Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białostockie łąki kwietne 2023. Mniej będzie słoneczników. Za to oczy mieszkańców cieszyć będzie kosmiczny onętek

OPRAC.: wal
W wielu miejscach w Białymstoku trwają już prace związane z zakładaniem łąk kwietnych. Przygotowywane jest podłoże pod wysiew łąk. Wykonane zostaną także badania gleby, aby określić, czy jest ona w dobrej kondycji i nie potrzebuje dodatkowych składników w postaci nawozu. Specjalnie przygotowane mieszanki nasion będą wysiewane po ogrzaniu się gruntu, czyli w drugiej połowie kwietnia i na początku maja.
W wielu miejscach w Białymstoku trwają już prace związane z zakładaniem łąk kwietnych. Przygotowywane jest podłoże pod wysiew łąk. Wykonane zostaną także badania gleby, aby określić, czy jest ona w dobrej kondycji i nie potrzebuje dodatkowych składników w postaci nawozu. Specjalnie przygotowane mieszanki nasion będą wysiewane po ogrzaniu się gruntu, czyli w drugiej połowie kwietnia i na początku maja. M.Jakowiak/UM Białystok
Prawie 11 hektarów łąk kwietnych będzie w tym roku cieszyło oczy mieszkańców i turystów odwiedzających Białystok. Do 50 ha powiększy się również powierzchnia zieleńców tzw. naturalizowanych, niekoszonych przez cały sezon wegetacyjny. Nowością w tym roku będą pola obsiane kosmosem siarkowym (Cosmos Sulphureus).

W wielu miejscach w Białymstoku trwają już prace związane z zakładaniem łąk kwietnych. Specjalnie przygotowane mieszanki nasion będą wysiewane po ogrzaniu się gruntu, czyli w drugiej połowie kwietnia i na początku maja.

– W ubiegłym roku powierzchnia białostockich łąk kwietnych zajmowała ponad 8 hektarów, w tym roku powiększy się o kolejne ponad 2 ha. Przekraczamy więc założony na początku cel, czyli 10 ha łąk w Białymstoku. W tym roku będzie to prawie 11 ha. Do 50 hektarów zwiększamy również powierzchnię zieleńców niekoszonych przez cały sezon wegetacyjny. W ubiegłym roku było to ok. 36 ha. Te i inne tego typu działania podejmujemy w trosce o bioróżnorodność Białegostoku i ochronę środowiska – wyliczał podczas konferencji prasowej przy pasiece miejskiej zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Tegoroczną nowością będą pola obsiane bardzo oryginalną i niezwykle zdobną, a przy okazji przyjazną dla pszczół rośliną o nazwie Onętek Kosmos Siarkowy (Cosmos Sulphureus).

- W ubiegłym roku zastosowanie tej rośliny testowane było m.in. przy ul. Branickiego w Białymstoku i jej pojawienie się zostało przez mieszkańców ocenione bardzo dobrze - mówił Andrzej Karolski, dyrektor Departamentu Gospodarki Komunalnej.

Nowe pola z kosmosem siarkowym zostaną założone na placu NZS, zieleńcu przy ul. Sikorskiego i w sąsiedztwie pasieki miejskiej.

Jak co roku, miejskie łąki będą bardzo zróżnicowane i będą pełnić różne funkcje:

  • łąki bylinowe wielobarwne zajmą 25% powierzchni całkowitej,
  • łąki bylinowe antysmogowe – 6%,
  • łąki jednoroczne przyjazne dla motyli – 17%,
  • łąki jednoroczne antysmogowe – 36%,
  • pola słonecznikowe – 6%
  • oraz pola kwitnącego Onętka Kosmos – 10%.

- W wielu miejscach, w których rosły wcześniej słoneczniki, w obecnym sezonie będą kwitły łąki jednoroczne, ze względu na konieczność zastosowanie płodozmianu, aby uniknąć rozprzestrzeniania się chorób pochodzenia grzybowego i poprawić warunki glebowe - podkreślał dyrektor Karolski.

Oprócz lokalizacji znanych z poprzednich lat, łąki zakwitną również w nowych miejscach takich jak zieleniec przy skrzyżowaniu ul. Bolesława Krzywoustego z ul. Raginisa (pole słonecznikowe), oraz ul. Ciołkowskiego z ul. Nowowarszawską (łąka kwietna jednoroczna antysmogowa), okolice wiaduktu Dąbrowskiego (łąka jednoroczna antysmogowa i pole słonecznikowe), teren obok parku przy ul. Fredry (łąka jednoroczna antysmogowa).

Przy pasiece miejskiej pojawią się też nowe elementy małej architektury. Miasto ogłosiło przetarg na dostawę dziesięciu, wandalodpornych ławek bez oparć. Zostaną wykonana z materiałów recyklingowych. (źródło: bialystok.pl)

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny