Białystok coraz bardziej dostępny dla osób słabosłyszących. Politechnika Białostocka oraz Muzeum Pamięci Sybiru z pętlą indukcyjną

OPRAC.:
Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Osoby z niepełnosprawnością słuchu wciąż mierzą się z brakiem dostępności miejsc użyteczności publicznej. Na szczęście, na mapie Polski, w tym w Białymstoku pojawiają się kolejne lokalizacje, które wychodzą naprzeciw potrzebom osób niedosłyszących. W Muzeum Pamięci Sybiru oraz na Politechnice Białostockiej została zainstalowana pętla indukcyjna. To proste rozwiązanie niweluje zakłócenia w odbiorze dźwięków i wspomaga słyszenie wśród użytkowników aparatów słuchowych i implantów ślimakowych.

Użytkownicy urządzeń wspierających słyszenie na co dzień borykają się z zakłóceniami w odbiorze dźwięków. Najbardziej odczuwalne jest to w miejscach, gdzie jest dużo ludzi, panuje hałas czy dociera gwar ruchu drogowego.

Odpowiedzią na ten problem jest pętla indukcyjna, która niweluje wszelkie zakłócenia i gwarantuje czysty odbiór dźwięku. To właśnie dzięki niej osoby słabosłyszące mogą wyraźniej słyszeć i lepiej rozumieć docierające do nich głosy. Wystarczy, że w przestrzeni gdzie jest zainstalowana, użytkownik aparatu bądź implantu włączy w nim – wcześniej uruchomiony u protetyka – tryb cewki indukcyjnej. Zapewni to osobom z niepełnosprawnością słuchu komfort uczestnictwa w życiu społecznym (np. możliwość załatwienia spraw urzędowych czy dostęp do edukacji czy dóbr kultury) i zniweluje obawy o niezrozumienie docierających dźwięków.

W miejscach użyteczności publicznej, jak np. urzędy czy ośrodki zdrowia, niezwykle często panuje pogłos, ludzie stojący w kolejce rozmawiają ze sobą, a personel jest zazwyczaj oddzielony od klientów ladą bądź szybą. Sprawia to, że głos jest stłumiony, pojawiają się zakłócenia, a do użytkownika aparatu dociera wiele dźwięków jednocześnie i ciężko jest je odpowiednio zidentyfikować.

- Właśnie dlatego, wizyta w tego typu placówkach może stanowić duże wyzwanie dla osoby niedosłyszącej. Trudności można napotkać również w instytucjach kultury, takich jak kina czy teatry. Gdy na ekranie lub scenie kilka osób prowadzi dialog i mówi równocześnie, niezwykle ciężko przypisać jest głos do konkretnej postaci. Dodatkowe zakłócenia powodują żywe reakcje widowni. Dzięki pętli wszelki dyskomfort związany ze słyszeniem znika, dlatego dla osób słabosłyszących tak ważna jest ich instalacja w różnego typu placówkach – mówi Aleksandra Szorc, użytkowniczka aparatów słuchowych i koordynatorka dostępności w Fundacji Kultury bez Barier.

Do grona instytucji wyczulonych na potrzeby osób z różnymi niepełnosprawnościami – w tym niepełnosprawnością słuchu, dołączyło Muzeum Pamięci Sybiru, które jeszcze przed rozpoczęciem działalności zainstalowało pętle indukcyjne. Są one obecne też na Politechnice Białostockiej. Pierwsze tego typu urządzenia pojawiły się tam ponad dekadę temu, w 2009 roku. Były to systemy do auli wykładowych. Kolejne zakupione zostały pod koniec ubiegłego roku. Zainstalowano je w miejscach obsługi studentów: we wszystkich dziekanatach, w Bibliotece Politechniki Białostockiej, w sekretariatach Studium Języków Obcych, Studium Wychowania Fizycznego i Sportu, w Centrum Rekrutacji i Wspierania Edukacji oraz w kilku jednostkach administracyjnych, między innymi w sekretariacie prorektora ds. studenckich.

- Pętle indukcyjne zainstalowane w miejscach obsługi studentów ułatwiają komunikację indywidualną z osobami niedosłyszącymi. Natomiast urządzenia umiejscowione w salach wykładowych wyrównują szanse korzystających z aparatów słuchowych czy implantów słuchu studentów i doktorantów w procesie kształcenia. Pamiętajmy o tym, że sale bywają wykorzystywane także do celów innych niż studiowanie, zarówno na potrzeby uczelni, jak i podmiotów podnajmujących pomieszczenia. Wówczas pętle służą nie tylko do studiowania i nie tylko naszym studentom – przekonuje Tomasz Jastrzębski, Pełnomocnik Rektora Politechniki Białostockiej ds. Osób z Niepełnosprawnościami.

W urzędach, instytucjach czy miejscach kultury kontakt pracowników z osobami słabosłyszącymi nie byłby tak komfortowy bez obecności pętli indukcyjnej. Ta odpowiednio ustawiona i podłączona do źródła dźwięku, np. mikrofonu gwarantuje wyraźny odbiór mowy, dzięki czemu użytkownicy aparatów i implantów nie muszą obawiać się jakichkolwiek zakłóceń i mogą pozostać w pełni anonimowi. Wówczas pracownik nie ma pojęcia, że rozmawia z osobą z niepełnosprawnością słuchu, która dzięki temu czuje się komfortowo i nie ma poczucia, że ktoś musi się do niej specjalnie dostosowywać.

- Budując wystawę stałą chcieliśmy osiągnąć jak najwyższy stopień dostępności naszego muzeum. Mając możliwość przystosowania przestrzeni dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, stworzyliśmy program dostępności, w którym oczywiście znalazły się także pętle indukcyjne. Jedna z nich znajduje się w punkcie informacyjnym oraz kasie, natomiast pozostałe umieszczone są na wystawie stałej. Dzięki temu, że zdecydowaliśmy na rozmieszczenie aż sześciu pętli indukcyjnych, każdy zwiedzający będzie mógł usłyszeć autentyczne głosy, relacje oraz wspomnienia Sybiraków. Towarzyszą one podczas całej ścieżki zwiedzania i bez wątpienia są najważniejszym aspektem narracji naszego muzeum – mówi Karolina Mosiej-Zambrano, Adiunkt w Dziale Wystaw Muzeum Pamięci Sybiru.
Pamiętajmy o dostępności

Osoby z niepełnosprawnością słuchu mogą korzystać z bezpłatnej interaktywnej mapy wszystkich miejsc w Polsce wyposażonych w pętlę indukcyjną. Dostępna jest ona na platformie Tu Możesz (www.tumozesz.pl). Dzięki niej wszystkie osoby niedosłyszące, decydując się na wyjście do kina czy muzeum, mogą dobrać miejsce odpowiadające ich potrzebom. Ponadto, dzięki platformie wszystkie organizacje wyposażone w pętlę indukcyjną mają szansę dotrzeć z informacją, że zapewniają komfortowe warunki wizyty wszystkim odwiedzającym.

Zobacz też:

Nie lekceważ migreny. To może być niebezpieczne!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie