Białystok. Do piątku [15.10.2021] można oddawać głosy na projekty w ramach edycji Budżetu Obywatelskiego 2022

OPRAC.: wal
Radni  Katarzyna Ancipiuk, Jacek Chańko i Henryk Dębowski zachęcali białostoczan, by głosowali na projekty ogólnomiejskie i osiedlowe w ramach Budżetu Obywatelskiego 2022
Radni Katarzyna Ancipiuk, Jacek Chańko i Henryk Dębowski zachęcali białostoczan, by głosowali na projekty ogólnomiejskie i osiedlowe w ramach Budżetu Obywatelskiego 2022
Do połowy października mogą jeszcze białostoczanie oddawać głosy na ogólnomiejskie i osiedlowe pomysły w ramach Budżetu Obywatelskiego 2022. Niektórzy z mieszkańców wystąpili do władz miasta z pytaniem, ile osób powiązanych z urzędem miejskim jest wśród autorów projektów. Niezadowoleni z odpowiedzi o pomoc poprosili radnego. Radni są też wśród pomysłodawców inwestycji.

W tej edycji obywatelskiego głosowania białostoczanie mogą wybierać z 112 projektów, w tym 38 ogólnomiejskich i 74 osiedlowych. Każdy z mieszkańców może głosować maksymalnie na cztery pomysły. Najwięcej, bo aż 53 dotyczą budowy lub modernizacji obiektów sportowych i szkolnych (budowy boisk, placów zabaw, siłowni, toru dla samochodów zdalnie sterowanych, modernizacji sal gimnastycznych itp.). Infrastruktury drogowej, np. budowy lub modernizacji dróg, chodników, ścieżek rowerowych, sygnalizacji świetlnej, przejść dla pieszych, kanalizacji deszczowej, montażu stacji napraw rowerów, dotyczy 14 projektów. Również 14 pomysłów można określić jako projekty „zielone”.

Czytaj też: Pełna lista projektów zakwalifikowanych do głosowania w ramach Budżetu Obywatelskiego 2022

Mimo że głosowanie zbliża się do finału nie milkną echa wcześniejszego kwalifikacyjnego etapu.

- Zwrócili się do mnie mieszkańcy, którzy w oparciu o dostęp do informacji publicznej złożyli zapytanie w sprawie projektów zgłoszonych w tej edycji Budżetu Obywatelskiego i zostali potraktowani lekceważąco przez urzędników Centrum
Aktywności Społecznej - napisał w zapytaniu do prezydenta radny Paweł Myszkowski.

Dlatego na prośbę mieszkańców zapytał, ile projektów zostało zgłoszonych w ramach obecnie trwającej edycji Budżetu Obywatelskiego przez osoby związane z instytucjami miejskimi lub podmiotami, które współpracują z urzędem miasta?

- Proszę o precyzyjną odpowiedź, a nie o odsyłanie na stronę z listą projektów. Mieszkańcy nie muszą mieć orientacji, kto składa dany projekt - dodał radny. - Urząd z pewnością ma dokładną wiedzę w tej materii, a zapytanie nie obejmuje danych osobowych, tylko statystycznych.

Czytaj też: Budżet obywatelski. Dylemat mniejszego zła

Prezydent na odpowiedź ma kilkanaście dni. To nie pierwszy raz kiedy pojawia kwestia autorstwa projektów. Podobnie było w poprzedniej edycji budżetu, gdy zgłoszono pomysł budowy pomnika Władysława Bartoszewskiego. Tego jednak przedstawiciele magistratu - zarówno po opublikowaniu listy rekomendacyjnej, jak i po wynikach głosowania (pomnik został wybrany do realizacji) – nie chcieli ujawnić. Zasłaniali się klauzulą RODO i tłumaczyli, że jedynie sam pomysłodawca może się ujawnić.

W tej edycji ujawniali się pomysłodawcy projektów. Są wśród nich także rani m.in. Henryk Dębowski, który od lat walczy o modernizację przejścia przez ul. Mickiewicza od strony Wydziału Prawa na Planty. Jeszcze w 2015 roku apelował do prezydenta, by w tak bardzo uczęszczanym przez białostoczan miejscu zwiększyć bezpieczeństwo pieszych. Swoją interpelację napisał dzień po tym, jak na przejściu została przez kierowcę potrącona kobieta. Na skutek obrażeń została przewieziona do szpitala. W odpowiedzi prezydent napisał, że przejście zostało doświetlone, a kolejne kroki zwiększające bezpieczeństwo zostaną podjęte po planowej przebudowie ulicy w rejonie Pałacu Branickich i i analizie ruchu.

Teraz radny wrócił do tematu. W ramach Budżetu Obywatelskiego 2022 zgłosił (projekt zakwalifikowany do głosowania) budowy aktywnego przejścia dla pieszych. Z antypoślizgową nawierzchnią hamowania, oświetleniem ledowym sygnalizującym obecność pieszego na przejściu czy widocznymi znakami ostrzegawczymi.

- Tak, by mieszkańcy mogli bezpiecznie z rodzinami mogli korzystać z tego przejścia - dodaje radny.

Razem z kolegami z klubu PiS wystąpił do komendanta miejskiego policji o wskazanie innych takich niebezpiecznych miejsc, by w przyszłorocznym budżecie miasta mogłyby zostać zrealizowane inwestycje zwiększające bezpieczeństwo.

To, które projekty zdobędą najwięcej i będą realizowane dowiemy się 29 października. Wtedy urząd miejski przedstawi wyniki tegoroczne głosowania.

Czytaj też: Czas do 15 października

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kosmitka
Bardzo dobry pomysł panie Dąbrowski. Na tym przejściu jest bardzo duży ruch zarówno samochodowy, jak i pieszy.

Moja rodzina oddała głosy na ten projekt.
G
Gość
Jak zwykle w roli głównej macho Dębowski Henryk !!!
Dodaj ogłoszenie