Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. 7. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów zakończona. Zwyciężył Łukasz Ksobiraj

Urszula Kropiewnicka
Urszula Kropiewnicka
Michał Heller (OiFP)
28-letni Łukasz Ksobiraj zwyciężył w VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku organizowanego przez Operę i Filharmonię Podlaską.  Jury pod przewodnictwem Mirosława Jacka Błaszczyka, pierwszego dyrygenta i kierownika artystycznego OiFP drugie miejsce przyznało Danielowi Mieczkowskiemu, a trzecie – Piotrowi Wacławikowi. Wszyscy zaprezentują się w piątek (20.05) podczas koncertu laureatów.

Tegoroczny zwycięzca Łukasz Ksobiraj jest absolwentem Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego na kierunku dyrygentura operowo-symfoniczna.

Ogólnopolski konkurs Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego jest pierwszym, w którym Łukasz Ksobiraj zdobył I miejsce.

- Jesteśmy chwilę po werdykcie. Buzują jeszcze we mnie emocje. Oczywiście cieszę się niezmiernie, bo jest to mój pierwszy wygrany konkurs w karierze. Mam nadzieję, że nieostatni - mówił Łukasz Ksobiraj. I dodał: - Program i specyfika jest o tyle nietypowa, że przygotowując się do pojedynczego koncertu symfonicznego, ma się zakres określonych utworów. Dwa trzy utwory, symfonia zazwyczaj wieńczy ten koncert, wcześniej jest uwertura. Podczas konkursu, w programie tych symfonii i uwertur było więcej i trzeba to wszystko przygotować na jeden termin, więc to duże osiągnięcie logistyczne. Jak widać i słychać, rezultaty były dość zadowalające.

Kierownik artystyczny, prof. Mirosław Błaszczyk dziękował wszystkim serdecznie, za włożony trud i pracę w przygotowanie partytur.

- Wielu z nas startowało w konkursach, więc wiemy z czym musieliście się zmierzyć. Nie tylko z muzyką, ale z własną psychiką, emocjami. To jest szalenie trudne. My jako jurorzy, też przeżywaliśmy nieprawdopodobne męki, gdy startowali nasi wychowankowie, bo traktujemy studentów, czy absolwentów jak własnie dzieci. Więc chciałbym podziękować Wam jeszcze raz. Konkurs się rządzi tymi prawami, że są zwycięzcy, są laureaci, osoby wyróżnione, ale wszyscy jesteście wygrani i to będzie procentować w waszym dalszym rozwoju artystycznym. To jest lekcja pokory w stosunku do muzyki, do zawodu. Życzę Wam, by ten konkurs rozpoczął wasz marsz na największe, najlepsze sale koncertowe – powiedział prof. Błaszczyk.

W tej edycji OKMD wzięły udział 24 osoby, wybrane spośród rekordowej liczby 60 zgłoszeń. Przesłuchania konkursowe trwały od poniedziałku. Młodzi dyrygenci prezentowali się z orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Do drugiego etapu przeszło ośmioro z nich: Łukasz Ksobiraj, Daniel Mieczkowski, Jakub Montewka, Barbara Popławska, Michał Szymanowski, Martyna Szymczak, Piotr Wacławik i Jakub Zwierz.

W piątek (20 maja) wieczorem odbędzie się wręczenie nagród i koncert laureatów. Publiczność usłyszy: Uwerturę charakterystyczną „W Tatrach” op. 27 Władysława Żeleńskiego pod dyrekcją Piotra Wacławika, Uwerturę do opery „Wolny strzelec” Carla Marii von Webera pod batutą Daniela Mieczkowskiego oraz III Symfonię a-moll „Szkocką” op. 56 Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego pod dyrekcją Łukasza Ksobiraja.

Konkurs Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego odbywa się w Białymstoku od 1994 roku. Organizowany jest co kilka lat. Poprzednia edycja miała miejsce w 2016 roku.

Zwycięzcy konkursu:

  • I nagroda – Łukasz Ksobiraj
  • II nagroda – Daniel Mieczkowski
  • III nagroda – Piotr Wacławik

Jury przyznało także trzy równorzędne wyróżnienia Barbarze Popławskiej, Martynie Szymczak i Jakubowi Zwierzowi.

Łukasz Ksobiraj.

Studia licencjackie ukończył w klasie prof. AM J. Koska, natomiast studia magisterskie na specjalności dyrygentura symfoniczna pod kierunkiem prof. AMP P. Neumanna oraz na specjalności dyrygentura operowa pod kierunkiem prof. W. Kunca. Dyrygent uczestniczył w cyklicznych warsztatach „Pracownia fagocisty” odbywających się na Akademii Muzycznej w Poznaniu, dwukrotnie prowadząc koncerty finałowe. Ma również na swoim koncie współpracę z takimi zespołami jak: Orkiestra Akademii Muzycznej w Poznaniu, Orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, Orkiestra Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, Orkiestra Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie, Orkiestra Filharmonii im. T. Szeligowskiego w Poznaniu, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej czy zespół Sepia Ensamble. Współprowadził wykonanie „Symfonii na 104 perkusistów” M. Ptaszyńskiej na 45. Festiwalu „Poznańska Wiosna Muzyczna”. Przygotowywał również prawykonanie utworu „Zamglenia” A. Zdrojek-Suchodolskiej. Brał również udział w licznych kursach dyrygenckich m.in. z T. Strugałą, R.J. Delektą czy W. Rodkiem. Łukasz Ksobiraj został laureatem Ogólnouczelnianego Konkursu Dyrygenckiego Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu oraz nagrody specjalnej – koncertu z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej im. T. Szeligowskiego. Jest również laureatem III nagrody na III Ogólnopolskim Konkursie Studentów Dyrygentury im. A. Kopycińskiego we Wrocławiu. Uczestniczył w nagraniach płyty Orkiestry Filharmonii Opolskiej z dziełami W. Maliszewskiego.

Wręczenie nagród i uroczysty koncert laureatów odbędzie się 20 maja o godz. 19.00 w sali koncertowej przy ul. Podleśnej.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny