Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białowieski Park Narodowy powiększy się o 12 tys. ha. Gminy dostaną 75 milionów.

opr. graf. Jacek Żółkowski
Tak, według ministerialnego projektu, ma się powiększyć Białowieski Park Narodowy
Tak, według ministerialnego projektu, ma się powiększyć Białowieski Park Narodowy opr. graf. Jacek Żółkowski
Minister środowiska przedstawił właśnie projekt poszerzenia Białowieskiego Parku Narodowego. Negocjacje trwały ponad rok. Teraz projekt muszą zaakceptować sejmik województwa, powiat hajnowski oraz gminy. Te ostatnie mają jednak wątpliwości.

Białowieski Park Narodowy

Białowieski Park Narodowy

Pierwszy park narodowy w Polsce i jeden z pierwszych w Europie. Znany najlepiej z liczącej kilkaset sztuk, największej na świecie wolnościowej populacji żubra. W polskiej części puszczy liczy ona około 430 osobników.

Białowieski Park Narodowy docelowo ma zostać poszerzony do około 30 tysięcy hektarów. Jednak w pierwszym etapie zwiększy się do 22,5 tysięcy hektarów. Nowe granice parku narodowego określa ministerialny projekt rozporządzenia. Właśnie trafił do urzędów gmin Białowieża, Narewka i Hajnówka.

Trzy gminy w zamian za zgodę na poszerzenie parku otrzymają około 70 milionów złotych dotacji na projekty prośrodowiskowe oraz pięć milionów złotych pożyczek, między innymi na wkład własny potrzebny przy ubieganiu się o unijne pieniądze na inwestycje.

Ale projekt rozporządzenia to jeszcze nie wszystko.

- Do kompletu brakuje nam podpisanego porozumienia o wdrażaniu Białowieskiego Programu Rozwoju - zauważa Włodzimierz Pietroczuk, starosta hajnowski. - Do tego jeszcze promesy na przyznanie określonych pieniędzy na poszczególne gminy.

A gminy mają pewne zastrzeżenia do projektu poszerzenia parku. Chodzi o rezerwat krajobrazowy im. profesora Władysława Szafera. Leży na terenie gmin Hajnówka i Białowieża, po obydwu stronach drogi wojewódzkiej nr 689.

- Wcześniej nie było o nim mowy - tłumaczy Mikołaj Kondraciuk, sekretarz gminy Hajnówka. - Miało być kilkaset hektarów mniej, a okazało się, że musimy oddać więcej. Na ostatnim spotkaniu z ministrem usłyszeliśmy, że kwestia granic jest już zamknięta.

- Faktycznie początkowo tego rezerwatu miało nie być w granicach parku - mówi Albert Litwinowicz, wójt gminy Białowieża. - Potem zaproponowaliśmy ten obszar w zamian za pozostawienie innych terenów. A ministerstwo chce teraz i rezerwat, i inne obszary.

Gminy nadal mają też wiele obaw związanych z poszerzeniem parku. Oznacza ono między innymi likwidację nadleśnictw i zwolnienia osób w nich pracujących, a także niższe podatki wpływające do budżetów gmin. Ministerstwo zapewnia, że mieszkańcy nadal będą mogli korzystać z lasu - bezpłatnie wchodzić do niego, zbierać runo. Możliwy ma być też dostęp do drewna.

Zanim rozporządzenie stanie się prawem, projekt muszą zaakceptować radni sejmiku wojewódzkiego, powiatu oraz poszczególnych gmin.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny