Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białostockie Muzeum Wsi ma nowe obiekty. Stodoła, obora, meble z XIX wieku

Julita Januszkiewicz
Pracownicy Białostockiego Muzeum Wsi kryją strzechą dach drewnianej stodoły, którą znaleźli we wsi niedaleko Sokół. Obiekt pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. W środku znajduje się spichlerz, w którym dawniej przechowywano ziarna zbóż. Co ciekawe, z obu stron stodoła ma także podwójne wrota.
Pracownicy Białostockiego Muzeum Wsi kryją strzechą dach drewnianej stodoły, którą znaleźli we wsi niedaleko Sokół. Obiekt pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. W środku znajduje się spichlerz, w którym dawniej przechowywano ziarna zbóż. Co ciekawe, z obu stron stodoła ma także podwójne wrota. Wojciech Wojtkielewicz
Do Białostockiego Muzeum Wsi w Osowiczach trafiły dziewiętnastowieczna, drewniana stodoła oraz obora, a także dawne meble. Wkrótce pojawi się też unikatowa stodoła leśna. Ma się tu znajdować część wystawy poświęconej leśnej produkcji.

Kryjemy strzechą dach drewnianej stodoły, pochodzącej z przełomu XIX i XX wieku - mówi dr Artur Gaweł, kierownik skansenu. Pracownicy muzeum wypatrzyli ją, a następnie kupili w jednej z miejscowości gminy Sokoły.

- Jej wnętrze jest bardzo ciekawe. Znajduje się tam spichlerz, który służył do przechowywania ziaren zbóż. To stodoła dwuklepiskowa. To oznacza, że z obu stron ma podwójne wrota - mówi Artur Gaweł.

Muzeum kupiło też w miejscowości Perki Mazowsze (także w gminie Sokoły) XIX-wieczną drewnianą oraz krytą strzechą oborę.
Już wkrótce skansen wzbogaci się o unikatową stodołę leśną. Muzealnicy znaleźli ją w nadleśnictwie w Czarnej Białostockiej.

- Nie jest to taki stary obiekt. Ma zaledwie 50 lat. Jednak, co najważniejsze, jest w bardzo dobrym stanie - podkreśla dr Gaweł. Dlatego ma tu powstać część ekspozycji poświęconej przemysłowi leśnemu. Na wystawie będzie można obejrzeć różne narzędzia, jak pługi oraz poznać sposoby wyrobu dziegciu i węgla drzewnego.

Ponadto w skansenie pojawiło się bardzo dużo ciekawych mebli. Najstarsze z nich pochodzą z XIX wieku.

- Są to szafki, stoły, szlabany. Wykonali je wiejscy rzemieślnicy. Już niebawem kupimy też harmonię pedałową oraz silniki służące do napędzania maszyn rolniczych - wylicza dr Artur Gaweł. W skansenie można też zobaczyć wiatraki, a także spichlerze, stodoły, krzyże, kapliczki czy też studnie.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny