MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Będzie przebudowa Alei Tysiąclecia Państwa Polskiego. Od ulicy Wileńskiej do wiaduktu kolejowego przy Poleskiej

red
Wokciech Wojtkielewicz
Miasto ma otwartą drogę do modernizacji najważniejszej ulicy na Białostoczku. Chodzi o aleję Tysiąclecia od Wileńskiej do wiaduktu kolejowego przy Poleskiej. Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska uzgodnił warunki realizacji inwestycji.

- Określają ona zasady, pod jakimi ma być prowadzona - czytamy w obwieszczeniu RDOŚ.

Inwestycję można prowadzić pod następującymi warunkami:

  1. Brzegi rzeki Białej po obu stronach mostu należy umocnić brukiem z kamienia polnego. Umocnienie brzegów powinno sięgać po 5 m poza obrys mostu. Dodatkowo wzmocnienie brzegów należy zabezpieczyć za pomocą podwójnej kiszki faszynowej.
  2. Roboty ziemne prowadzić pod stałym nadzorem archeologicznym.
  3. Wycinkę drzew i krzewów ograniczyć do niezbędnego minimum, zwłaszcza drzew starych i dziuplastych. Prace związane z wycinką drzew i karczowaniem terenu prowadzić poza okresem od 01 marca do 15 sierpnia z uwagi na okres lęgowy ptaków oraz pod nadzorem ornitologicznym. Dopuszczalne jest prowadzenie wycinki w okresie lęgowym ptaków, jednak wyłącznie w wyjątkowych,uzasadnionych przypadkach, po wykonaniu przez nadzór przyrodniczy pisemnej ekspertyzy ornitologicznej bezpośrednio wyprzedzającej fazę realizacji, której wyniki stwierdzą brak stanowisk lęgowych ptaków w obrębie usuwanych drzew i krzewów.
  4. Wszystkie drzewa przewidziane do pozostawienia, a rosnące w bliskim sąsiedztwie projektowanego przedsięwzięcia, należy na okres budowy zabezpieczyć przed uszkodzeniami mechanicznymi poprzez owinięcie drzew matami i obicie deskami.
  5. Uwzględnić adaptację zieleni istniejącej (drzewa i krzewy) w projekcie nowych nasadzeń.
  6. Zaprojektować zabezpieczenia akustyczne:

Wydanie zaleceń było niezbędne po tym, jak w styczniu 2019 roku wojewoda zakwestionował dokumentację inwestycji. Dostrzegł bowiem odmienne rozwiązania techniczne wykazane w projekcie budowlanym (zwykłe skrzyżowania - takie ostatecznie będą budowane) niż te określone w decyzji środowiskowej (ronda).

Teraz miasto dostało zielone światło od RDOŚ, bez którego nie mogłoby myśleć o wbiciu łopaty.

- Dokładny termin realizacji inwestycji będzie znany dopiero po uzyskaniu decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej i wyłonieniu wykonawcy robót, który będzie miał 13 miesięcy na realizację inwestycji - mówi Anna Kowalska z biura prasowego białostockiego magistratu. - Obecnie otwarcie ofert w postępowaniu przetargowym planowane jest na 30 czerwca tego roku.

Czytaj też:Węzeł intermodalny z poślizgiem

W planach jest wybudowanie nowej jezdni i po dwa pasy ruchu w każdą stronę.

- W ramach inwestycji zaprojektowano rozbudowę ulicy do dwóch jezdni na długości około 1380 metrów wraz ze ścieżkami rowerowymi po obu stronach alei. Nowa nawierzchnia będzie wykonana z mieszanki mineralno-bitumicznej (asfaltowa) - wylicza Anna Kowalska.

Do tego zjazdy, chodniki, zatoki autobusowe. Skrzyżowania będą rozbudowane, a most na ul. Radzymińskiej nad rzeką Białą zostanie rozebrany i wybudowany na nowo. Wzdłuż drogi staną ekrany akustyczne i nowe oświetlenie.

Realizacja inwestycji będzie się wiązała z wyburzeniem sześciu garaży oraz dwóch budynków gospodarczych.

- Ponadto dokumentacja projektowa została opracowana w taki sposób, aby maksymalnie ograniczyć wycinkę drzew - mówi Anna Kowalska.

Al. Tysiąclecia PP to jedna z najbardziej ruchliwych tras w mieście. Jak kilka miesięcy temu wyliczył magistrat, średnio przejeżdża tamtędy ponad 23 tysiące pojazdów na dobę, z czego około 3,5 tysiąca to ciężarówki. W zeszłym roku zakończył się remont odcinka od ronda Putry (wyjazd na Augustów) do ul. Wileńskiej. Wcześniej w ramach tego samego projektu unijnego przebito ulicę Sitarską z Białostoczku na Antoniuk.

Czytaj też:Z pociągu prosto do autobusu BKM

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny