Białystok. Budowa strzelnicy z budżetu obywatelskiego odłożona na półkę. Nie ma widoków finansowych na jej realizację

red
Zanim pomysłodawcy strzelnicy zgłosili projekt jej budowy w dawnych magazynach przy Węglowej, planowali ją zlokalizować w starym tunelu przy Hetmańskiej. Jednak okazało się, że w pobliżu jest rura z gazem Czytaj też:  Światełko w carskim tunelu
Zanim pomysłodawcy strzelnicy zgłosili projekt jej budowy w dawnych magazynach przy Węglowej, planowali ją zlokalizować w starym tunelu przy Hetmańskiej. Jednak okazało się, że w pobliżu jest rura z gazem Czytaj też: Światełko w carskim tunelu Fot. Andrzej Zgiet/Archiwum
Trzy razy miasto starało się o rządowe wsparcie na budowę strzelnicy. Bezskutecznie. Nie wpisało też projektu z budżetu obywatelskiego do wieloletniej prognozy finansowej. To oznacza, że nie ma widoków na realizację inwestycji, na którą w BO 2017 zagłosowało wielu białostoczan. Pomysł stał się półkownikiem.

Z analizy stanu realizacji projektów zgłaszanych w ramach Budżetu Obywatelskiego wynika, że wiele projektów realizowanych jest z dużym opóźnieniem, a niektóre z nich nie zostały zrealizowane ani nawet prace nad ich realizacją się nie rozpoczęły mimo upływu lat - napisał w interpelacji do prezydenta radny Paweł Myszkowski.

Czytaj też: Miasto buduje tor. Gorzej ze strzelnicą

Jednym z nich był pomysł budowy strzelnicy w jednym z magazynów przy Węglowej. Projekt zgłoszony przez członków Podlaskiego Instytutu Rzeczypospolitej Suwerennej w głosowaniu w 2016 roku na budżet obywatelski poparło ponad 4 tys. osób. Miał być zrealizowany w 2017 roku. Urzędnicy podawali jednak coraz to większą wartość inwestycji. Zaczęli od 1,5 mln zł. Później było 5,5 mln zł. Ostatecznie stanęło na tym, że strzelnica ma kosztować 8 mln zł. Z taką wyceną nie zgadzali się pomysłodawcy, którzy uważali, że miasto po prostu nie chce zrealizować tej inwestycji. Sugestię tę odrzucały władze Białegostoku.

Teraz do tematu wrócił radny Paweł Myszkowski. Przewodniczący komisji samorządności i bezpieczeństwa zapytał prezydenta z jakich przyczyn projekt „Białystok Buduje Strzelnicę” nie został wpisany do uchwał o budżecie miasta Białystok na lata 2019, 2020 oraz 2021, ani Uchwał o Wieloletniej Perspektywie Finansowej Miasta Białegostoku na lata 2019-2039, 2020-2020 oraz 2021-2040? I co miasto w ogóle zrobiło, by strzelnica powstała? Czy podejmowało próby pozyskania dofinansowania projektu poprzez złożenie wniosków do ministra sportu i turystyki lub innych organów władzy państwowej?

- Na opracowanie dokumentacji projektowej w celu realizacji projektu „Białystok Buduje Strzelnicę” ogłoszono trzy przetargi - odpowiedział sekretarz miasta Krzysztof Karpieszuk.

Pierwsze postępowanie z kwietnia 2017 roku zostało unieważnione ponieważ do upływu wyznaczonego terminu nie wpłynęła żadna oferta. Drugie postępowanie z września 2017 roku również zostało unieważnione z uwagi na to, iż wpłynęła tylko jedna oferta na kwotę 278 359,50 zł. W trzecim postępowaniu z marca 2018 roku wpłynęły trzy oferty na kwoty 98 940,00 zł, 164 820,00 zł oraz 173 307,00 zł. Po dokonaniu badania i oceny złożonych ofert dokonano wyboru najkorzystniejszej oferty, w wyniku czego w dniu 14 marca 2018 roku zawarto umowę z terminem realizacji do 24 grudnia 2018 roku.

Sekretarz miasta przypomniał, że pomysłodawca projektu „Białystok buduje strzelnicę” składając wniosek do budżetu obywatelskiego na 2017 rok oszacował jego wartość na 998 125,00 zł, w tym na projekt budowlany i wykonawczy, dokumentację i nadzór przewidział 55 000 zł. Po opracowaniu dokumentacji projektowej okazało się, iż realny koszt budowy strzelnicy wyliczony w kosztorysie inwestorskim wynosi 8 598 427,13 zł.

- Z uwagi na bardzo wysokie koszty inwestycja została zaniechana - przyznał Krzysztof Karpieszuk.

Dodał, że miasto zwróciło się o dofinansowanie budowy strzelnicy przy ministra sportu i turystyki oraz dwukrotnie do ministra obrony narodowej.

-Żaden wniosek nie został rozpatrzony pozytywnie - napisał Krzysztof Karpieszuk.

Zdarzały się sytuacje, że duży budżet gminy wspierał projekty z budżetu obywatelskiego. Tak było w przypadku Białostockiego Ośrodka Wschodnich Sztuk Walki z edycji BO 2016. Jego całkowity koszt wyniósł 4 295 045,96 zł.

- Wydatki przekraczające pierwotne kwoty dofinansowania zostały sfinansowane ze środków gminy - przyznał sekretarz miasta w odpowiedzi na pytanie radnego Myszkowskiego.

Przypomnijmy, że widmo braku realizacji stanęło też przed masztem z flagą Jagiellonii na rondzie Jagiellonii. To projekt z ubiegłorocznego głosowania. Jego koszt pomysłodawcy ocenili na 26 tys. Do pierwszego przetargu zgłosił się jeden wykonawca, który zaoferował usługę za prawie 100 tys. Miasto unieważniło przetarg i ogłosiło kolejny. Tym razem zgłosiły się dwie firmy, ale ich oferty trzykrotnie przewyższały pierwotny koszt. Zgodnie z obecnymi zasadami nie ma możliwości tak znaczącego dofinansowania projektu z budżetu głównego gminy.

Polska stała się bezpieczna

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Pirs to ci co biegają przy pis ie i co raz konferencje z mw i onr em robią?

G
Gość

O strzelnicy mowa od 15 lat. Jakby TT chciał to by wybudował. Tak samo chce wyciąć drzewo to wycina. Chce wybudować bloki to buduje. Nie chce budować kanalizacji to nie buduje. Nie chce dać raportu czemu miasto zalane to nie zleca jego opracowania (mimo że zapowiadał).

Dodaj ogłoszenie