Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. 102. rocznica odzyskania niepodległości. Były kwiaty, wieńce od władz miasta. Ale też quest terenowy

OPRAC.: wal
W samo południe prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wraz z radnymi złożył kwiaty na Rynku Kościuszki pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.
W samo południe prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wraz z radnymi złożył kwiaty na Rynku Kościuszki pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Dawid Gromadzki/ UM Białystok
W samo południe prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wraz z radnymi złożył kwiaty na Rynku Kościuszki pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Godzinę później w ten sam sposób pamięć o bohaterach tamtych wydarzeń uczcił jego zastępca Przemysław Tuchliński na Cmentarzu Wojskowym przy ulicy 11 Listopada. Tak Białystok pamiętał o 102. rocznicy odzyskania niepodległości.

– W imieniu wszystkich mieszkańców miasta oddaliśmy w ten sposób hołd twórcom polskiej niepodległości i tym, którzy oddali za nią życie – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Czytaj też: Kapsuła czasu na 100-lecie odzyskania niepodległości

Ze względu na ograniczenia związane z pandemią mieszkańcy Białegostoku nie mogli uczestniczyć w obchodach. Jednak Miasto wspólnie z instytucjami kultury przygotowało alternatywne możliwości udziału w tym święcie: można obejrzeć instalację przy Muzeum Wojska w Białymstoku, wziąć udział w queście – grze terenowej połączonej ze spacerem lub obejrzeć online premierę najnowszego wydawnictwa Muzeum Pamięci Sybiru.

Dziś (19 lutego) o godz. 17.00, w tę 102. rocznicę wyzwolenia miasta, zostanie także podświetlony na biało-czerwono Pałacyk Gościnny przy ul. J. Kilińskiego w Białymstoku.

Czytaj też:

Tak w listopadzie obchodzono Święto Niepodległości

Za symboliczną datę odzyskania przez Polskę niepodległości po zaborach przyjęło się uważać 11 listopada 1918 r. Tego dnia zakończyła się I wojna światowa, a w Warszawie Józef Piłsudski przejął władzę nad polskim wojskiem. Białystok na przyłączenie do odrodzonej ojczyzny musiał poczekać do lutego następnego roku. W tym przejściowym okresie w naszym mieście dochodziło do grabieży, jako że Białystok znajdował się na trasie wojsk niemieckich wycofujących się z Ukrainy. Dopiero 17 lutego 1919 roku do miasta przyjechał płk Stanisław Dziewulski, pierwszy polski komendant miasta. Dwa dni później do Białegostoku wkroczyły oddziały polskie, a Niemcy opuścili miasto.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny