Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Cerkiew św. Jana Teologa na Bacieczkach idzie w górę. Zobacz jak postępują prace przy budowie świątyni [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]

(mg)
Cerkiew w budowie
Cerkiew w budowie Wojciech Wojtkielewicz
Trwa budowa cerkwi Jana Teologa na Bacieczkach. Widać już ściany nowej świątyni. Jeszcze w tym roku mają sięgnąć czterech metrów.

- Prace budowlane zaczęliśmy w 2016 roku od wymiany gruntu. Potem zostały zbudowane fundamenty. W tym roku poszły w górę ściany. Mamy plan, by jeszcze w tym sezonie budowlanym, a pogoda nam sprzyja, dojść do czwartego metra. Mamy nadzieję, że wiosną prace będą kontynuowane. Powolnym tempem, ale chcielibyśmy iść ciągle do góry - mówi ks. Michał Czykwin z prawosławnej parafii św. Jana Teologa na Bacieczkach.

Ta istnieje od 2007 roku i jest najmłodszą prawosławną parafią w naszym mieście. Obejmuje osiedle Bacieczki. Na razie wierni modlą się w niewielkiej świątyni tymczasowej.

Budowa tej właściwej cerkwi u zbiegu ul. Kołłątaja i Herberta potrwa jeszcze kilka lat. Tym bardziej, że inwestycja jest prowadzona dzięki datkom ludzi dobrej woli.

- To będzie cerkiew w neogreckim stylu. Zaplanowana jest elewacja kamienna - dodaje ks. Michał Czykwin.

Autorem projektu jest architekt Jan Kabac. Świątynia ma mieć siedem kopuł: jedną główną i sześć bocznych. Wszystkie mają być pokryte miedzią. Obiekt ma mieć trzy wejścia. Od wschodu, jak można przeczytać na stronie parafii, ma być zakończony pięcioma absydami. Całkowita wysokość świątyni zakończy się na 29 metrze.

Cerkiew będzie miała jedną kondygnację. W środku oprócz nawy głównej, będzie znajdowała się nawa boczna z ołtarzem świętych Kosmy i Damiana, których relikwie ma parafia na Bacieczkach.

Bacieczki. Cerkiew zaprojektowana przez Jana Kabaca ma powstać w parafii pw. św. Jana Teologa

Nowa cerkiew powstaje obok domu parafialnego, którego budowę udało się zakończyć w 2015 roku. Co ciekawe, w murach tego budynku powstała wyjątkowa i unikalna świątynia domowa poświęcona współczesnemu świętemu – Mikołajowi.

Ciekawą historię ma też cerkiew tymczasowa. Materiał na jego budowę pochodzi z leśniczówki pod Hajnówką. Początkowo był używany przez wiernych parafii pw. Świętej Trójcy w Hajnówce. Gdy wybudowano tam sobór, cerkiewka została przekazana parafii w Czyżach, gdy i tam wybudowano nową świątynię przeniesiono ją na ul. Pułaskiego w Białymstoku, a w 2007 roku trafiła na Bacieczki.

W naszym regionie żyje najwięcej osób wyznania prawosławnego w kraju. Stąd też jest tu najwięcej cerkwi. Oto subiektywny ranking tych, które wyraźnie wyróżniają się na tle innych, również pięknych świątyń.

Najpiękniejsze podlaskie cerkwie. 17 najpiękniejszych prawos...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny