Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białostoczanie mają problemy ze snem. Zobacz, jakie są powody bezsenności i jak z nią walczyć

Gabriela Turko
Białostoczanie coraz częściej mają problemy ze snem. Zobacz, jakie powody bezsenności i jak z nią walczyć
Białostoczanie coraz częściej mają problemy ze snem. Zobacz, jakie powody bezsenności i jak z nią walczyć pixabay.com
Kiedy po ciężkim tygodniu pracy w końcu nadchodzi weekend, nie marzymy o niczym innym niż porządne wyspanie się. Czy takie odsypianie to dobry pomysł? Co robić, gdy nie możemy zasnąć? Na te pytania odpowiedziała nam mgr Małgorzata Iwaniuk - psycholog, terapeuta, psychoterapeuta oraz założyciel Centrum Rozwoju Osobistego.

- W gabinecie psychologicznym białostoczanie często poruszają problem bezsenności - powiedziała mgr Małgorzata Iwaniuk. - Stres, rozmyślanie niepowodzeń czy snucie planów działania podczas leżenia w łóżku może przyczynić się do tego, że nie możemy zasnąć.

Powodów może być jeszcze więcej: oglądanie przed snem filmów o trudnej tematyce, wykorzystywanie łóżka w innym celu niż wypoczynek, a nawet lęk przed tym, że... nie zaśniemy. Stresujemy się tym i zastanawiamy czy danej nocy będziemy spać spokojnie. Skupiamy się wtedy na problemie, zamiast na wyciszeniu się.

Zobacz także: ,,Zresetuj się" i zacznij dzień z nową energią i siłą do wyzwań

- Im więcej stresu przed zaśnięciem, tym nasz sen będzie gorzej osiągalny - poinformowała mgr Małgorzata Iwaniuk. - A przecież nasza bezsenność dodatkowo nas stresuje! Kiedy jesteśmy niewyspani stajemy się opryskliwi, rozdrażnieni, mamy problemy z pamięcią i koncentracją. Popadamy wtedy w błędne koło.

Zobacz w naszej galerii zdjęć porady na walkę z bezsennością!

Dlaczego w takim razie zdarza nam się nie spać podczas weekendu, kiedy mamy na to czas i chcemy wyspać się ,,na zapas" lub po prostu dłużej zostać w łóżku?
-Wpływ na to ma np. praca zmianowa, która przyzwyczaja nas do konkretnego cyklu - oznajmiła mgr Małgorzata Iwaniuk. - Pracujemy nocami, nie pozwalamy organizmowi na sen, a później odsypiamy w ciągu dnia. Podobnie jest wtedy, gdy codziennie wstajemy o konkretnej porze do pracy czy szkoły, a kiedy przychodzi wolne, nie dajemy rady dłużej spać. Nie oczekujmy więc od organizmu, że zregeneruje się i nagle zmieni swój cykl funkcjonowania na dwa dni.

Wg. badań, regeneracja organizmu po jednej nie przespanej nocy trwa aż tydzień. Tak naprawdę dopiero po takim czasie wracamy do normalnego funkcjonowania, dlatego sen jest tak istotny.
- Bardzo zachęcam ludzi by korzystali z pomocy specjalistów, kiedy problem zaczyna ich przytłaczać - apelowała mgr Małgorzata Iwaniuk. - Wiem, że niektórzy mają opór przed udaniem się do psychologa, ale pamiętajmy, że każdy lęk czy nieprzespana noc może pogłębiać nasz problem. Warto więc rozmawiać.

Wybory samorządowe 2018: Jak głosować poza miejscem zamieszkania?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny