Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Dlaczego podczas apelu upamiętniającego zryw warszawiaków nie wspomniano o Narodowych Siłach Zbrojnych -pyta radny

wal
Białystok. 1 sierpnia 2022 roku. Obchody 78. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego
Białystok. 1 sierpnia 2022 roku. Obchody 78. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego Wojciech Wojtkielewicz
Od obchodów tegorocznej rocznicy wybuchu powstania warszawskiego minął już ponad miesiąc, ale treść apelu poległych wzbudziła zastrzeżenia radnego Pawła Myszkowskiego. Interweniował u dowództwa 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. Jego dowódca odsyła do organizatora, czyli urzędu miejskiego. Jego urzędnicy twierdzą, że ceremoniał był uzgodniony z przedstawicielami wojska.

Sytuacja, gdy podczas apelu pamięci wspomina się o Armii Ludowej, a pomija Narodowe Siły Zbrojne i inne formacje narodowe, jest kuriozalna - napisał radny Paweł Myszkowski do dowódcy 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego.

Chodzi o apel pamięci, który 1 sierpnia - podczas oficjalnych obchodów w Białymstoku rocznicy wybuchu powstania warszawskiego - odczytał oficer prasowy pułku.

- Ze zdziwieniem odnotowałem, że w treści apelu zabrakło odwołania do żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, którzy również czynnie walczyli w powstaniu warszawskich - wspomniał radny.
.

I przedstawił listę formacji z tego środowiska, które walczyli z Niemcami. Wśród nich były zgrupowania, bataliony, kompanie, oddziały. baterie.

- Proszę o uwzględnienie moich uwag i dołożenie starań, aby w kolejnych latach żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych walczący w Powstaniu Warszawskim nie byli pomijani w apelu pamięci odczytywanym w rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego - podkreślił radny PiS.

W odpowiedzi dowódca pułku zaznaczył, że zgodnie z ceremoniałem Wojskowych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej za organizację i przebieg uroczystości odpowiada ich organizator. Musi on uzgodnić z dowódcą garnizonu zakres asysty wojskowej. Natomiast, gdy podczas uroczystości zaplanowano odczytanie apelu poległych lub apelu pamięci, jego tekst powinien opracować organizator i przekazany dowódcy garnizonu lub dowódcy jednostki, która wystawia asystę honorową. Przed odczytaniem treśc apelu należy przesłać do zatwierdzenia dyrektorowi komórki organizacyjnej w Ministerstwie Obrony Narodowej, odpowiedzialnemu za ceremoniał wojskowy. Należy to zrobić w formie elektronicznej lub papierowej co najmniej na 14 dni przed rozpoczęciem uroczystości.

- 1 sierpnia 2022 roku organizatorem uroczystości był Urząd Miejski w Białymstoku - podkreślił pułkownik Paweł Lachowski, dowódca pułku.

Dodał, że uwagi radnego zostały przekazane urzędnikom prezydenta.

- Mamy nadzieję, że w kolejnych latach informacja o Narodowych Siłach Zbrojnych będzie zawarta - zaznaczył.

Czytaj też: U Powstańca – Majora Eugeniusza Barańskiego. Kiedy walczył w Powstaniu Warszawskim, miał 22 lata, dziś mieszka w Choroszczy

Agnieszka Zabrocka, z departamentu komunikacji społecznej urzędu miejskiego zaznacza, że Apel Pamięci odczytany 1 sierpnia został opracowany w oparciu o wzory zamieszczone w Ceremoniale Wojskowym.

- Treść apelu została przesłana do białostockiej jednostki wojskowej z zachowaniem przewidzianych terminów i zatwierdzona przez powołany do tego departament Ministerstwa Obrony Narodowej w lipcu 2020 roku - tłumaczy.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny