Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Białystok będzie miał elektrownię. Fotowoltaiczną. Powstanie na Pietraszach. Wybudują ją Wodociągi Białostockie

red
Stacja Uzdatniania Wody w białostockich Pietraszach . To tu powstanie elektrownia fotowoltaiczna
Stacja Uzdatniania Wody w białostockich Pietraszach . To tu powstanie elektrownia fotowoltaiczna Wodociągi Białostockie
Instalacja z paneli fotowoltaicznych o mocy 1 MW zostanie ustawiona na ziemi. Ma kosztować 5 mln złotych. Wodociągi Białostockie dostaną na nią prawie 3,1 mln dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014 – 2020.

Na etapie pisania projektu planowaliśmy, że pokryje nam obecnie rosnące ceny energii - mówiła Beata Wiśniewska prezes Wodociągów Białostockich podczas podpisania w poniedziałek (2 marca) umowy z marszałkiem.

Prąd wyprodukowane przez farmę pozwoli pokryć zapotrzebowanie na energię Stacji Uzdatniania Wody na Pietraszach. Docelowo spółka chce uniezależnić się od czarnej energii. Nie tylko dzięki instalacji farm fotowoltaicznych, ale przez produkcję biogazu.

- To pozwoli nam obniżyć koszty działalności - mówi Beata Wiśniewska. - I w najbliższym czasie nie będziemy musieli podnosić cen za wodę i odbiór ścieków.

Wodociągi mają już jedną elektrownię fotowoltaiczną. Znajduje się w Stacji Uzdatniania Wody w Jurowcach. Ma moc 0,5 MW i składa się z 238 paneli. W części naziemnej zamontowanych jest 128 paneli, a na dachu 108.

Zobacz też:OZE dla parafii

Marszałek Artur Kosicki przypomniał, że niedawno zarząd województwa rozstrzygnął konkurs na wsparcie samorządów, firm, spółdzielni mieszkaniowych w inwestycje w odnawialne źródła energii. Rozpatrzono 100 wniosków.

- Początkowo limit konkursu wynosił 30 mln, ale ze względu na duże zainteresowanie został zwiększony dwukrotnie - podkreślił.

Wśród beneficjentów jest także Starostwo Powiatu Białostockiego. Pierwsza z podpisanych wczoraj umów zakłada budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy 100 kW w Domu Pomocy Społecznej w Choroszczy, druga montaż m.in. solarów na budynku Domu Pomocy Społecznej "Jawor" w Jałówce. Obie placówki otrzymały dofinansowanie w łącznej kwocie przekraczającej 800 tys. zł.

- Dzięki temu będziemy mieli własny prąd, a jak wiadomo wydatki na energię stanowią dużą część kosztów każdej działalności - mówi Jan Perkowski, starosta powiatu białostockiego. - Ponadto włączamy się w program odnawialnych źródeł energii.

W obu instytucjach powiatu montaż instalacji OZE pozwoli obniżyć wydatki na energię o 35 proc. W przypadku DPS w Jałówce przyniesie to 50 tys. zł oszczędności, a w Choroszczy o piec tys. więcej. Marszałek Artur Kosicki przypomniał, że niedawno zarząd województwa rozstrzygnął konkurs na wsparcie samorządów, firm, spółdzielni mieszkaniowych w inwestycje w odnawialne źródła energii.

- Początkowo limit konkursu wynosił 30 mln, ale ze względu na duże zainteresowanie został zwiększony dwukrotnie - podkreślił.

Wśród beneficjentów jest także Starostwo Powiatu Białostockiego. Pierwsza z podpisanych wczoraj umów zakłada budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy 100 kV w Domu Pomocy Społecznej w Choroszczy, druga montaż m.in. solarów na budynku Domu Pomocy Społecznej "Jawor" w Jałówce. Obie placówki otrzymały dofinansowanie w łącznej kwocie przekraczającej 800 tys. zł.

- Dzięki temu będziemy mieli własny prąd, a jak wiadomo wydatki na energię stanowią dużą część kosztów każdej działalności - mówi Jan Perkowski, starosta powiatu białostockiego. - Ponadto włączamy się w program odnawialnych źródeł energii.

W obu instytucjach powiatu montaż instalacji OZE pozwoli obniżyć wydatki na energię o 35 proc.

- W przypadku Domu Pomocy Społecznej w Choroszczy zakładamy oszczędność ok 50 tys. zł rocznie, natomiast w Jałówce ok 55 tys. zł – mówił Jan Perkowski, starosta białostocki.

Czytaj też:Nie chcą farmy fotowoltaicznej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny