Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok bardziej muzyczny

Anna Kopeć
Nasza dawna szkoła miała niepowtarzalny klimat, ale po tym remoncie będzie wygodniej i bardziej przestrzennie – uważają uczniowie II klasy gimnazjum w Zespole Szkół Muzycznych w Białymstoku.
Nasza dawna szkoła miała niepowtarzalny klimat, ale po tym remoncie będzie wygodniej i bardziej przestrzennie – uważają uczniowie II klasy gimnazjum w Zespole Szkół Muzycznych w Białymstoku. Andrzej Zgiet
Inwestujemy w bazę edukacyjną. Szkoła muzyczna kończy, a uniwersytet muzyczny rozpoczyna rozbudowę siedziby. Działa już nowoczesna opera, a uczniowie i studenci zyskują komfortowe warunki nauki. Białystok staje się ważnym centrum muzycznym.

Nasza dawna szkoła miała niepowtarzalny klimat, ale po tym remoncie będzie wygodniej i bardziej przestrzennie - uważają uczniowie II klasy gimnazjum w Zespole Szkół Muzycznych w Białymstoku.

Ta placówka kończy rozbudowę swojej siedziby. We wtorek, 5 listopada na budowę przy ul. Podleśnej 2 przyjedzie wiceminister kultury Monika Smoleń. Najpierw weźmie udział w obrzędzie zawieszenia wiechy. Ta jednak, jak na prawdziwych muzyków przystało, będzie dość nietypowa. Oprócz ozdobnego pęku kwiatów pojawi się także tuba, na której nikt już nie gra.

Następnie wiceminister weźmie udział w uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego w ścianę nowego budynku dydaktycznego Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego w Białymstoku przy ul. Kawaleryjskiej 5.

Kiedy zaczynałem naukę w tej szkole nawet przez myśl mi nie przeszło, że doczekam zakończenia tej budowy - przyznaje Krzysztof Szerenos, akordeonista i uczeń Zespołu Szkół Muzycznych w Białymstoku. - Nowe skrzydło szkoły powstaje bardzo szybko. Już nie możemy się doczekać sal ćwiczeniowych.

Uczniowie szkoły muzycznej mają komfortowe warunki nauki, a będą mieli jeszcze lepsze. Przy ul. Podleśnej 2 trwa przebudowa kolejnego skrzydła. - Już teraz jest naprawdę wygodnie i przestrzennie, mamy świetną bibliotekę. To daje nam większe możliwości rozwoju - podkreśla Piotr Grądzki, który gra na oboju.

- Od kiedy mamy nową szkołę odwiedza nas coraz więcej znanych i cenionych muzyków. Mamy z nimi specjalne warsztaty i spotkania - dodaje flecistka Julia Prus.

W Białymstoku od przeszło pół wieku z powodzeniem działa orkiestra symfoniczna, od roku mamy też nową operę. Po latach zastoju sporo zmienia się także w ośrodkach edukacyjnych. - Rozwijając bazę edukacyjną możemy być prawdziwym zagłębiem muzycznym. Naprawdę nie mamy czego się wstydzić - uważa Adam Juchnowicz, dyrektor ZSM.

- Faktycznie, Białystok jest ważnym miejscem na muzycznej mapie Polski - komentuje Marcin Nałęcz-Niesiołowski, były szef i pomysłodawca Opery i Filharmonii Podlaskiej. - Do wieloletniego procesu rozwijania profesjonalnego szkolnictwa artystycznego i działalności orkiestry przyczyniło się wiele osób. To bardzo istotne, że poprawiają się warunki kształcenia, a co za tym idzie rozwija się środowisko muzyczne. Oby ta tendencja się utrzymała.

Uniwersytet muzyczny też buduje
Na posesji przy ul. Kawaleryjskiej 5, obok Domu Studenta, powstaje nowy budynek dydaktyczny Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego w Białymstoku o powierzchni użytkowej 682 metrów kwadratowych.

Na trzech kondygnacjach znajdzie się 14 sal w tym jedna na próby i koncerty kameralne. Do tego gabinet foniatryczny i osiem pomieszczeń administracyjnych. Zbudowany zostanie także garaż oraz nowe parkingi i drogi.

Zakończenie inwestycji wartej około 16 mln zł planowane jest na koniec września 2015 roku. Budowę finansuje ministerstwo kultury.

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny