Białystok. Awantura o biało-czerwone flagi na cmentarzu żołnierzy radzieckich w „dzień pabiedy”. Spór na linii radny - magistrat

wal
Spór na linii radny-magistrat o biało-czerwone flagi na nekropolii przy nekropolii przy Ciołkowskiego
Spór na linii radny-magistrat o biało-czerwone flagi na nekropolii przy nekropolii przy Ciołkowskiego Archiwum
Ostra wymiana zdań na linii radny - magistrat z polityką międzynarodową w tle. - Dlaczego nad grobami sowieckich okupantów powiewają polskie flagi? - pyta w imieniu mieszkańców Paweł Myszkowski. Urzędnicy w mieniu prezydenta Tadeusza Truskolaskiego odpowiadają: - Szacunek dla miejsc spoczynku — bez rozróżnienia na groby „słuszne” i „niesłuszne” — wynika wprost z tradycji chrześcijańskiej i kultury polskiej.

- Zwrócili się do mnie mieszkańcy Białegostoku, oburzeni faktem, że na cmentarzu żołnierzy radzieckich, znajdującym się przy ulicy Kawaleryjskiej, wystawiono na stojakach polskie flagi narodowe – twierdzi radny Paweł Myszkowski.

Według niego polskie flagi znalazły się bezpośrednio przed pomnikiem "wdzięczności Armii Radzieckiej" symbolu wieloletniej dominacji Związku Radzieckiego nad Polską - który niegdyś stał na plantach i który wywieziono na cmentarz tuż przed obaleniem go przez białostoczan.

- Kilkadziesiąt lat, które upłynęły od 9 maja 1945 roku, pozwala nam na rzetelną ocenę faktu, że "Dzień Pabiedy” to nie było dla Polski żadne wyzwolenie, tylko zmiana okupanta – podkreśla radny PiS. - Po zakończeniu Il wojny światowej to radzieccy żołnierze dokonywali zbrodni na Polakach, katowali ich z polskimi komunistami w ubeckich więzieniach i w zasadzie od razu kiedy Armia Czerwona weszła do Polski, nie było mowy o żadnym wyzwoleniu.

Planty. Pomnik żołnierzy radzieckich usuwano skoro świt [ZDJĘCIA]

Według radnego mieszkańcy pytają wprost (m. in. za pośrednictwem mediów społecznościowych): "Dlaczego na grobach okupantów sowieckich zamordowanych przez okupantów niemieckich (jeńcy wojenni z 1941 roku) stoją 8-9 maja polskie flagi, a na ofiarach polskich np. w Lesie Bacieczki już nie?"

Dlatego przewodniczący komisji bezpieczeństwa i samorządności zwrócił się do prezydenta Białegostoku z zapytaniem, z czyjej inicjatywy wystawiono przed pomnikiem "wdzięczności Armii Radzieckiej” polskie flagi narodowe? Kto w urzędzie miasta wydał zgodę bądź zlecił wystawienie tam polskich flag? Czy prezydent wiedział o tym i akceptował takie działanie? Dlaczego zabrakło upamiętnienia miejsc pamięci o polskich ofiarach Il Wojny Światowej, m.in. właśnie na cmentarzu w Lesie Bacieczki?

Odpowiedź na zapytanie radnego została opublikowana po dwóch tygodniach na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w zakładce poświęconej radzie miasta. Podpisał się pod nią z upoważnienia prezydenta sekretarz miasta Krzysztof Karpieszuk, a kontrasygnował Jacek Brzozowski, p.o. dyrektora departamentu prezydenta miasta.

Podkreślają oni, że obowiązek ochrony i poszanowania miejsc pochówku sowieckich żołnierzy wynika bezpośrednio z zapisów traktatu o przyjaznej i dobrosąsiedzkiej współpracy, który Rzeczpospolita Polska zawarła z Federacją Rosyjską w roku 1992. Ten wciąż obowiązujący dokument, regulujący bilateralne kontakty pomiędzy krajami, podpisany został przez ówczesnego Prezydenta RP Lecha Wałęsę podczas jego wizyty w Moskwie; za dyplomację polską odpowiadał wówczas Pan prof. Krzysztof Skubiszewski.

- Jak Panu zapewne wiadomo, w stosunkach międzynarodowych panuje zasada wzajemności, dbałość o miejsca spoczynku obywateli rosyjskich jest zatem jednocześnie gwarancją poszanowania polskich mogił i miejsc pamięci, których na terenie Federacji Rosyjskiej nie brakuje – pisze radnemu sekretarz miasta.

Czytaj też:Białe krematoria

Podkreśla, że samorząd nie jest organem powołanym do wprowadzania zmian, wypowiadania czy nawet oceny tego rodzaju porozumień. Radzi radnemu, by wszelkie uwagi w tym zakresie kierował pod adresem jednostek władzy państwowej, odpowiedzialnych zgodnie z Konstytucją RP za polską politykę zagraniczną.

- Na czele z Prezydentem RP, Panem Andrzejem Dudą oraz Panem Zbigniewem Rauem, Ministrem Spraw Zagranicznych – wylicza Krzysztof Karpieszuk.

Wyjaśnia, że flagi na cmentarzu, jak również w innych miejscach, wywieszone zostały 8, nie 9 maja.

- Wspomnieć warto w tym miejscu, że niezależnie od moich osobistych zapatrywań na tę kwestię, Narodowy Dzień Zwycięstwa wciąż jest świętem państwowym, Pańskie obiekcje zatem i w tym wypadku skierowane zostały pod niewłaściwym adresem – piszą urzędnicy.

Czytaj też: https://poranny.pl/a-tablice-ukradli/ar/5088062

Wskazują przy tym, że wykaz miejsc dekorowanych z okazji tego święta ułożony został w początkach lat 90. minionego stulecia, tuż po odrodzeniu samorządu terytorialnego, a kolejne pomniki i miejsca powstałe w kolejnych latach, a związane z tą rocznicą są do tego spisu dodawane.

- Nekropolia sowieckich żołnierzy dekorowana była zatem niezmiennie w czasie kadencji wszystkich demokratycznych prezydentów Miasta, począwszy od pierwszych, czyli Lecha Rutkowskiego, Andrzeja Lussę i Krzysztofa Jurgiela, Ryszarda Tura. Praktyka ta wynikała bezpośrednio z pisemnych i ustnych zaleceń, kierowanych do władz miasta przez ówczesny resort spraw zagranicznych – twierdzą najbliżsi współpracownicy prezydenta Truskolaskiego.

Czytaj też: Plac Wyzwolenia

Nadmieniają, że w mogiłach, o które pyta radny, pochowani zostali sowieccy żołnierze, którzy zostali zamordowani bądź zmarli w niemieckiej niewoli w roku 1941.

- Jak powszechnie wiadomo, nie mogliby oni liczyć na podobny szacunek w swojej ojczyźnie — każdy żołnierz powracający z niewoli był przez władze sowieckie traktowany automatycznie jak zdrajca i w najlepszym razie trafiał do łagru, o czym wspominał w swoich wypowiedziach na temat cmentarza choćby prof. Adam Czesław Dobroński, mówiąc jednocześnie o nieludzkich warunkach, w jakich jeńcy byli przez Niemców przetrzymywani. Jestem rad, że w naszej narodowej tradycji nie znajdziemy nawiązań do tego rodzaju barbarzyńskich praktyk i wierzę, że nie ulegnie to nigdy zmianie – piszą urzędnicy magistratu.

Dodają, że zwrócą się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Kancelarii Prezydenta RP o wyjaśnienie, czy Miasto Białystok, powinno zaprzestać podejmowania jakichkolwiek działań wynikających z art. 17 wspomnianego traktatu, związanych z terenem białostockiego cmentarza jeńców rosyjskich pomordowanych przez Niemców.

- I czy nie będzie to rodziło negatywnych skutków dla polskich cmentarzy wojennych, położonych na terenie Federacji – kończy Krzysztof Karpieszuk.

Przypomnijmy, że to nie pierwsza sprawa w naszym regionie budząca kontrowersje odnośnie upamiętnienia żołnierzy sowieckich poległym w czerwcu 1941 roku. Od lat mieszkańcy powiatu monieckiego protestowali przeciwko napisowi na pomniku w miejscowości Zubole, chwalącym bohaterstwo czerwonoarmistów poległych w walkach z Niemcami. Dwa dni po ataku hitlerowców na Związek Sowiecki. Zginęli na ziemi polskiej okupowanej przez nich od 17 września 1939 roku. Ludzie domagali się usunięcia napisu, powstałego w latach 60. ubiegłego wieku, chwalącego najeźdźców ze Wschodu. I dziwili się, dlaczego władze tak długo tolerowali kłamstwo historyczne.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze 26

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rokossowski
2 czerwca, 07:04, Gość:

tylko rosja was uratuje id brukselskiej zarazy

2 czerwca, 09:44, Gość:

tak, tak już ratuje Ukraine i Gruzję, przesuwając granicę, co pragniesz dołączyć do Rosji jak to dziś ona robi z wyżej wymienionymi krajami?

Czy znasz powód zajęcia tych terenów przez Rosję ?

Jeżeli nie , to nie zabieraj głosu .

T
Taka prawda
2 czerwca, 07:04, Gość:

tylko rosja was uratuje id brukselskiej zarazy

2 czerwca, 09:42, Gość:

co chcesz powtórki z historii, np. Katynia i strzał w potylicę? co tacy durnie sie biorą? nie znaja historii a drą japę

Czy powyższy NIEUK -wie za co czynił to Stalin?

Wróć pamięcią do historii a przekonasz się ,że to był reset za wcześniejsze wymordowanie żołnierzy radzieckich na ziemiach polskich .Ale jak widać masz tyle wiedzy co ukrywający to hist-e-ryki.

T
Taka rzeczywistość
2 czerwca, 21:37, Abadon:

I teraz skąd wzięła się nienawiść Polaków do Rosjan?

– czy może stąd, że zamiast wytracić w bojach całe polskie armie Stalin oszczędzał Polaków a wykrwawiał Bohaterskich Żołnierzy Armii Czerwonej?

– czy może dlatego, że polscy chłopi, będący przed wojną parobkami na kresowych, pańskich włościach dostali dzięki reformie rolnej w ramach PKWN ziemię na własność?

– czy może za to, że Stalin, mimo wielkich zniszczeń europejskiej części ZSRR, postanowił przysłać do Polski fachowców i podarował Polakom Pałac Kultury i Nauki? W Polsce nie było żadnego takiego obiektu po wojnie, w którym Polacy mogli by godnie przyjmować zagraniczne delegacje.

Do czego potrzebne było Polsce przyjmowanie zagranicznych delegacji? – potrzebne było po to, by Polska mogła być uznana na arenie międzynarodowej za samodzielne, TAK! SAMODZIELNE! państwo.

– czy może w końcu Polacy nienawidzą Rosjan za to, że przepędzili oni Niemców i zakończyli niemiecką okupację i eksterminację Słowian ?

Po I. wojnie powstaje II. RP, ale Niemcom to nie pasowało i nasyłali oni nieustannie swoich agentów, którzy wszczynali w imieniu Polaków wojny z ZSRR.

Wybucha II. wojna i Niemcy zajmują cały polski teren. Okupując go mordują miliony Polaków a kraj rabują bezlitośnie.

Rusza Front Wschodni i ZSRR wypiera Niemców z Europy Wschodniej i Środkowej. Armia Czerwona traci w walkach 30.000.000 ludzi. Na terenie obecnej Polski poległo w walce 600.000 Bohaterskich Żołnierzy Armii Czerwonej.

Mimo to Stalin decyduje o przekazaniu obszaru między Bugiem i Odrą w polskie ręce.

– czy właśnie to jest głównym powodem nienawiści Polaków do Rosjan?

– czy Polacy woleli pozostać pod niemiecką okupacją, być wymordowani w obozach koncentracyjnych, wystrzelani i wyłapywani w łapankach?

Czy Polacy woleli karmić wszy Niemcom na szczepionki dla nich za parę kromek chleba dodatkowo?

Czy Polacy woleli mieć niemieckie nazwy ulic?

– czy może woleli mówić po niemiecku w miejscach publicznych?

– czy woleli mieć kennkarty?

– czy woleli narażać się na rozstrzelanie za przemycenie do Warszawy jedzenia ze wsi? a może woleli głodować?

W sojuszu ze Związkiem Radzieckim Polacy mieli własne państwo.

Było państwowe szkolnictwo z polskim językiem.

Była polska administracja z polskim językiem.

Był polski przemysł, polskie górnictwo, urlopy i wypoczynek dla Polaków w Polsce.

Czy to właśnie tak bardzo Polakom przeszkadzało, że zaczęli za to nienawidzić Rosjan a do Niemiec jeżdżą zmieniać niemieckim starcom pampersy, zostawiając własne rodziny, własne dzieci pod opieką osób obcych?

Nienawiść Polaków do Rosjan można tłumaczyć tylko wyjątkową głupotą Polaków.

W Ewolucji rozwiązania niekorzystne są zastępowane przez korzystniejsze.

A Polska? A Polska jako rozwiązanie nieoptymalne pójdzie w zapomnienie.

Stalin przewidywał, że Polacy będą mieli kraj co najwyżej 40 lat. I się sprawdziło. Czy dlatego Polacy nienawidzą Stalina?

Stalin dał Polakom piękny kraj. Co Polacy dali Stalinowi?

To, co się kłębi w głowach Polaków to fałszywy program, to zwykły trojan, wirus, mający za zadanie unicestwienie Polski i Polaków.

Jak wiemy, najlepszy program antywirusowy napisał Rosjanin.

Czy do Polaków dotrze ta prosta prawda?

3 czerwca, 06:12, Gość:

" Stalin oszczędzał Polaków a wykrwawiał Bohaterskich Żołnierzy Armii Czerwonej?"

Prawda jest taka , że jesteś prdolonym ruskim trollem na etacie . V kamandą do osłabiania tożsamości Polaków .

Nie wydalaj z siebie bełkotu jeżeli historia jest tobie kulą u nogi .

Za nim weżniesz się pomawianie innych ,najpierw poczytaj , pomyśl i głupot nie wypisuj. Znane mi są warunki w jakich żołnierz radziecki walczył na terenach Polski aby tacy jak ty dziś popisywali się nieuctwem . Innym tematem jest Stalin i jego świata a innym ginący żołnierz na terenie obcego mu kraju .

G
Gość
2 czerwca, 21:37, Abadon:

I teraz skąd wzięła się nienawiść Polaków do Rosjan?

– czy może stąd, że zamiast wytracić w bojach całe polskie armie Stalin oszczędzał Polaków a wykrwawiał Bohaterskich Żołnierzy Armii Czerwonej?

– czy może dlatego, że polscy chłopi, będący przed wojną parobkami na kresowych, pańskich włościach dostali dzięki reformie rolnej w ramach PKWN ziemię na własność?

– czy może za to, że Stalin, mimo wielkich zniszczeń europejskiej części ZSRR, postanowił przysłać do Polski fachowców i podarował Polakom Pałac Kultury i Nauki? W Polsce nie było żadnego takiego obiektu po wojnie, w którym Polacy mogli by godnie przyjmować zagraniczne delegacje.

Do czego potrzebne było Polsce przyjmowanie zagranicznych delegacji? – potrzebne było po to, by Polska mogła być uznana na arenie międzynarodowej za samodzielne, TAK! SAMODZIELNE! państwo.

– czy może w końcu Polacy nienawidzą Rosjan za to, że przepędzili oni Niemców i zakończyli niemiecką okupację i eksterminację Słowian ?

Po I. wojnie powstaje II. RP, ale Niemcom to nie pasowało i nasyłali oni nieustannie swoich agentów, którzy wszczynali w imieniu Polaków wojny z ZSRR.

Wybucha II. wojna i Niemcy zajmują cały polski teren. Okupując go mordują miliony Polaków a kraj rabują bezlitośnie.

Rusza Front Wschodni i ZSRR wypiera Niemców z Europy Wschodniej i Środkowej. Armia Czerwona traci w walkach 30.000.000 ludzi. Na terenie obecnej Polski poległo w walce 600.000 Bohaterskich Żołnierzy Armii Czerwonej.

Mimo to Stalin decyduje o przekazaniu obszaru między Bugiem i Odrą w polskie ręce.

– czy właśnie to jest głównym powodem nienawiści Polaków do Rosjan?

– czy Polacy woleli pozostać pod niemiecką okupacją, być wymordowani w obozach koncentracyjnych, wystrzelani i wyłapywani w łapankach?

Czy Polacy woleli karmić wszy Niemcom na szczepionki dla nich za parę kromek chleba dodatkowo?

Czy Polacy woleli mieć niemieckie nazwy ulic?

– czy może woleli mówić po niemiecku w miejscach publicznych?

– czy woleli mieć kennkarty?

– czy woleli narażać się na rozstrzelanie za przemycenie do Warszawy jedzenia ze wsi? a może woleli głodować?

W sojuszu ze Związkiem Radzieckim Polacy mieli własne państwo.

Było państwowe szkolnictwo z polskim językiem.

Była polska administracja z polskim językiem.

Był polski przemysł, polskie górnictwo, urlopy i wypoczynek dla Polaków w Polsce.

Czy to właśnie tak bardzo Polakom przeszkadzało, że zaczęli za to nienawidzić Rosjan a do Niemiec jeżdżą zmieniać niemieckim starcom pampersy, zostawiając własne rodziny, własne dzieci pod opieką osób obcych?

Nienawiść Polaków do Rosjan można tłumaczyć tylko wyjątkową głupotą Polaków.

W Ewolucji rozwiązania niekorzystne są zastępowane przez korzystniejsze.

A Polska? A Polska jako rozwiązanie nieoptymalne pójdzie w zapomnienie.

Stalin przewidywał, że Polacy będą mieli kraj co najwyżej 40 lat. I się sprawdziło. Czy dlatego Polacy nienawidzą Stalina?

Stalin dał Polakom piękny kraj. Co Polacy dali Stalinowi?

To, co się kłębi w głowach Polaków to fałszywy program, to zwykły trojan, wirus, mający za zadanie unicestwienie Polski i Polaków.

Jak wiemy, najlepszy program antywirusowy napisał Rosjanin.

Czy do Polaków dotrze ta prosta prawda?

" Stalin oszczędzał Polaków a wykrwawiał Bohaterskich Żołnierzy Armii Czerwonej?"

Prawda jest taka , że jesteś prdolonym ruskim trollem na etacie . V kamandą do osłabiania tożsamości Polaków .

A
Abadon

I teraz skąd wzięła się nienawiść Polaków do Rosjan?

– czy może stąd, że zamiast wytracić w bojach całe polskie armie Stalin oszczędzał Polaków a wykrwawiał Bohaterskich Żołnierzy Armii Czerwonej?

– czy może dlatego, że polscy chłopi, będący przed wojną parobkami na kresowych, pańskich włościach dostali dzięki reformie rolnej w ramach PKWN ziemię na własność?

– czy może za to, że Stalin, mimo wielkich zniszczeń europejskiej części ZSRR, postanowił przysłać do Polski fachowców i podarował Polakom Pałac Kultury i Nauki? W Polsce nie było żadnego takiego obiektu po wojnie, w którym Polacy mogli by godnie przyjmować zagraniczne delegacje.

Do czego potrzebne było Polsce przyjmowanie zagranicznych delegacji? – potrzebne było po to, by Polska mogła być uznana na arenie międzynarodowej za samodzielne, TAK! SAMODZIELNE! państwo.

– czy może w końcu Polacy nienawidzą Rosjan za to, że przepędzili oni Niemców i zakończyli niemiecką okupację i eksterminację Słowian ?

Po I. wojnie powstaje II. RP, ale Niemcom to nie pasowało i nasyłali oni nieustannie swoich agentów, którzy wszczynali w imieniu Polaków wojny z ZSRR.

Wybucha II. wojna i Niemcy zajmują cały polski teren. Okupując go mordują miliony Polaków a kraj rabują bezlitośnie.

Rusza Front Wschodni i ZSRR wypiera Niemców z Europy Wschodniej i Środkowej. Armia Czerwona traci w walkach 30.000.000 ludzi. Na terenie obecnej Polski poległo w walce 600.000 Bohaterskich Żołnierzy Armii Czerwonej.

Mimo to Stalin decyduje o przekazaniu obszaru między Bugiem i Odrą w polskie ręce.

– czy właśnie to jest głównym powodem nienawiści Polaków do Rosjan?

– czy Polacy woleli pozostać pod niemiecką okupacją, być wymordowani w obozach koncentracyjnych, wystrzelani i wyłapywani w łapankach?

Czy Polacy woleli karmić wszy Niemcom na szczepionki dla nich za parę kromek chleba dodatkowo?

Czy Polacy woleli mieć niemieckie nazwy ulic?

– czy może woleli mówić po niemiecku w miejscach publicznych?

– czy woleli mieć kennkarty?

– czy woleli narażać się na rozstrzelanie za przemycenie do Warszawy jedzenia ze wsi? a może woleli głodować?

W sojuszu ze Związkiem Radzieckim Polacy mieli własne państwo.

Było państwowe szkolnictwo z polskim językiem.

Była polska administracja z polskim językiem.

Był polski przemysł, polskie górnictwo, urlopy i wypoczynek dla Polaków w Polsce.

Czy to właśnie tak bardzo Polakom przeszkadzało, że zaczęli za to nienawidzić Rosjan a do Niemiec jeżdżą zmieniać niemieckim starcom pampersy, zostawiając własne rodziny, własne dzieci pod opieką osób obcych?

Nienawiść Polaków do Rosjan można tłumaczyć tylko wyjątkową głupotą Polaków.

W Ewolucji rozwiązania niekorzystne są zastępowane przez korzystniejsze.

A Polska? A Polska jako rozwiązanie nieoptymalne pójdzie w zapomnienie.

Stalin przewidywał, że Polacy będą mieli kraj co najwyżej 40 lat. I się sprawdziło. Czy dlatego Polacy nienawidzą Stalina?

Stalin dał Polakom piękny kraj. Co Polacy dali Stalinowi?

To, co się kłębi w głowach Polaków to fałszywy program, to zwykły trojan, wirus, mający za zadanie unicestwienie Polski i Polaków.

Jak wiemy, najlepszy program antywirusowy napisał Rosjanin.

Czy do Polaków dotrze ta prosta prawda?

G
Gość
2 czerwca, 09:35, Gość:

Pan Truskolaski identycznie jak reszta PO i Hołowni się zachowuje. Na grobach okupantów polskie znaki jako hołd dla morderców.

Dwaj forumowe zajadłe psychole,

Adolf abadon antysemicki zyeb

i ten slawny wyłysiały

Antoni Adam , kasienka , Rafal

i innych setki nicków

amator rowa i spermy Misiejuka

pisobolszewicki* aktywista

lokalne bardzo upośledzone trolle

Opcja Antyspołeczna i Federacja Zyebów

Jak co dzień do wieczora od rana

walczą o tytuł "Największego Dzbana" .

*"Ja też stoje z PiSem i bedę. Ty nie daruj matce i ojcu że ciebie spłodzili. Wolałbys co zapowiadała PO ''sprowadzimy każda ilość islamistów

G
Gość
2 czerwca, 09:51, www.i.Bialystok.pl:

A wszystko co zrobiły Tur=Tusk=olaskie jest g...warte i się wali? Jak zwykle gdy pojawia się problem wychodzi niekompetencja, czy to śnieg, smog, czy zatapianie ulic w mieście, brak dotacji z UE=bankructwo. Czemu bankrut Tur=Tusk=olaski nie POda się do dymisji? Jego wojna z rządem szkodzi mieszkańcom! Tur=Tusk=olaski: nieprawidłowości, łamanie prawa, oszustwa, kłamstwa od lat? Skończyły się dotacje z Unii Europejskiej i okazuje się że zostały rozkradzione na absurdalne deficytowe przedsięwzięcia, na których utrzymanie brak teraz pieniędzy. Przykłady w Białymstoku: rakotwórcza spalarnia śmieci zamiast recyklingu, stadion z dachem grożącym zawaleniem, pseudoobwodnice w mieście zamiast poza miastem, pseudolotnisko bez możliwości przedłużenia pasa startowego do wymaganych 2,5 km. Firmy uciekają poza miasto z powodu korupcji, inne miasta stać na bezpłatna komunikację a Białystok bez kolei miejskiej możliwej do uruchomienia od jutra staje się zakorkowaną nekropolia zamiast metropolią, z wiceprezydentem zatrudnionym z firmie za rzecz której przetargi rozstrzygał. Do tego sfałszowane wybory na prezydenta i dający poczucie bezkarności mafijny układ władzy z policją, sądami i prokuraturą.

lotnisko w mieście zamiast poza miastem, a co się z tym wiąże bez możliwości rozbudowy np. przedłużenia zbyt krótkiego pasa startowego,

pseudoobwodnice w mieście zamiast poza miastem

firmy uciekają z Białegostoku poza miasto

zakup autobusów miejskich z silnikami diesla zamiast np. na gaz lub na prąd o co wnioskuje od wielu lat, co od 2004 r roku spowodowało około 200 mln zł strat

brak utworzenia kolei miejskiej

wykorzystywanie stanowiska prezydenta do np. spraw uniwersytetu w Białymstoku – miejsca pracy prezydenta

działanie spalarni śmieci zamiast ich recyklingu

rowery miejskie kosztujące w przeliczeniu ponad 13 000 zł za sztukę

Jak widać gdy kończą się pieniądze z Unii Europejskiej Białystok nie jest moim zdaniem miastem sprawnie i gospodarnie zarządzanym, porównując do innych miast jak np. Olsztyn, który w tym samym czasie zbudował sieć linii tramwajowych, ma prawdziwe lotnisko czy np. jak Lublin, Rzeszów.

Nawet mniejsze miasta mają np. bezpłatną komunikację dla mieszkańców np. Bielsk Podlaski."

ustawianie ekranów akustycznych zamiast przy np. torze wschodzący Białystok w sposób odcinający dojazd do firm np. przy ul. Wiklinowej 10

"browarosss12 3 tyg. temu

Tego [email protected] R kojarze z czasow, kiedy jeszcze o kononowiczu nikt nie slyszal. kiedys (ok 2004-2005 rok) na o2.pl byly komentarze pod artykulami, kazdy mozna bylo skomentowac. i pod ABSOLUTNIE KAZDYM takim artykulem byl wpis tego swira - siedzial chyba caly dzien przy komputerze niczym Slawek i pilnowal, zeby jego komentarz byl pierwszy. nazywal sie chyba "zieloni.w.pl" , a potem "slawniwegetarianie", czy jakos tak , i kazdy jego post zachecal do wegetarianizmu, rezygnacji z miesa i ekologii w taki sposob, jak to zawsze robia psychiczni eko-terrorysci. Mial nawet swoje wlasne glupawe hasla typu "wegetarianizm wzmacnia orga(ni)zm!" "weganie maja lepsze spanie", postowal to tyle razy, ze pamietam to po prawie 17 latach."

G
Gość
2 czerwca, 16:09, Abadon:

Zupełnie absurdalne jest atakowanie Rosjan za cokolwiek. A jednak Polacy to robią z wielkim zapałem wymyślając na poczekaniu „doznane krzywdy”.

Biorąc tylko odcinek historyczny od czasu tuż przed II. wojną widzimy, że Polacy weszli w układy z Niemcami i wspólnie z nimi napadli na Czechosłowację zabierając Zaolzie.

Kiedy przyjdą zrusyfikować twój dom

ten w którym mieszkasz - Polskę

Gdy poczujesz ich niemyty srom

Kiedy runą trolli głupich wojskiem

i pod drzwiami staną , i nocą

Lizaniem doopy Putinowi w drzwi załomocą -

Ty , ze snu podnosząc skroń

spuść im taki mega wprdol

i Polskę przed prosowieckim Abadonem

chroń , chroń , chroń .

G
Gość
2 czerwca, 19:00, Gość:

Na świerkowej były groby niemieckie z I wojny światowej. I co zrobiono? Radio Białystok.

Komuniści dokopali tam zamorodowanych na Kopernikach następnie z czasem splantowali teren i postawili Radio. Resztki cmentarza zostały latach 90 przebadane, groby ekshumowane przez Niemców i przeniesione na istniejący cmentarz. Cóż komuniści nie mieli szacunku do cmentarzy.

G
Gość

Na świerkowej były groby niemieckie z I wojny światowej. I co zrobiono? Radio Białystok.

G
Gość
2 czerwca, 10:49, Gość:

Kto to jest Paweł Myszkowski?

Polityk ale której opcji nie wiadomo. Raz można go kojarzyć z pis, konfederacja, młodzież wszechpolska, onr i co tam jeszcze. Prawdopodobnie jak mu pasuje tak gra a gra się wiadomo na siebie.

A
Abadon

Zupełnie absurdalne jest atakowanie Rosjan za cokolwiek. A jednak Polacy to robią z wielkim zapałem wymyślając na poczekaniu „doznane krzywdy”.

Biorąc tylko odcinek historyczny od czasu tuż przed II. wojną widzimy, że Polacy weszli w układy z Niemcami i wspólnie z nimi napadli na Czechosłowację zabierając Zaolzie.

G
Gość

Nikt ich tu nie zapraszał, sami wlezli do Polski. Nie można honorowac mogił okupanta, mordercy Polaków.

G
Gość
2 czerwca, 07:35, Gość:

Pan Myszkowski jest w pisie konfederacji młodzieży wszechpolskiej?

2 czerwca, 08:27, Gość:

Już na PB studenci się z niego śmiali. Jak to się mówi: zanim powstał internet to tylko rodzina wiedziała, że idiota.

2 czerwca, 09:41, Gość:

większego idioty jak ty to tu nie ma tzw. Palaku

2 czerwca, 11:09, Gość:

Naucz się pisać. Nie ma takiego słowa

są, są rodowici Polacy i przybłedy, podrzuctki zwani Palakami

G
Gość
2 czerwca, 07:35, Gość:

Pan Myszkowski jest w pisie konfederacji młodzieży wszechpolskiej?

2 czerwca, 08:27, Gość:

Już na PB studenci się z niego śmiali. Jak to się mówi: zanim powstał internet to tylko rodzina wiedziała, że idiota.

2 czerwca, 09:41, Gość:

większego idioty jak ty to tu nie ma tzw. Palaku

Naucz się pisać. Nie ma takiego słowa

Dodaj ogłoszenie