Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. 76. rocznica pierwszej wywózki Polaków na Sybir

(dj) na podst. UM w Białymstoku
Uroczystości upamiętniające pierwszą wywózkę na Sybir rozpoczynają się już o godz. 11
Uroczystości upamiętniające pierwszą wywózkę na Sybir rozpoczynają się już o godz. 11 bialystok.pl
W środę, 10 lutego, przypada 76. rocznica pierwszej wywózki obywateli Rzeczypospolitej na Sybir. Białystok uczci pamięć zesłanych oraz złoży hołd zmarłym i tym, którzy przetrwali

Rocznicę pierwszej z czterech masowych wywózek na Syberię, Białystok uczci w dwóch miejscach. Przed Pomnikiem-Grobem Nieznanego Sybiraka przy ulicy Piastowskiej – o godzinie 11 i pół godziny później – przed Pomnikiem Katyńskim.

W uroczystości udział wezmą władze miasta i województwa, służby mundurowe, historycy i – przede wszystkim – Sybiracy. Złożą przed pomnikami kwiaty, zapalą znicze. Prezydent Białegostoku zaprasza mieszkańców miasta, by wzięli udział w tej uroczystości.

Druga część obchodów tej rocznicy odbędzie się o godz. 16.30 w Muzeum Wojska przy ul. Kilińskiego 7. Muzeum Pamięci Sybiru, Związek Sybiraków i Wspólnota Wnuków Sybiraków zapraszają do Sali Rycerskiej. Szczególnymi gośćmi spotkania będą Heronima Dzierma i Mieczysława Kontnik, które zostały wywiezione do miejscowości Kwitok w obwodzie irkuckim na północnej Syberii oraz Józef Panasiuk, deportowany do miejscowości Noszul w Komi (północna Syberia). Z ich wspomnień dowiemy się, jak wyglądała pierwsza deportacja z perspektywy dziecka. Podczas spotkania nastąpi również przyjęcie pięciu członków do Wspólnoty Wnuków Sybiraków.

Co roku przez Białystok przechodzi Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru: Sybiracy i wnukowie

W ten sposób w Białymstoku zostanie uczczona pamięć tych, którzy padli ofiarą bezwzględnej polityki władz sowieckich. Tragedii tej pierwszej deportacji i kolejnych – w kwietniu i czerwcu 1940 roku oraz ostatniej, która miała miejsce w maju 1941 roku. Historycy szacują, że w sumie na Syberię wywieziono od trzystu tysięcy do ponad miliona osób, ale pierwsza z wywózek była najtragiczniejsza, objęła ok. 140 tysięcy ludzi. W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku zostali wywiezieni przede wszystkim osadnicy wojskowi, leśnicy, mieszkańcy małych miasteczek, chłopi i urzędnicy. Wielu nie przetrwało podróży, wielu nie wróciło z zesłania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny