MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białostockie regionalne obchody Światowego Dnia Metrologii. Poznaliśmy najlepszych młodych metrologów

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Laureaci konkursu METROLIGA
Laureaci konkursu METROLIGA UwB
W poniedziałek 22 maja w Białymstoku Okręgowy Urząd Miar w Białymstoku wraz z Politechniką Białostocką i Uniwersytetem w Białymstoku zorganizował regionalne obchody Światowego Dnia Metrologii. W ramach tych obchodów odbył się finał konkursu wiedzy o metrologii „METROLIGA” dedykowany dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Tematem Światowego Dnia Metrologii 2023 są "Pomiary wspierające globalny system żywnościowy".

W ramach Światowego Dnia Metrologii na Wydziale Chemii Uniwersytetu w Białymstoku przygotowano specjalną konferencję poświęconą metrologii. Tematem Światowego Dnia Metrologii 2023 są "Pomiary wspierające globalny system żywnościowy". Temat ten został wybrany ze względu na rosnące wyzwania związane ze zmianami klimatu i globalną dystrybucją żywności na świecie, którego populacja osiągnęła 8 miliardów pod koniec 2022 roku.

Organizatorzy przygotowali szereg ciekawych wykładów. Prof. dr hab. Ewa Bulska zaprezentowała wyzwania i ograniczenia związane z metrologią chemiczną. Prof. dr hab. Danuta Barałkiewicz przedstawiła metrologiczne podejście w badaniu środowiska. W trakcie wydarzenia odbył się panel dyskusyjny Metrologia Podlaska 2030. W trakcie seminarium dr hab. inż. Mirosław Świercz, prof. PB – prorektor Politechniki Białostockiej podkreślał, że pomiary to współcześnie podstawowe narzędzie poznania rzeczywistości, również dla badaczy – inżynierów, ale i przedstawicieli nauk matematyczno-przyrodniczych. „Strażnicy metra i kilograma” – tak o metrologach powiedział mgr Mirosław Wnorowski – dyrektor Okręgowego Urzędu Miar w Białymstoku, dziękując wszystkim pracownikom tej branży.

Rozstrzygnięto również konkurs wiedzy o Metrologii "METROLIGA". Uczestnicy konkursu, pracujący w dwuosobowych zespołach, musieli opracować plakat nawiązujący do hasła tegorocznej edycji. Rozwiązywali też test i wykonywali praktyczne zadania pomiarowe w laboratoriach, wraz z opracowaniem wyników. W tym roku bezkonkurencyjni okazali się Oliwier Połuszańczyk i Jakub Rolak z Akademickiego LO Politechniki Białostockiej. Drugie miejsce wywalczyli Kacper Fidor i Jakub Hałaczkiewicz z Liceum Ogólnokształcącego Niepublicznego nr 40 w Warszawie. Trzecią lokatę zajęli Wojciech Karpiesiuk i Piotr Michalski z Zespołu Szkół Elektrycznych w Białymstoku.

Planujemy wziąć udział w kolejnej edycji konkursu. Z metrologią mamy do czynienia na co dzień. Będziemy pogłębiać wiedzę praktyczną. Planujemy rozwijać się w tym kierunku - powiedział najlepszy duet, czyli Jakub oraz Oliwier.

Zobacz też:Wielkie święto ulicy Kilińskiego już w niedzielę. Będzie można potańczyć i wziąć udział w warsztatach. Czekają też inne atrakcje

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny