Białystok. Agnieszka Rzeszewska z PiS dopytuje o uroczyste otwarcie skweru im. Pawła Adamowicza. Prezydent czuje absmak

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Podchodzę do tej interpelacji z takim samym absmakiem, z jakim podszedłem do interpelacji w sprawie zmiany nazwy Galerii Arsenał (radny PiS Paweł Myszkowski proponował, żeby galeria nazywała się Arse-Anal - przyp. red.). Nie dość, że ś.p. Paweł Adamowicz oddał życie za to, że był dobrym samorządowcem, to jeszcze następuje jakaś zemsta po śmierci - komentuje prezydent Tadeusz Truskolaski. Tomasz Maleta
Ile kosztowała uroczystość, według jakiego klucza zaproszono gości, jak uprawdopodobniono "wschodnie pochodzenie" patrona? Takie m.in. pytania do prezydenta ma Agnieszka Rzeszewska z PiS. A chodzi o uroczyste nazwanie placu z popiersiem Ludwika Zamenhofa imieniem ś.p. Pawła Adamowicza. Prezydent Tadeusz Truskolaski komentuje, że czuje przez tę interpelację absmak.

Biorąc pod uwagę liczne głosy niezadowolenia oraz pytania mieszkańców w tej sprawie, zwracam się do Pana o udzielenie informacji i odpowiedzi na następujące pytania - tak zaczyna się interpelacja, którą do władz miasta złożyła radna PiS Agnieszka Rzeszewska.

A chodzi o uroczyste otwarcie skweru ś.p. Pawła Adamowicza (takie imię zyskał skwer u zbiegu ul. Białówny i Malmeda, gdzie stoi popiersie Ludwika Zamenhofa - przyp. red.). Jako że w uroczystości (odbyła się 25 września) uczestniczyli prezydenci m.in. Warszawy czy Gdańska, radna dopytuje czy - w ramach zasady pluralizmu - zaproszenie zostali również prezydenci miast, którzy - jak to ujęła - nie są związani z "Platformą Obywatelską i obozem Koalicji Obywatelskiej".

Czytaj też: Białystok. 25.09.2020 roku odsłonięto skwer im. Pawła Adamowicza. Na uroczystości był także Rafał Trzaskowski (zdjęcia)

Nie jest tajemnicą, że miejskie PiS było przeciwne nadaniu nazwy skwerowi, który - jak pisze radna w interpelacji - kojarzony jest przez mieszkańców jako plac Ludwika Zamenhofa. Czemu radni tego klubu dali wyraz chociażby podczas czerwcowej dyskusji na sesji rady miasta.

Sebastian Putra z PiS nazwał projekt uchwały zaproponowany przez prezydenta Tadeusza Truskolaskiego przedwyborczą wrzutką (trwała wtedy kampania wyborcza przed wyborami na prezydenta RP, a Tadeusz Truskolaski był koordynatorem kampanii Rafała Trzaskowskiego na Podlasie - przyp. red.). - Trzeba być dzieckiem, żeby tego nie rozumieć. Szkoda tego człowieka na takie zagrywki z waszej strony - mówił.

Czytaj też: Skwer im. Pawła Adamowicza w Białymstoku. PiS i radny niezależny Maciej Biernacki byli przeciw

Podczas dyskusji radni PiS pytali też o związki ś.p. prezydenta Gdańska z Białymstokiem, o co też ponownie dopytuje Agnieszka Rzeszewska w interpelacji. Interesuje ją też m.in. ile z budżetu miasta wydano na pokrycie kosztów uroczystości. Oraz w jaki sposób "udokumentowano czy też uprawdopodobniono" wschodnie pochodzenie" ś.p. Pawła Adamowicza (prezydent Tadeusz Truskolaski podczas uroczystości wspominał o "wschodniej duszy" zmarłego - przyp. red.).

- Podchodzę do tej interpelacji z takim samym absmakiem, z jakim podszedłem do interpelacji w sprawie zmiany nazwy Galerii Arsenał (radny PiS Paweł Myszkowski proponował, żeby galeria nazywała się Arse-Anal - przyp. red.). Nie dość, że ś.p. Paweł Adamowicz oddał życie za to, że był dobrym samorządowcem, to jeszcze następuje jakaś zemsta po śmierci. Przekracza to wszelkie granice dobrego smaku. Oczerniany był za życia, a jak widać są tacy, którzy nie odpuszczają mu również po śmierci - komentuje prezydent Tadeusz Truskolaski.

Dodaje, że już niedługo na interpelację zostanie udzielona odpowiedź. Choć jego zdaniem interpelacja ta nie spełnia w dużej mierze wymogów zapisanych w regulaminie rady miasta.

Czytaj też: Komentarz Tomasza Malety: Prawi, honorowi, sprawiedliwi

- W wielu miejscach nie dotyczy ona wszak ważkich zagadnień dotyczących rozwoju miasta. Jak na przykład pytanie o "wschodnią duszę" ś.p. Pawła Adamowicza - podkreśla prezydent.

W interpelacji pada też pytanie, które było już kilkakrotnie zadawane przez radnych PiS m.in. na sesjach rady miasta. O to jakie związki ś.p. prezydent Gdańska miał z Białymstokiem.

- A jakie miał Adam Mickiewicz czy Henryk Sienkiewicz? Są pewne dokonania, które są dokonaniami ponadlokalnymi i uniwersalnymi. Ś.p. Paweł Adamowicz był prezesem Unii Metropolii Polskich (obecnym prezesem jest prezydent Tadeusz Truskolaski - przyp. red.). Reprezentował więc nie tylko swój, ale też inne polskie samorządy. Proponował też wyjście poza lokalność i spojrzenie na samorządy w sposób globalny. Interpelacja jest tylko i wyłącznie atakiem politycznym. PiS nie może przeżyć, że atakowana przez nich osoba zostaje teraz doceniona w przestrzeni publicznej naszego miasta - wyjaśnia Tadeusz Truskolaski.

Czytaj też: Skwer kolegi Tadeusza Truskolaskiego Pawła Adamowicza, Skwer Ludwika Zamenhoffa. Ktoś zmienia nazwę skweru Pawła Adamowicza w mapach Googla

Natomiast odpowiadając na pytanie radnej o listę zaproszonych gości podkreśla, że wszyscy radni miejscy, również ona, zostali zaproszeni.

- A jeśli chodzi o prezydentów innych miast, byli to prezydenci uczestniczący akurat w - odbywanym w Białymstoku - posiedzeniu rady Unii Metropolii Polskich - podkreśla prezydent.

Polska stała się bezpieczna

Wideo

Komentarze 23

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
13 października, 07:51, Gość:

Pan Tadzio z Kapic niskich lubi wydawać pieniadze cudze, swoje nie. Takimi 'programami' podlizuje sie do pełowców, bo może w przyszłosci z jego syna zrobia ...ministra

13 października, 10:38, ergaomnes:

Cytuję"Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze!" Szanowny Kurierze "PORA NA BANA DLA TEGO PISUAROWEGO BEZDZIETNEGO SAMOTNEGO HEJTUJĄCEGO DEWIANTA Z TAPETĄ W KOMPIE ZDJĘCIA "NÓŻ W P" Z ARSENAŁU , POPIERAJĄCEGO NIE TAK DAWNO UŁASKAWIENIE PEDOFILA ONANIZUJĄCEGO SIĘ RĘKAMI SWEGO DZIECKA , ZDEGENEROWANEGO DZBANA O MORALNOŚCI SZLAMU Z CZAJKI BEŁKOCZĄCEGO NIEUSTANNIE OD LAT TE SAME IMBECYLNE I KARALNE TEKSTY NA FORUM "!

móżdżek znów nadaje, a ten móżdek zwany misiejuk, ponoc synek policjanta, na forum groził ludziom śmiercią, zapowiadał, że ze swoich odchodów bedzie robić żywnośc wtórna itd. I tego móżdżka stałego na forum porannego jakoś nikt nie leczy, może dobierze się do Truskolaskiego jednego albo drugiego, bo chwalił sie, że przymuja go w domu

G
Gość
13 października, 10:08, Gość:

Mieszkańcy bez kanalizacji i wodociągu ,na drogach osiedlowych błoto po kostki .A ten skwery otwiera .

...zrozum, że un musi to robić, żeby swego synka ustawic w partii, a może uda sie nawet ministra z niego zrobić... A kase wydawał na marsz dewiantów, miał też kasę na wprowadzenie juz w tamtym roku dewiantów do szkół, aby kształcili małe dzieci. Czy on jest zdrowy na umyśle? pytali Białostoczanie. Otóz to, to jest dobre pytanie.

G
Gość

Pan Tadziu powinien wystawic Adamowiczowi pomnik tam w Kapicach, utworzyc skwer a także ogłosic Adamowicza hopnorowym obywatelem Kapic wszystkjich.

e
ergaomnes
13 października, 07:51, Gość:

Pan Tadzio z Kapic niskich lubi wydawać pieniadze cudze, swoje nie. Takimi 'programami' podlizuje sie do pełowców, bo może w przyszłosci z jego syna zrobia ...ministra

Cytuję"Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze!" Szanowny Kurierze "PORA NA BANA DLA TEGO PISUAROWEGO BEZDZIETNEGO SAMOTNEGO HEJTUJĄCEGO DEWIANTA Z TAPETĄ W KOMPIE ZDJĘCIA "NÓŻ W P" Z ARSENAŁU , POPIERAJĄCEGO NIE TAK DAWNO UŁASKAWIENIE PEDOFILA ONANIZUJĄCEGO SIĘ RĘKAMI SWEGO DZIECKA , ZDEGENEROWANEGO DZBANA O MORALNOŚCI SZLAMU Z CZAJKI BEŁKOCZĄCEGO NIEUSTANNIE OD LAT TE SAME IMBECYLNE I KARALNE TEKSTY NA FORUM "!

A
Antoni Adam
12 października, 22:51, Gość:

No coż PISIORY, nie mogą przeboleć że w Białym nie ma chociaż skweru Wielkiego Lecha, nie mowiąc już o pomniku, który miał stanąć naprzeciw dawnego Domu Partii !!!

13 października, 07:19, Gość:

za to stanie pomnik pełowskiego cwaniaka z 7 ma mieszkaniami i 38 kontami bankowymi, ciesz się poyebie opozniony w rozwoju

13 października, 07:21, kasienka:

Cytuję"Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze!" Szanowny Kurierze "PORA NA BANA DLA TEGO PISUAROWEGO BEZDZIETNEGO SAMOTNEGO HEJTUJĄCEGO DEWIANTA POPIERAJĄCEGO NIE TAK DAWNO UŁASKAWIENIE PEDOFILA ONANIZUJĄCEGO SIĘ RĘKAMI SWEGO DZIECKA , ZDEGENEROWANEGO DZBANA O MORALNOŚCI SZLAMU Z CZAJKI BEŁKOCZĄCEGO NIEUSTANNIE OD LAT TE SAME IMBECYLNE TEKSTY NA FORUM "!

13 października, 07:50, Gość:

raz jesteś kasieńka, raz misiejuk, innym razeem wojtek czyli pederasta, transwestyta, jakis obojnak, ale w 100% bywalec u Truskolaskiego, czym się bandziorze chwaliłes na forum porannego

Cytuję"Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze!" Szanowny Kurierze "PORA NA BANA DLA TEGO PISUAROWEGO BEZDZIETNEGO SAMOTNEGO HEJTUJĄCEGO DEWIANTA I DEGENERATA WIECZNIE PISZ ACEGO O SPERMIE ,ROWACH I PEDOFILACH , POPIERAJĄCEGO NIE TAK DAWNO UŁASKAWIENIE PEDOFILA ONANIZUJĄCEGO SIĘ RĘKAMI SWEGO DZIECKA , ZDEGENEROWANEGO DZBANA O MORALNOŚCI SZLAMU Z CZAJKI BEŁKOCZĄCEGO NIEUSTANNIE OD LAT TE SAME IMBECYLNE TEKSTY NA FORUM "!

G
Gość

Mieszkańcy bez kanalizacji i wodociągu ,na drogach osiedlowych błoto po kostki .A ten skwery otwiera .

G
Gość
13 października, 08:24, Gość:

Bez wątpienia powinien zaszczepić się przed absmakiem.

Powinien też kupić gumowy młotek i walnąć się w czoło, choć i to nie pomoże.

Porównywać prezydenta Gdańska, któremu peowska prokuratura zarzuciła machlojki przy oświadczeniach majątkowych do Mickiewicza i Sienkiewicza, może tylko ktoś kto ma nie po kolei.

Masz rację, on ma cos nie tak z głową.

G
Gość
13 października, 07:21, Gość:

Adamowicz to był gość, miał 7 mieszkań, dom za granicą, 38 kont bankowych, czyli był bardzo zdolny , był promotorem dewiantów, no i jak mu nie postawic jeszcze pomnika w Polsce B?

13 października, 08:26, Gość:

Nikt nie wie ile miał mieszkań. On sam nie mógł się ich doliczyć.

Tak na marginesie, "kupowanie" mieszkań, zwłaszcza na kredyt, jest najprostszą metodą na pranie brudnej kasy.

i zasłużył się u TT honorowego obywatela Białegostoku a może i pomnika,

G
Gość
13 października, 07:21, Gość:

Adamowicz to był gość, miał 7 mieszkań, dom za granicą, 38 kont bankowych, czyli był bardzo zdolny , był promotorem dewiantów, no i jak mu nie postawic jeszcze pomnika w Polsce B?

Nikt nie wie ile miał mieszkań. On sam nie mógł się ich doliczyć.

Tak na marginesie, "kupowanie" mieszkań, zwłaszcza na kredyt, jest najprostszą metodą na pranie brudnej kasy.

G
Gość

Bez wątpienia powinien zaszczepić się przed absmakiem.

Powinien też kupić gumowy młotek i walnąć się w czoło, choć i to nie pomoże.

Porównywać prezydenta Gdańska, któremu peowska prokuratura zarzuciła machlojki przy oświadczeniach majątkowych do Mickiewicza i Sienkiewicza, może tylko ktoś kto ma nie po kolei.

G
Gość

Pan Tadzio z Kapic niskich lubi wydawać pieniadze cudze, swoje nie. Takimi 'programami' podlizuje sie do pełowców, bo może w przyszłosci z jego syna zrobia ...ministra

G
Gość
12 października, 22:51, Gość:

No coż PISIORY, nie mogą przeboleć że w Białym nie ma chociaż skweru Wielkiego Lecha, nie mowiąc już o pomniku, który miał stanąć naprzeciw dawnego Domu Partii !!!

13 października, 07:19, Gość:

za to stanie pomnik pełowskiego cwaniaka z 7 ma mieszkaniami i 38 kontami bankowymi, ciesz się poyebie opozniony w rozwoju

13 października, 07:21, kasienka:

Cytuję"Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze!" Szanowny Kurierze "PORA NA BANA DLA TEGO PISUAROWEGO BEZDZIETNEGO SAMOTNEGO HEJTUJĄCEGO DEWIANTA POPIERAJĄCEGO NIE TAK DAWNO UŁASKAWIENIE PEDOFILA ONANIZUJĄCEGO SIĘ RĘKAMI SWEGO DZIECKA , ZDEGENEROWANEGO DZBANA O MORALNOŚCI SZLAMU Z CZAJKI BEŁKOCZĄCEGO NIEUSTANNIE OD LAT TE SAME IMBECYLNE TEKSTY NA FORUM "!

raz jesteś kasieńka, raz misiejuk, innym razeem wojtek czyli pederasta, transwestyta, jakis obojnak, ale w 100% bywalec u Truskolaskiego, czym się bandziorze chwaliłes na forum porannego

G
Gość

Adamowicz to był gość, miał 7 mieszkań, dom za granicą, 38 kont bankowych, czyli był bardzo zdolny , był promotorem dewiantów, no i jak mu nie postawic jeszcze pomnika w Polsce B?

G
Gość
12 października, 18:57, Bbb:

Miejmy nadzieję że szybko zniknie ta nazwa skweru ,bo hoj mi jakiś Adamowicz w bialymstoku

12 października, 19:18, Gość:

Jedyne o posiadasz to hoj , więc nie ma potrzeby udawania , że jesteś właścicielem miasta .

12 października, 19:51, b. krol ..bull:

Właścicielem nie jest ale po-datnikiem niewykluczone.

Więc ma prawo zabierania głosu tak samo jak wielu ,wielu innych .

Natomiast nadawanie skweru nic niemającemu wspólnego z Białymstokiem -kosztem podatnika jest nie do przyjęcia .Proponowałbym wszystkim zmarłym prezydentów w czasie sprawowania władzy nadawać imiona ,skwerów, placów ,ulic i innych zagajników . Podstawą do tego byłoby POchodzenie z jedynie słusznej i zasłużonej partii w rozsprzedawaniu majątku narodowego a ukrywa się POd mylną nazwą obywatelska !!!!!

po-datnik jak wielu wielu innych .

[email protected]

twoją agresję frustrację zazdrość zawiść powoduje mięso. Mięsożercy są jak alkoholicy i narkomani którym slawni wegetarianie przyPOmnieli o ich uzależnieniu od mięsa"

G
Gość
12 października, 22:51, Gość:

No coż PISIORY, nie mogą przeboleć że w Białym nie ma chociaż skweru Wielkiego Lecha, nie mowiąc już o pomniku, który miał stanąć naprzeciw dawnego Domu Partii !!!

za to stanie pomnik pełowskiego cwaniaka z 7 ma mieszkaniami i 38 kontami bankowymi, ciesz się poyebie opozniony w rozwoju

Dodaj ogłoszenie