Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Albert Sabin, wynalazca szczepionki na polio, może mieć ulicę na Skorupach. Chce tego prezydent. Ale muszą zgodzić się radni

OPRAC.: mat
Albert Sabin, wynalazca szczepionki na polio
Albert Sabin, wynalazca szczepionki na polio domena publiczna
Z wnioskiem o upamiętnienie Alberta Sabina, urodzonego w Białymstoku, światowej sławy naukowca i wynalazcy doustnej szczepionki przeciwko polio, wystąpiło Stowarzyszenie Muzeum Żydów Białegostoku. Prezydent przystał na propozycję i skierował ją do radnych na najbliższą sesję w poniedziałek [22.02.2021].

Planowana do nazwania ulica położona jest w obrębie nr 20 – Przemysłowy na działkach oznaczonych numerami geodezyjnymi: 88/6, 116/1, stanowiących własność gminy Białystok. Znajduje się w pobliżu II urzędu skarbowego.

Zobacz:Albert Sabin z Białegostoku wynalazł szczepionkę przeciwko polio. Sentymentalna podróż krewnychAlbert Sabin z Białegostoku wynalazł szczepionkę przeciwko polio. Sentymentalna podróż krewnych

Albert Sabin – lekarz i mikrobiolog, urodził się 26 sierpnia 1906 r. w Białymstoku w tradycyjnej rodzinie żydowskiej. W 1921 r. wraz z rodziną wyemigrował do USA. Studia na Uniwersytecie w Nowym Jorku ukończył w 1928 r., stopień doktora medycyny uzyskał w 1931 r. Już jako student zainteresował się wirusem polio, który w tym czasie wywoływał epidemię ciężkiej choroby Heinego-Medina. Jego prace i badania doprowadziły do powstania doustnej szczepionki przeciw polio zarejestrowanej w USA w 1960 r.

To głównie dzięki niej zwalczano chorobę Heinego-Medina w większości krajów świata. Wyizolowanie szczepionki jak i wiele innych dokonań przyniosło doktorowi Albertowi Sabinowi ogromną sławę i międzynarodowy rozgłos. Wyrazami uznania było przyznanie mu 46 doktoratów honoris causa przez uczelnie na całym świecie, a także wiele innych wyróżnień i nagród.

- Nigdy nie opatentował swojej szczepionki uważając, że jest ona jego darem dla dzieci - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Albert Sabin zmarł w wieku 87 lat w Waszyngtonie 3 marca 1993 r. Teraz może być patronem ulicy w rodzinnym mieście, jeśli zgodzą się radni. Jeśli tak to będzie czwartym Amerykaninem uhonorowanym w Białymstoku nazwą ulicy.

Charakterystyczne miejsce w krajobrazie miasta tuż obok hotelu Turkus (jeszcze ze starą elewacją). Na mapie topograficznej Białegostoku od 2011 roku z inicjatywy radnych PO. Znajduje się na  terenie gruntów wsi  Białostoczek włączonych do miasta Białystok w 1919 r.

Białystok. Mamy prawie 1200 ulic i skwerów. Wśród nich nie m...

Na tej samej sesji radni będą dyskutować nad uznaniem za persona non grata w Białymstoku prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i Julii Przyłębskiej. Stanowisko w tej sprawie zgłosili radni niezależni MAciej Biernacki i Tomasz Kalinowski. Ponadto będą radzić nad petycją, by pozbawić honorowego obywatelstwa miasta Jana Pawła II i arcybiskupa Leszka Sławoja Głódzia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny