Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białostockie obchody 71. rocznicy zamordowania majora Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszko

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Na uroczystość zapraszają członkowie społecznego komitetu, w skład którego wchodzą m.in. członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawczego "Podziemie", Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych oraz podlaskiej Młodzieży Wszechpolskiej
Na uroczystość zapraszają członkowie społecznego komitetu, w skład którego wchodzą m.in. członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawczego "Podziemie", Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych oraz podlaskiej Młodzieży Wszechpolskiej Lukasz Matel
Msza święta w intencji dowódcy 5. Wileńskiej Brygady AK oraz jego podkomendnych, złożenie kwiatów i zniczy pod pomnikiem Armii Krajowej, capstrzyk pod kinem Ton, gdzie toczyły się procesy żołnierzy konspiracji. Tak 8 lutego białostoczanie uczczą rocznicę śmierci mjr. Zygmunta Szendzielarza.

- Egzekucja odbyła się na podstawie 18-krotnej kary śmierci wydanej przez władze komunistyczne za zgodną z prawem polskim działalność przeciwko nowej okupacji, która trwała 50 lat - mówi Robert Peciak, członek społecznego komitetu, który organizuje obchody 71. rocznicy zamordowania mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszko. - Wolności i niepodległości nie dostaje się raz na zawsze. Trzeba o to dbać, a przede wszystkim zacząć od odkłamywania historii: kto był patriotą, a kto doprowadził do zniewolenia państwa i narodu polskiego

Czytaj też: Ulica Łupaszki w Białymstoku zostaje. Wojewódzki Sąd Administracyjny przychylił się do rozstrzygnięcia wojewody (zdjęcia)

W skład komitetu wchodzą członkowie grup rekonstrukcyjnych (jak Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawcze "Podziemie"), Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych oraz Młodzieży Wszechpolskiej. Komitet ukształtował się - jak mówią jego członkowie - gdy "trzeba było toczyć historyczną i prawną batalię dotyczącą nazwy ulicy Łupaszki" na białostockim osiedlu Skorupy. Właśnie tam odbyła się w niedzielę konferencja prasowa poświęcona obchodom jubileuszu śmierci majora Szendzielarza.

- Człowieka, który nie uląkł się nikogo, człowieka, który - jako żołnierz pierwszej i drugiej konspiracji - podjął walkę z Armią Czerwoną, która weszła, wspierając przejęcie władzy przez komunistów. Jakiekolwiek oskarżenia w stosunku do majora Łupaszki, do jego podkomendnych, za jego działalność w czasie od kwietnia do września 1945 roku nie mają żadnych podstaw prawnych, bowiem państwo polskie było reprezentowane przez rząd polski na uchodźctwie - tłumaczył Peciak.

- Wiele już zostało zrobione w kwestii odkłamywania złego imienia majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Ostatniego sukcesu zachowania nazwy ulicy nie traktujemy jednak jako ostatecznej wygranej. Jest jeszcze dużo do zrobienia, ponieważ niestety wciąż postać ta budzi liczne kontrowersje, zwłaszcza w naszym regionie - podkreślała Kinga Dubrawska z podlaskiej Młodzieży Wszechpolskiej.

W ramach obchodów rocznicowych w niedzielę odbyła się msza św. w kościele pw. św. Cyryla i Metodego w Hajnówce, po której modlono się w miejscu pamięci poświęconym "Łupaszce". Główne uroczystości odbędą się jednak we wtorek 8 lutego, dokładnie w 71. rocznicę egzekucji dowódcy odtworzonej na Białostocczyźnie 5. Wileńskiej Brygady AK. Obchody w Białymstoku rozpoczną się o godz. 17 mszą św. w intencji majora i jego podkomendnych w kościele przy katedrze. Następnie odbędzie się dwuczęściowy capstrzyk: jeden pod kinem TON (gdzie odbywały się procesy żołnierzy drugiej konspiracji), kolejny pod pomnikiem Armii Krajowej. W obu miejscach ostaną złożone wieńce i znicze. Delegacja uda się także z kwiatami pod pomnik sanitariuszki 5. Brygady Danuty Siedzikówny "Inki", także zabitej przez komunistyczną bezpiekę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny