Białowieża: Dzień Lasu

Piotr Bajko, [email protected], tel. 85 682 23 95
Dzień Lasu w Białowieży w 1936 roku.
Dzień Lasu w Białowieży w 1936 roku. zbiory Witolda Modzelowskiego
Udostępnij:
Las może mieć swoje święto. Na taki pomysł wpadł inż. Leonard Chociłowski, redaktor czasopisma "Echa Leśne". Znajdując wsparcie dla swojej idei wśród leśnej braci, redaktor doprowadził do powstania komitetu organizacyjnego Święta Lasu, w którego skład weszło wielu wybitnych polskich leśników. Ustalono, że będzie to święto doroczne, obchodzone w ostatnią sobotę kwietnia.
Dzień Lasu w Białowieży w 1936 roku.
Dzień Lasu w Białowieży w 1936 roku. zbiory Witolda Modzelowskiego

Dzień Lasu w Białowieży w 1936 roku.
(fot. zbiory Witolda Modzelowskiego)

Święto Lasu wystartowało w 1933 roku. Ostatnia sobota kwietnia wypadła 29 dnia miesiąca. W całym kraju odbyły się uroczyste obchody, połączone z sadzeniem drzew. Do życia powołano Główny Komitet "Święta Lasu", który prowadził akcję pod patronatem Związku Zawodowego Leśników. Komitet ten zmienił 1 lipca 1935 roku dotychczasową nazwę Święta Lasu na Dzień Lasu. Związek Leśników rozsyłał propagandowe ulotki, broszury, urządzał odczyty związane z popularyzacją lasu i leśnictwa.

Dzień lasu

Święto Lasu od początku obchodzono w Białowieży. Jego najważniejszymi uczestnikami byli uczniowie. W 1933 roku Jan Jerzy Karpiński, kierownik Parku Narodowego w Białowieży, wybrał się nawet do Warszawy i w kinie Coloseum wygłosił dla 3 tys. osób odczyt o Puszczy Białowieskiej.
W 1935 roku Święto Lasu w Białowieży przesunięto o dzień później niż w całym kraju. Powodem były wielkanocne święta prawosławne.

Obszerną relację z białowieskich obchodów przedstawił na łamach "Ech Leśnych" (nr 11/1935) redaktor ukrywający się pod pseudonimem Varsoviensis. To chyba on po raz pierwszy nazwał wtedy Białowieżę tzw. leśną stolicą Polski.

Ulice miasteczka powitały redaktora plakatami i transparentami z hasłami szanowania i kochania lasu. Po nabożeństwie w kościele, młodzież, pracownicy leśni i mieszkańcy zebrali się przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tu przemówił do nich nadleśniczy Stefan Modzelowski, a uczniowie posadzili 70 drzew przy drodze obok dworca kolejowego.

Wieczorem, w sali kina Ligi Obrony Przeciwgazowej i Powietrznej, odbyła się uroczysta akademia. Ignacy Woźniak z miejscowej Dyrekcji Lasów Państwowych wygłosił odczyt o znaczeniu lasu. Wystąpił też chór Przysposobienia Wojskowego Leśników i zespół muzyczny Białowieskiego Klubu Sportowego, a leśniczy Jan Furtak zaprezentował okolicznościowe recytacje. Z kolei Władysław Białoskórski i Teofil Stryjecki zainscenizowali dialog o walce wichury z lasem. Udany obrazek propagandowo-leśny przedstawił utworzony specjalnie na święto zespół w składzie: Zofia Iwaniukówna, Alina Kowalska, Jan Wieczorek, Leonard Piekarski, Henryk Kosiec.

Uczestników zachwyciły też tańce, a uroczystości zakończyła zabawa w kasynie PWL.

W 1936 roku Dzień Lasu obchodzono 25 kwietnia. Po nabożeństwie w kościele ludzie poszli na malowniczą polanę w nadleśnictwie Białowieża. Tu po przemówieniu nadleśniczego Stefana Modzelowskiego, posadzono lipy. Grała orkiestra, bawiły się dzieci, zaś Koło Rodziny Leśnika rozdało im około 450 bułek z wędliną i tyleż pomarańczy.

Wieczorem w nowo zbudowanym Domu Związku Rezerwistów odbył się wieczór artystyczny.
W 1936 roku Dzień Lasu świętowano także w położonej na skraju Puszczy wsi Nowosady. Była okolicznościowa mowa jednego z uczniów, wspólne zdjęcie, sadzenie 58 lip i spektakl dziecięcy i poczęstunek.

W 1937 roku Dzień Lasu w Białowieży trwał od 24 do 26 kwietnia. W pierwszym dniu, po nabożeństwie w kościele, około 1150 dzieci szkolnych zwiedziło Muzeum Puszczańskie. Pogadankę o lesie jako bogactwie narodowym wygłosił im leśniczy Tadeusz Trębicki, a dzieci dostały słodycze.

Następnego dnia odbyła się uroczysta akademia, a następnie program wypełniły: fragment sztuki Lucjana Rydla "Zaczarowane koło" w wykonaniu Władysława Białoskórskiego i Zofii Iwaniukówny, deklamacja leśniczego Jana Furtaka oraz popisy artystyczne dzieci szkolnych. Wreszcie, trzeciego dnia dzieci posadziły drzewka na skwerze przy Szkole nr 1 i przy poboczu drogi od mostu na Narewce do rampy kolejowej.

Sadzimy drzewa

W 1938 roku Dzień Lasu był chodzony pod hasłem "Sadzimy Drzewa" i był rozłożony na dwa etapy:

- 22 kwietnia dzieci zamiast lekcji, wysłuchały pogadanki o sadzeniu drzew i posadziły je przy ulicy Zastawa.

- 29 kwietnia, po nabożeństwach w miejscowych świątyniach, uczniowie posadzili drzewka na ulicy Stoczek oraz oglądali projekcje filmów przyrodniczych i rysunkowych.

W 1939 roku, w przeddzień Dnia Lasu, czyli 28 kwietnia, białowieskim uczniom wyświetlono bezpłatnie, na trzech seansach, film Walta Disneya pt. "Królewna Śnieżka". Wychodzącej z kina młodzieży rozdawano ulotki i broszurki propagandowe.

Dzień później harcerze i harcerki posadziły młode dąbki na ulicach Białowieży, po czym wyruszyli na wycieczkę w głąb Puszczy kolejkami leśnymi.

Obchody Dnia Lasu wznowiono tuż po wojnie, w 1945 roku. Były one wówczas bardzo skromne i nie wszędzie też świętowano. Bardziej powszechny przebieg miały już obchody w następnym roku.
Natomiast w 1947 roku powołano nawet dwa komitety obchodów - główny i honorowy. W kolejnych latach nazwy tego święta były często zmieniane.

Czytaj e-wydanie »

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie