Białystok chce zdobyć pieniądze z Unii Europejskiej

Julia Szypulska Julia.Szypulska@mediaregionalne.pl tel. 85 748 74 25
Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski
Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski Archiwum
Prezydent Bialegostoku wysłał już listy do okolicznych gmin. Wspólnie samorządy mogą bowiem zyskać dodatkowe pieniądze na inwestycje. - To dobry pomysł. Granice administracyjne nie powinny stanowić bariery dla rozwoju - komentuje Jacek Lulewicz, burmistrz Zabłudowa.

Władze gmin ościennych oceniają, że jak dotąd na unijnym dofinansowaniu najbardziej skorzystały duże miasta. Zmiany nastąpiły zwłaszcza w kwestii poprawy jakości transportu publicznego.

- Białystok na tym bardzo zyskał - mówi Mirosław Zalewski, z-ca burmistrza Choroszczy. - Nie jest jednak dobra sytuacja, gdy przekraczając granice administracyjne, wjeżdżamy w inny świat. Aglomeracja to organizm połączony. Wielu ludzi mieszka w jednej gminie, a pracuje w drugiej. Dlatego pomysł współpracy samorządów w celu opracowania wspólnej strategii uważam za dobry.

Chodzi o to, by dobrze przygotować się do przyszłej perspektywy finansowej, czyli na lata 2014-2020. W ramach tzw. polityki miejskiej będzie można zdobyć dodatkowe pieniądze na inwestycje.

Mają to być takie przedsięwzięcia, które będą służyć nie tylko mieszkańcom miasta metropolitarnego - w tym przypadku Białemustokowi, ale też gminom ościennym. W tym celu samorządy muszą zawrzeć porozumienie i opracować wspólną strategię. Na jej podstawie później będą mogły wnioskować o dofinansowanie.

Na razie nie wiadomo, na jak duży obszar ma oddziaływać Białystok. Decyzję w tej sprawie podejmie marszałek województwa.

- Prawdopodobnie będzie to 9 sąsiednich gmin oraz Łapy i Czarna Białostocka - mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku. - Wystąpiliśmy już do gmin z propozycja wspólnego projektu. Te natomiast wskazały obszary, jakich rozwojem byłyby zainteresowane.
Można będzie dostać pieniądze na rozwój transportu publicznego i utworzenie np. zintegrowanej karty miejskiej. Korzystaliby z niej mieszkańcy całej aglomeracji. Inne działania to rekultywacja obszarów przemysłowych, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu czy stosowanie rozwiązań wpływających na oszczędność energii.

Władze sąsiednich gmin są zainteresowane współpracą. - Na pewno przystąpimy do takiego porozumienia - mówi Wiktor Brzosko, burmistrz Łap. - Pracujemy nad rozpoznaniem obszarów, w których mogłoby się to odbywać. Na pewno naszą bolączką jest brak miejsc pracy, więc zależy nam na ściągnięciu inwestorów. Zależałoby nam też na poprawie komunikacji z Białymstokiem.

- Na pewno wspólne działania są lepsze i skuteczniejsze niż w pojedynkę - nie ma wątpliwości Tadeusz Matejko, burmistrz Czarnej Białostockiej. - To porozumienie otworzy możliwość rozwiązania wspólnych problemów.

Kłopotem gmin ościennych jest też brak sieci kanalizacji i wodociągów czy zła jakość dróg.

- Widzimy też potrzebę współpracy w dziedzinie kultury czy oświaty - wylicza Jacek Lulewicz, burmistrz Zabłudowa.

Na razie nie wiadomo, ile pieniędzy samorządy mogłyby zyskać w ramach tej współpracy.

- Trwają prace nad unijnym budżetem - mówi prezydent Truskolaski. - Dobra wiadomość jest taka, że pula pieniędzy na spójny rozwój regionów ma być utrzymana na obecnym poziomie.

Prace nad wspólną strategią ruszą jeszcze w tym roku, a dokument ma być gotowy na początku 2015. Jest szansa, że do tego czasu będzie już można realizować wspólne projekty.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Najnowsze informacje dot. koronawirusa

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

G
Grzegorz25
Jeżeli włączać to wszystkie 9 , Łapy i Czarną. Nie ma co się rozdrabniać. Wtedy do likwidacji też białostockie Starostwo powiatowe. I to będę prawdziwe oszczędności.

jakby jeszcze dodać Supraśl i Zabłudów to znów paru urzędasów byłoby mniej
G
Grzegorz25
Proponuje takie gminy jak Wasilkow czy Choroszcz przylaczyc formalnie do Bialegostoku. Po co utrzymywac cala rzesze niepotrzebnych urzednikow w tych gminach. Gminy juz jako czesc missta mogly by korzysci jakie daje UE dla aglomeracji miejskich.

bardzo dobry pomysł , niestety niemożliwy do zrealizowania w tym kraju
G
Gość

Wielokrotnie zwracaliśmy się o modernizację najbardziej zakorkowanego skrzyżowania przy ul. Piłsudskiego, Branickiego (tzw. Rondo Lussy) gdzuie brakuje nawet sygnalizacji świetlnej. Czy czuje się Pan winny faktowi że Pańskie zaniedbania doprowadziły do śmierci młodej dziewczyny potrąconej w tym miejscu na przejściu dla pieszych? Pomimo tego wbrew logice promuje Pan budowę przejść podziemnych pod innym skrzyżowaniem (ul. Piłsudskiego i ul. Sienkiewicza) chociaż akurat przejścia podziemne ze względu na to że stanowią utrudnienie dla pieszych, rowerzystów, matek z dziećmi, osób niepełnosprawnych oraz zagrożenie epidemiologiczne, przestępczością, wandalizmem, zaśmiecaniem są zamykane w np. Warszawie czy Poznaniu, a także przykłady z Białegostoku wskazują że są to miejsca brudne niebezpieczne, zasikane pomimo np. monitoringu (np. ul. Popiełuszki, tunel Fieldorfa-Nila, ul. Dąbrowskiego).

Dlaczego miasto nie zrezygnuje z budowy hali widowiskowej na 5000 osób i w zamian nie wykona ruchomego zadaszenia stadionu co umożliwi stworzenie całorocznego miejsca na koncerty, wystawy, targi, spowoduje oszczędności, zmniejszy hałas oraz umożliwi racjonalniejsze wykorzystanie miejsc parkingowych?

G
Gość

dla dobra Białegostoku Truskolaski sam POwinien odejść
najlepiej już przed aferą ze spalgiatowanym gejhomologo
POtem było już tylko gorzej: klikanie , sPOlarnia pieniędzy, stadion, likwidacja bazaru na Jurowieckiej, POdwyżki, zadłużenie, sprzedaż MPEC, "obwodnica" przez miasto, drogi rozlatujące się po gwarancji, afera z kampusem, odśnieżanie itp itd

Pytania których boi się Tur+Tusk+oskolaski?

Pana autorytarny styl rządzenia, program i osiągnięcia przypominają nieudolną wersję propagandy sukcesu epoki Gierka realizowany 40 lat za późno, a bezsensowne inwestycje doprowadzają do bankructwa miasto (np. spalarnia śmieci o wartości ponad 600 mln złotych przerzucona do spółki miejskiej Lech by nie przekroczyć progów zadłużenia miasta). Dlaczego nie poda się pan do dymisji w związku z całym szeregiem kompromitujących błędów jak np. splagiatowane logo, likwidacja bazaru na ul. Jurowieckiej (chociaż Galeria Jagielloni nie powstała do dziś), czy wprowadzenie obowiązku logowania karty miejskiej?

Dlaczego Białystok nie zrezygnował jak np. Olsztyn z projektu budowy rakotwórczej spalarni śmieci na terenie miasta co jest ekonomicznym i ekologicznym absurdem? Unia Europejska wymaga recyklingu i odzysku surowców a nie ich spalania, a mokre odpady biodegradowlane które powinny być kompostowane nie nadają się do palenia i zamiast produkować prąd i ciepło spalarnia będzie je zużywać, co jak widać na przykładzie jedynej działającej w Polsce spalarni śmieci w Warszawie spowoduje ok. 600% podwyżki za śmieci, i skierowanie 80% śmieci do innych tańszych i bardziej ekologicznych zakładów jak np. budowana sortownia i kompostowania odpadów w Studziankach koło Wasilkowa.

G
Gość

inne miasta jakoś lepiej wykorzystały szansę na środki z UE np. do Olsztyna powrócą tramwaje gdy Białystok kupił rakotwórcze autobusy diesla zamiast na tańszy gaz CNG i zamęcza pasażerów klikaniem co ma stanowić chyba namiastkę metra:)?

Białystok jest bodajże jedynym miastem wojewódzkim posiadającym tylko jeden środek komunikacji miejskiej. Tymczasem np. Niemczech nawet ok. 100 tysięczne miasta posiadają oprócz autobusów linie tramwajowe. Sposób budowy i remontów dróg w Białymstoku powoduje nieustanne korki, co więcej w każdym mieście na świecie rozbudowa dróg zamiast zmniejszenia korków powoduje ich wzrost, wydłużenie czasu dojazdu, większą emisje hałasu i zanieczyszczeń. Przykładowo po przebudowie ul. Mazowieckiej i Legionowej czy Zielonogórskiej i Wrocławskiej przejazd tego samego odcinka zajmuje ok. 5 minut dłużej niż przed "modernizacją" ze względu na sygnalizację drogową.
Tymczasem kosztem budowy 1-5 km drogi rocznie można uruchomić kursy szynobusu na trasie kolei miejskiej np.
– Białystok Stadion (Kleosin, Politechnika itp.) i/lub z Fast/Starosielc
– -Nowe Miasto- Zielone Wzgórza stacja przesiadkowa przy pętli autobusów 21, 23, 25
– -Zielone Wzgórza stacja przesiadkowa przy „nowym” tunelu
– Dworzec PKP Białystok Główny/PKS (centrum przesiadkowe)
– skrzyżowanie ul. Poleska/Sitarska/Częstochowska
– Wiadukt przy rondzie ul. Poleska/Jurowiecka
– Węglówka/ wiadukt przy ul. Sienkiewicza/Wasilkowska/ Towarowa
– Dworzec PKP Białystok Fabryczny -ul Towarowa
– Włościańska/ Piasta (Pieczurki)
– ul. Ciołkowskiego
– ul. Baranowicka/ Szosa Baranowicka (Zaścianki)
i/lub w kierunku osiedla Białostoczek i Wasilkowa
Dla mieszkańców peryferiów jak Kleosin, Starosielce, Zaścianki mogloby to skrócić czas dojazdu do centrum autobusami o ile miejskie szynobusy kursowałyby co 15 – 30 minut.

c
cames

Czytałem o tym na biznes-firma.pl - teraz faktycznie można złapać niezłe pieniądze na firmę, ale zakładając przygotowanie wysokiej jakości wniosku...

G
Gość

Można będzie dostać pieniądze na rozwój transportu publicznego i utworzenie np. zintegrowanej karty miejskiej. Korzystaliby z niej mieszkańcy całej aglomeracji. Inne działania to rekultywacja obszarów przemysłowych, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu czy stosowanie rozwiązań wpływających na oszczędność energii.

Co za perspektywy. Białystok będzie mógł kupić kolejne autobusy, które tym razem niby będą jeździć do Choroszczy i Wasilkowa. W autobusie będzie można "się zalogować" kartą metropolitalną, na którą będzie można także wejść do muzeum czy innej izby ludowej w Czarnej Wsi Kościelnej, jak również skorzystać z basenu w Wasilkowie. O... Przepraszam, w Wasilkowie nie ma basenu. Ale za to może będzie można na tę kartę wypożyczyć kajak nad zalewem w Supraślu. Co za nęcąca wizja...

Jeszcze będą wykluczonych "wkluczać" społecznie. Szkolić w czymkolwiek (byleby tylko wiadome lobby mogło przez kolejne lata godziwie zarabiać), dawać za darmo komputery i internet. Coś tam jeszcze wymyślą, żeby z degenerata zrobić obywatela. Wskaźniki na pewno wyjdą jak trzeba.

O... I jeszcze będą oszczędzać energię. Niemiec da dotację, za którą nasze jelenie kupią jakieś tam kolektory i pompy oraz ogniwa niemieckiej produkcji rzecz jasna. Pieniądz wróci do Niemca i wszyscy będą zadowoleni. Niemiec najbardziej. Nasi będą się cieszyć, że dzięki ich inwestycjom w skali Europy emisja CO2 i innych takich spadła o 9x10^-5%.

A najważniejsze w tym wszystkim, że przez 2 lata profesor jeden z drugim oraz zespołem będą pisać g... wartą strategię, ale za to ważącą w graniach 200 kg. Cena za kilogram? 5 tys.? Może dadzą jakiś rabat i dla dobra metropolii zrobią to za 3,5 tys. zł/kg.

G
Gość

Za dużo burmistrzów siedzi na d*** i w tych małych pipidówach zarabia tyle co premier lub prezydent Polski. Dorwali się do koryta. Czy to normalne, żeby burmistrze miasteczek - wiosek po 5000 mieszkańców zarabiali po 15000 zł miesięcznie? + 13-stka + nagrody.

Przecież oni za żadne skarby nie będą chcieli przyłączyć się do Białegostoku bo wtedy stracą ciepłe posadki.
Drodzy mieszkańcy Wasilkowa, Choroszczy itd. Powinniście mieść żal tylko i wyłącznie do waszych władz.

l
lolek

Jeżeli włączać to wszystkie 9 , Łapy i Czarną. Nie ma co się rozdrabniać. Wtedy do likwidacji też białostockie Starostwo powiatowe. I to będę prawdziwe oszczędności.

M
Mag

A My, Białostoczanie chcemy Was na zbity pysk oderwać od koryta.

G
Gość

Proponuje takie gminy jak Wasilkow czy Choroszcz przylaczyc formalnie do Bialegostoku. Po co utrzymywac cala rzesze niepotrzebnych urzednikow w tych gminach. Gminy juz jako czesc missta mogly by korzysci jakie daje UE dla aglomeracji miejskich.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3