Białystok. Debata o lotnisko na stadionie miejskim bez udziału publiczności. Zastrzeżenia miał sanepid. Dyskusja będzie tylko online

OPRAC.: wal
Pas na Krywlanach na 1350 metrów. Ale dziś można korzystać z odcinka o długości 850 metrów. By był w pełni dostępny muszą zostać - zdaniem miasta - usunięte przeszkody lotnicze, czyli 14,5 tys. drzew w Lesie Solnickim Anatol Chomicz/Archiwum
W dzisiejszej debacie o lotnisku na stadionie miejskim miało uczestniczyć, oprócz panelistów, także 25 osób zakwalifikowanych na podstawie wcześniejszych zgłoszeń. Ostatecznie nie wezmą oni udziału w dyskusji. Prezydent Tadeusz Truskolaski zdecydował o przeprowadzeniu spotkania tylko online. Według magistratu zastrzeżenia do pierwotnej formy debaty miał powiatowy sanepid.

Poniżej publikujemy maila nadesłanego do redakcji przez Urszulę Boublej, rzeczniczkę prasową prezydenta Białegostoku:

"W związku z pismem Powiatowego Inspektora Sanitarnego, które wpłynęło do Urzędu Miejsko w Białymstoku w dniu wczorajszym zmienić musiała się formuła dzisiejszej debaty o lotnisku Krywlany. W piśmie Inspektor Sanitarny Waldemar Kulesza zalecił rezygnację z organizacji debaty lub przeprowadzenie jej w formie online.
Dlatego też, pomimo zastosowania wszelkich rygorów sanitarnych, ograniczenia liczby uczestników do minimum, Prezydent Białegostoku podjął decyzję, że dzisiejsza debata odbędzie się online. Wezmą w niej udział jedynie paneliści.
Osoby, które zarejestrowały się do udziału osobistego w spotkaniu zostaną poinformowane o brak takiej możliwości. Jednocześnie będą mogły przesłać pytania, które zadamy podczas debaty.
Z tego samego powodu ograniczeniu ulega udział dziennikarzy w spotkaniu. Zapraszamy do śledzenia debaty jedynie w Internecie"

.

Czytaj też:Las za las

Debata ma rozpocząć się w środę [14.04.2021] o godz. 11. Będzie transmitowana na profilu facebookowym miasta Białystok. W dyskusji jako paneliści wezmą udział: prezydent Tadeusz Truskolaski, ekspert ds. infrastruktury lotniczej Piotr Niewiarowski, Ryszard Ziemblicki, Małgorzata Grabowska-Snarska ze Stowarzyszenia Okolica oraz Adam Kwiatkowski, naczelnik Wydziału Ochrony Zasobów Przyrodniczych z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Białystok. Przed debatą w sprawie lotniska na Krywlanch prez...

Coraz więcej cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Spokojnie las się wytnie lotniska i tak nie będzie ,bo ten człowiek to nawet mieszkańcom kanalizacji nie potrafi zrobić

G
Gość

Nie będzie trzeba częstować ciastkami, herbatnikami, kawą co miasto kupiło i tłusta urzędniczka będzie miała więcej dla siebie.

w
www.FederacjaZielonych.pl

12.04.2021: Francja zakaże lotów na niektórych trasach. Tych, gdzie dostępny jest pociąg

Francuscy posłowie zagłosowali za zawieszeniem lotów krajowych, jeśli zamiast tego można odbyć podróż pociągiem w ciągu 2,5 godz. - pisze "The Guardian".

Rozwiązanie, za którym opowiedzieli się parlamentarzyści, sprawi, że z rozkładu lotów lotniska Orly, na południe od stolicy Francji, znikną krótkie bezpośrednie rejsy m.in. do Nantes i Bordeaux. Nie oznacza to jednak likwidacji połączeń przesiadkowych do hubu Air France w porcie lotniczym Charles de Gaulle/Roissy na północ od Paryża.

To realizacja postulatów prezydenta Macrona i powołanej przez niego komisji klimatycznej. Ta jednak pierwotnie zakładała likwidację wszystkich lotów wewnątrzkrajowych, o ile istniałaby alternatywa w postaci bezpośredniego połączenia kolejowego w czasie krótszym niż 4 godz. "Zostało to zredukowane do dwóch i pół godziny po silnym sprzeciwie niektórych regionów oraz linii Air France-KLM, która, podobnie jak inne linie lotnicze, została poważnie dotknięta lokalnymi i międzynarodowymi ograniczeniami podróży COVID-19" - pisze brytyjski portal.

CEO Air France-KLM, Benjamin Smith, zapowiedział już, że linia lotnicza zmniejszy liczbę tras krajowych we Francji o 40 proc. do końca 2021 r. To jeden z warunków udzielonej przewoźnikowi pomocy publicznej w wysokości 7 mld euro.

https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/zakaz-lotow-we-francji-pociagi-zamiast-samolotow-na-niektorych-trasach/z778n4q

w
www.Koncerty.Bialystok.pl

Dlaczego Urząd Miasta Białystok wbrew prawu blokuje możliwość zadawania pytań na Facebooku dla https://www.facebook.com/rafal.kosno.zielony/, nie przesyła informacji prasowych na adres FZBIALYSTOK@GMAIL.COM?

Dlaczego wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki: kradnie telefon dziennikarza, każe wykasować nagranie, niszczy sprzęt? http://ibialystok.blogspot.com/2020/05/wiceprezydent.html nagranie! https://youtu.be/iP4cJU3zGM0 Ustawa Prawo Prasowe Art. 43. Kto używa przemocy lub groźby bezprawnej w celu zmuszenia dziennikarza do zaniechania opublikowania materiału prasowego albo do zaniechania interwencji prasowej – podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Art. 44. 1. Kto utrudnia lub tłumi krytykę prasową – podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności

G
Gość

Tadek, gdzie raport wyjaśniający zalewanie miasta? Obiecałeś chyba 6 lat temu i nic nie ma. Cały dzień deszcz pada i znowu miasto będzie zalane. Weź się do pracy, a nie latasz sobie za granicę na luksusowe roksy

w
www.i.Bialystok.pl

Zbojkotujcie tę propagandową pseudo debatę, nie uwiarygadniajcie jej, zażądajcie prawdziwej debaty dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców! Bojkot propagandowych kłamstw! Dlaczego tę „pseudo debatę” o „pseudo lotnisku” zorganizowano celowo w sposób uniemożliwiający udział i zabranie głosu wszystkim zainteresowanym? Na stadionie który ma ponad 22 tysiące miejsc tylko dla wybranych przez Urząd …25 osób? W np. sobotę o godzinie 17 dla wszystkich mieszkańców? Konstytucja Art. 54. Zasada wolności poglądów 1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. Dlaczego takie same lotnisko w Suwałkach naprawdę działa i kosztowało 20 milionów złotych a w Białymstoku kosztowało 2 razy więcej, 40 milionów złotych? Dlaczego żadna firma nie dofinansowała budowy jak np. w Suwałkach połową potrzebnej kwoty?

A największymi „przeszkodami lotniczymi” jest nie las Solnicki (którego 30 ha pod pozorem „lotniska” może trafić do Kościoła, na początek na cmentarz, a po 20 latach jako bardzo atrakcyjne tereny w mieście przy strefie ekonomicznej) ale Stadion Miejski i Sąd Rejonowy. Dokąd miałyby sens połączenia z Białegostoku, skoro w 2 godziny za 30 zł można być pociągiem na największym lotnisku w Polsce Warszawa Okęcie? Czy nie lepiej byłoby sprzedawać lub dzierżawić tereny lotniska dla firm, które płaciłyby podatki w Białymstoku a tak uciekają poza Białystok, a za pozyskane pieniądze wybudować na początek krótki pas w np. Topolanach koło Michałowa, gdzie jest duża rezerwa terenu Skarbu Państwa i możliwość rozbudowy pasa do wymaganej długości 2,5 km dla prawdziwego lotniska, takiej możliwości nie ma w Białymstoku, a pseudo lotnisko blokuje rozwój miasta przez ograniczenia zabudowy, strefy ograniczonego użytkowania, hałasu? Wszędzie na świecie lotniska buduje się poza miastami. Dlaczego winą za niedziałający za przekręt, który nigdy nie będzie prawdziwym lotniskiem prezynadęt i Urząd Miasta próbuje obciążyć organizacje społeczne, ekologiczne i Lasy Państwowe?

Już przed rozpoczęciem budowy było wiadomo że to zła decyzja ostrzegałem ich przed tym przedwyborczym przekrętem na sesji Rady Miasta: https://youtu.be/Tn7vPI1P2Fo?t=3121

Ile kosztowała akcja przygotowania druku i dystrybucji „bezpłatnego biuletynu informacyjnego Urzędu Miejskiego nr 1 (1) kwiecień 2021 Bialystok.pl #OdkryjBialystok”, („Druk Agora SA www.fruk.agora.pl” ”wydawca Gazety Wyborczej) czy to zarejestrowany w Sądzie tytuł prasowy? Dlaczego jest w nim nieaktualna informacja o terminie debaty: podano godzinę 12 podczas gdy na https://www.bialystok.pl/pl/wiadomosci/aktualnosci/porozmawiajmy-o-lotnisku-krywlany.html godzinę 11?

Dlaczego zdjęcie na okładce wprowadza w błąd pokazując samolot rejsowy dla kilkuset pasażerów, skoro takie samoloty nie mogą i nigdy nie będą mogły odlatywać z lotniska w Białymstoku z powodu braku możliwości przedłużenia pasa startowego do 2,5 km? Dlaczego tytuł „Jedyna szansa na lotnisko dla Białegostoku” wprowadza w błąd?

G
Gość

cwiczyc w parku nie mozna a wy chcecie by na jakas pogadanke zwalily sie tlumy ludzi?

szpak mozgojad padl z glodu

Dodaj ogłoszenie