainy. Gdy kobiety będą już mogły wrócić do swojej ojczyzny, dom będzie służył polskim matkom z dziećmi.

Darczyńcy hojnie wspierają fundację

Działalność fundacji nie byłaby możliwa bez wsparcia darczyńców. To pomoc rzeczowa i pieniężna ze strony indywidualnych osób oraz firm. I właśnie dziś firma SMP Poland przekazała fundacji darowiznę w wysokości 100 tys. zł, która zostanie przeznaczona m. in. na zaspokojenie wszelkich potrzeb osób, które zamieszkają w nowym domu pomocy dla uchodźców.

Dom pomocy to nie jedyna forma wsparcia, jakiej Fundacja Dialog udziela uchodźcom z Ukrainy. Wicedyrektor Fundacji Dialog Marcin Kruhlej podkreśla, że fundacja działa wielotorowo.

- Organizujemy pomoc rzeczową, którą prowadzimy w ramach punktu charytatywnego przy ul. Węglowej. Zapewniamy także wsparcie asystentów, którzy pomagają uchodźcom z Ukrainy na różne sposoby. Kierujemy Ukraińców na kursy języka polskiego organizowane wspólnie z Politechniką Białostocką oraz zapewniamy wsparcie psychologiczne. Mamy też prawnika, który oferuje pomoc w czynnościach związanych z naszym systemem prawnym. Z kolei w kilku białostockich szkołach pracują nasze panie, które wspierają dzieci z Ukrainy w procesie edukacyjnym.

Jak mówi Marcin Kruhlej, pomoc cały czas jest potrzebna. Dlatego apeluje, aby wszyscy, którzy zechcą wesprzeć uchodźców, przekazywali do punktów fundacji dary rzeczowe, np. produkty żywnościowe, nieużywane ubrania czy też chemię gospodarczą.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny