Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Robocze Białystok. 41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Zobacz, jak będą przebiegały uroczystości 13 grudnia

OPRAC.: wal
Solidarność to jest najlepsza Polska marka. Nie ma takiej drugiej. To jest kwintesencja polskości - mówiła 10 grudnia 2021 roku w płomiennym przemówienie Stanisława Korolkiewicz (druga z prawej), działaczka antykomunistycznej opozycji podczas odsłonięcia tablicy upamiętniającej działaczy związkowych. Znajduje się ona na budynku I Urzędu Skarbowego przy ul. Świętojańskiej. W latach 1980-1981 mieściła się w nim siedziba białostockiej Solidarności.
Solidarność to jest najlepsza Polska marka. Nie ma takiej drugiej. To jest kwintesencja polskości - mówiła 10 grudnia 2021 roku w płomiennym przemówienie Stanisława Korolkiewicz (druga z prawej), działaczka antykomunistycznej opozycji podczas odsłonięcia tablicy upamiętniającej działaczy związkowych. Znajduje się ona na budynku I Urzędu Skarbowego przy ul. Świętojańskiej. W latach 1980-1981 mieściła się w nim siedziba białostockiej Solidarności. PUW
Znacznie skromniej niż w ubiegłym roku, ale z taka samą estymą i pamięcią o ofiarach stanu wojennego. Podlaska Solidarność zaprasza na wspólne wspominanie 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, którzy przekreślił marzenia Polaków zrodzone z robotniczych protestów w sierpniu 1980 roku.

Józef Mozolewski, przewodniczący podlaskiej Solidarności, podkreśla, że obchodząc kolejną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, dziękujemy wszystkim, którzy mieli odwagę przeciwstawić się złu narażając własne zdrowie, a niejednokrotnie życie.

- A jednocześnie chcemy przekazać kolejnym pokoleniom historię nawiązującą do tragicznych wydarzeń z tamtych lat - dodaje Józef Mozolewski.

W tym roku program białostockich obchodów będzie miał trzy odsłony. Tradycyjnie już 13 grudnia o godz. 9.30 zostaną złożone kwiaty przed pomnikiem "solidarności" przy kościele pw. św. Kazimierza Królewicza przy ul. Hallera. Pół godziny później podobnie będzie przed pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy ul. Kilińskiego, a o godz. 10.30 przed tablicą poświęconą idei Solidarności na budynku, w którym mieści się siedziba podlaskiej centrali związku.

Czytaj też:Ofiarom stanu wojennego jesteśmy winni pamięć

Drugą odsłoną tegorocznej rocznicy będzie koncert słowno-muzyczny "Jeśli my zapomnimy! Kamienie wołać będą". W sali głównej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Mickiewicza o godz. 11 zaprezentują się uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Białymstoku.

Kolejne punkty rocznicowych uroczystości zaplanowano na wieczór. O godz. 18 w kościele pw. Świętego Rocha zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego. Po niej, o godz. 19.20, odbędzie się uroczysty apel oraz złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą ofiarom stanu wojennego przy ul. Lipowej 20.

Ogłoszony 13 grudnia 1981 roku - niezgodnie z konstytucją - stan wojenny skutkował internowaniem ponad 10 tysięcy działaczy opozycji antykomunistycznej, tysiące kolejnych było inwigilowanych i zastraszanych. Co najmniej kilkadziesiąt osób straciło życie.

35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Marsz w Białymstoku

35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Marsz w Białymsto...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny