Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Darmowa cytologia w BCO. Bez ograniczeń wiekowych! Sprawdź, czy nie grozi ci rak szyjki macicy

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Ruszyły zapisy na darmową cytologię w Białostockim Centrum Onkologii
Ruszyły zapisy na darmową cytologię w Białostockim Centrum Onkologii Pixabay
Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie zaprasza wszystkie chętne kobiety do wykonania bezpłatnego badania cytologicznego. Zapisy już trwają, a badania zaczną się w poniedziałek 18 stycznia - wtedy startuje akcja „Wsłuchaj się w głos swojego ciała” w ramach Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy.

Wciąż są wolne miejsca na darmową cytologię w Białostockim Centrum Onkologii. Szpital zaprasza wszystkie chętne panie do zapisywania się pod numerem telefonu 790 514 141. Co ważne, nie ma ograniczeń wiekowych! Badania rozpoczną się 18 stycznia.

- Zainteresowanie jest duże, więc zdecydowaliśmy się zwiększyć pulę miejsc - mówi Monika Mróz, rzecznik prasowa BCO. - Zgłaszają się do nas panie z całego województwa, co bardzo nas cieszy.

Darmowe badania cytologiczne prowadzone są przez BCO w ramach akcji „Wsłuchaj się w głos swojego ciała” z okazji Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, przypadającego w tym roku w dniach 18-22 stycznia.

- To bardzo ważne, by przypominać paniom o regularnych badaniach cytologicznych zwłaszcza teraz, gdy wiele osób w obawie przed zarażaniem koronawirusem odłożyło badania ‘na później’ - zaznacza Magdalena Joanna Borkowska, dyrektor BCO. - Nie wiemy, kiedy skończy się pandemia, wiemy na pewno, że nowotwór nie poczeka, jest cichy i podstępny, a kiedy zauważymy objawy, może okazać się, że jest już za późno. Dlatego zapraszamy serdecznie wszystkie chętne kobiety, zarówno młode, jak i dojrzałe do naszego Centrum na krótkie i bezbolesne badanie cytologiczne. Chcemy, by profilaktyka weszła w nawyk i obok wizyt u fryzjera czy kosmetyczki stała się stałym elementem życia każdej z nas.

Co roku w Polsce na nowotwór złośliwy raka szyjki macicy choruje średnio 2,5 tys. kobiet, z czego ponad połowa umiera.

- W Polsce nowotwór rozpoznawany jest w głównej mierze w stopniu zaawansowanym, co daje mniejsze szanse na wyleczenie. We wczesnym stadium rak szyjki macicy jest wyleczalny w stu procentach. Podczas badania ginekologicznego, które jest proste i bezbolesne, lekarz widzi zmiany, a jeżeli nie widzi, to jest w stanie wykryć je podczas badania cytologicznego – mówi dr n. med. Beata Maćkowiak Matejczyk, koordynator oddziału onkologii ginekologicznej BCO, konsultant wojewódzki w dziedzinie ginekologii onkologicznej i dodaje - Nie powinnyśmy w ogóle umierać z powodu raka szyjki macicy. Trzeba przełamać w sobie niepokój czy wstyd i pamiętać o tym, że idzie się do lekarza po własne zdrowie.

Badanie może wykonywać lekarz lub położna, która ukończyła kurs pobierania cytologii. Jest ono bezbolesne, a poprzedza je wywiad ginekologiczny. Kiedy powinniśmy zdecydować się na badanie?

- Pierwsza cytologia powinna być wykonana w wieku 25-ciu lat, to jest taki najpóźniejszy okres i powinna być wykonywana tak naprawdę przez całe życie. Tu nie ma żadnego ograniczenia, z tym że NFZ refunduje cytologię co trzy lata, z kolei Polskie Towarzystwo Ginekologiczne mówi o pobieraniu cytologii co roku. Tak naprawdę, to lekarz decyduje na wizycie, kiedy ta cytologia ma być pobrana – podkreśla mgr Dorota Dąbrowska-Łukasiak, pielęgniarka oddziałowa na oddziale onkologii ginekologicznej BCO, położna.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny