Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. 103. rocznica odzyskania niepodległości. Tak białostoczanie obchodzili Narodowe Święto Niepodległości [ZDJĘCIA]

OPRAC.: wal
Białystok, 11 listopada 2021 roku. Białostoczanie świętują Narodowe Święto Niepodległości
Białystok, 11 listopada 2021 roku. Białostoczanie świętują Narodowe Święto Niepodległości Fot. T. Maleta
Wspólne odśpiewanie Mazurska Dąbrowskiego na Rynku Kościuszki, uroczystości przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, nabożeństwa w intencji Ojczyzny - tak białostoczanie obchodzili 103. rocznicę powrotu Polski na mapę świata po 123 latach zaborów.

W czwartek, 11 listopada 2021 roku, wielu białostoczan zgromadziło się na Rynku Kościuszki, by wspólnie uczcić Święto Niepodległosci. Przybyły całe rodziny, starsi i młodsi mieszkańcy miasta. Zarówno przed Muzeum Podlaskim, jak i pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, W tym pierwszym miejscu, by razem uczestniczyć w akcji "Niepodległa do Hymnu".

Zgromadzonych przywitała Barbara Bojaryn-Kazberuk, dyrektor Podlaskiego Instytutu Kultury, a Waldemar Wilczewski, dyrektor Muzeum Podlaskiego, przypomniał dzieje powstania Mazurka Dąbrowskiego napisanego przez Józefa Wybickiego latem 1797 roku we Włoszech.

- Od tamtej pory Mazurek stał się wyznaniem wiary Polaków - podkreślał dyrektor.

Na apel marszałka Artura Kosickiego białostoczanie nagrodzili gromkimi brawami żołnierzy i funkcjonariuszy strzegących polskiej granicy z Białorusią.

– Dziękuję wam za to serdecznie – zwrócił się do zebranych marszałek. – Oni naprawdę tego potrzebują. Oni wiedzą, że jesteśmy z nimi i to jest najważniejsze – podkreślił marszałek.

A potem wszyscy chóralnie odśpiewali hymn państwowy. Mieszkańców regionu wspierał chór im. Stanisława Moniuszki, działający przy PIK-u.

- Musiałem być o tej porze w tym miejscu - powiedział pan Tomasz, który na Rynek Kościuszki przyszedł z rodziną. - Wspólne śpiewanie hymnu to wyraz naszej jedności w tak trudnym czasie.

Chwilę potem, podobnie jak inni, przeniósł się na drugą stronę Rynku Kościuszki, by wziąć udział w tradycyjnych uroczystościach przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

- W tym roku ze względów pandemicznych oraz tego, co dzieje się na granicy z Białorusią, obchody są uboższe, ale nie mniej uroczyste - mówił w przemówieniu wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Mówił o potrzebie jedności, wspólnego działania dla dobra ogółu.

– Naszym wyzwaniem jest w tej chwili, abyśmy tą niepodległość, suwerenność, integralność terytorialną zachowali i utrzymali. Żebyśmy mogli żyć w pokoju, ale i w niepodległym i bezpiecznym państwie – podkreślał wojewoda. – Mam przekonanie, że dzięki postawie naszej władzy, jedności społeczeństwa to, co nas dzisiaj jednoczy, uchronimy i weźmiemy przykład z tych pokoleń, o których pamięć dzisiaj przywołujemy.

Przesłanie do żołnierzy skierował też abp Józef Guzdek, administrator apostolski Ordynariatu Polowego, a zarazem metropolita białostocki.

- Jednak dziś w Narodowe Święto Niepodległości to nie wystarczy! Wschodnia granica Rzeczypospolitej jest atakowana. Wszyscy, których serce bije w rytm Mazurka Dąbrowskiego, z nadzieją i wdzięcznością patrzymy na Was – żołnierzy Wojska Polskiego, którzy wypełniając wojskową przysięgę z narażeniem zdrowia i życia, strzeżecie suwerenności naszych granic - napisał ksiądz arcybiskup.

ZOBACZ TEŻ: Białostocki Marsz Niepodległości (WIDEO)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny