Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białowieża. Antoni Sym - galicyjski leśnik

Piotr Bajko [email protected] tel. 85 748 95 55
Dyrekcja Lasów Państwowych w Białowieży była w okresie międzywojennym największą instytucją na tym terenie. Zarządzała lasami prawie całego województwa poleskiego, południową częścią nowogródzkiego i wschodnią częścią białostockiego. Miała sześciu dyrektorów, a czwartym w kolejności był inż. leśnik Antoni Sym.

Antoni Sym kierował Dyrekcją Lasów Państwowych w Białowieży w latach 1928-1930. Nie pochodził z tych terenów. Urodził się w 1862 roku (dokładnej daty nie znamy) w Łapajówce na Podkarpaciu, w lasach Radawskich, gdzie jego ojciec, Teofil Sym, był długoletnim i zasłużonym nadleśniczym. Teofil zmarł w 1906 roku, a trzy lata wcześniej odeszła jego żona Felicja z domu Salwach.

Antoni Sym ukończył w 1886 roku Wydział Leśnictwa Politechniki w Wiedniu. Po studiach odbył 3-letni staż zawodowy jako tzw. c.k. kandydat leśnictwa przy Dyrekcji Lasów w Gmunden (land Górnej Austrii).
W 1889 roku uzyskał stanowisko służbowe elewa leśnictwa przy Dyrekcji Lasów w Innsbrucku.

Następnie był zarządcą lasów i dóbr skarbowych, najpierw w Niepołomicach, a następnie w Mikuliczynie - ważnym centrum dawnej Huculszczyzny. W tej ostatniej roli wymieniony jest w 1904 roku (obok swojego ojca Teofila) na liście członków Galicyjskiego Towarzystwa Leśnego - samorządowej organizacji zrzeszającej leśników i właścicieli dóbr leśnych.

Podczas jubileuszowego XX Zjazdu Towarzystwa we wrześniu 1905 roku w Żywcu, Antoni Sym wystąpił w podwójnej roli - członka Galicyjskiego Towarzystwa Leśnego i równocześnie delegata na zjazd z Austriackiego Towarzystwa Leśnego w Wiedniu. Jeszcze w 1904 roku Antoni Sym awansował na prestiżowe stanowisko lustratora lasów i dóbr skarbowych. Wiemy, że tę funkcję pełnił również w roku 1907 we Lwowie.

W Galicyjskim Towarzystwie Leśnym powierzono mu m.in. funkcję członka komisji rewizyjnej. Publikował w organie Towarzystwa - miesięczniku "Sylwan".

Przed przyjściem do Białowieży pracował jako inspektor okręgowy Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie. Do nas trafił 31 maja 1928 roku, gdy Minister Rolnictwa mianował go dyrektorem Dyrekcji Lasów Państwowych w Białowieży. Piastował je do 30 września 1930 roku, ze stanowiska odszedł na własną prośbę. Minister Rolnictwa przeniósł go w stan spoczynku.

Kierowanie przez Antoniego Syma Dyrekcją LP w Białowieży przypadło na okres trudnej sytuacji politycznej i gospodarczej kraju. W Puszczy Białowieskiej sytuację dodatkowo skomplikowało rozwiązanie w lipcu 1929 roku przez rząd Polski umowy z firmą angielską "Century", która eksploatowała puszczańskie zasoby drzewne od 1924 roku.

Trzeba było organizować na nowo całą gospodarkę leśną, uruchamiać zamknięte zakłady przerobu drewna, dawać zatrudnienie całej rzeszy zwolnionych z pracy robotników. Dyrektorowi udało się poradzić z tym problemem.

Z inicjatywy Antoniego Syma w jesieni 1928 roku przeprowadzono w Puszczy Białowieskiej pierwsze po wojnie liczenie zwierzyny leśnej. W latach 1928-30 dokonano podziału oddziałów leśnych na mniejsze części, tzw. ćwiartki.

Antoni Sym

W 1929 roku Dyrekcja przejęła pod swą opiekę Zarząd Kolejek Leśnych w Puszczy, co dodatnio wpłynęło na ich funkcjonowanie. W tym samym roku otwarto w Białowieży Państwową Szkołę dla Leśniczych, której tradycje kontynuuje utworzone po wojnie Technikum Leśne.

Zorganizowana została służba łowiecka, a Antoni Sym prowadził również szerokie działania stymulujące rozwój turystyki w Puszczy Białowieskiej i stworzenia bazy noclegowej. Stał na czele Komitetu Dyrekcyjnego Ligi Obrony Przeciwgazowej i Powietrznej. Za jego kadencji zorganizowano też pierwsze zimowe polowanie reprezentacyjne w Puszczy prezydenta RP Ignacego Mościckiego.

Dyrektor był jednocześnie niechętny idei Parku Narodowego w Puszczy Białowieskiej, więc na przykład 31 lipca 1928 roku zwolnił prof. Józefa Paczoskiego z zajmowanego stanowiska kierownika Nadleśnictwa Rezerwat (późniejszy Park Narodowy).

Protestował przeciwko ustawieniu bramy wjazdowej do Parku Narodowego. Był natomiast zwolennikiem sprowadzenia do Puszczy Białowieskiej żubrów i dlatego asystował 19 września 1929 roku przy wypuszczaniu pierwszych przywiezionych sztuk do zwierzyńca.

Antoni Sym zmarł 4 maja 1935 roku. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (tzw. stare Powązki).

Czytaj e-wydanie »

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny