Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białostockie getto. Uczciliśmy 75. rocznicę rozpoczęcia likwidacji białostockiego getta [ZDJĘCIA]

Tomasz Mikulicz
W miejscu, gdzie stały bramy do getta można było posłuchać muzyki klezmerskiej. A przy pomniku odczytany został fragment poruszającego pamiętnika.
W miejscu, gdzie stały bramy do getta można było posłuchać muzyki klezmerskiej. A przy pomniku odczytany został fragment poruszającego pamiętnika. Anatol Chomicz
W miejscu, gdzie stały bramy do getta można było posłuchać muzyki klezmerskiej. A przy pomniku odczytany został fragment poruszającego pamiętnika.

Segregacja Żydów trwała kilka dni. Zdrowych wybierano do pracy. Pozostałych ładowano do wagonów i odsyłano do Treblinki. Wszyscy mieli świadomość, że wiozą ich na śmierć - wspominał w rozmowie z „Porannym” Janusz Koronkiewicz.

Akcja likwidacji białostockiego getta rozpoczęła się 5 lutego 1943 roku. Do obozu zagłady w Treblince trafiło 10 tys. ludzi, 2 tys. osób zamordowano na miejscu. Do historii przeszedł bohaterski czyn Icchoka Malmeda. Podczas wysiedlania mieszkańców jednej z ulic wyciągnął z kieszeni słoik kwasu solnego i chlusnął jego zawartość w twarz SS-mana. Oślepiony żołnierz otworzył ogień, zabijając przy tym jednego ze swoich towarzyszy. Malmed zdołał uciec. Niemcy postawili ultimatum, że albo się znajdzie, albo całe getto zostanie zniszczone. Malmed więc się ujawnił. Powieszono go w bramie Judenratu.

Wczoraj przy skrzyżowaniu ulicy, której patronuje, z ulicą Białówny odbył się koncert muzyki klezmerskiej. Podobnie jak w miejscu, gdzie stała druga brama do getta - u zbiegu ul. Jurowieckiej i Sienkiewicza.

Z obu tych miejsc zebrani przeszli pod Pomnik Bohaterów Powstania w Getcie przy ul. Żabiej, gdzie zostały odczytane fragmenty pamiętnika Dawida Szpiro. Rękopis trafił niedawno do zbiorów Galerii im. Sleńdzińskich. To poruszająca opowieść o likwidacji getta.

Kolejne uroczystości -upamiętniające spalenie Wielkiej Synagogi - planowane są na 27 czerwca. Natomiast 16 sierpnia obchodzić będziemy rocznicę wybuchu powstania w getcie. Źle uzbrojeni, nieliczni powstańcy stanęli 75 lat temu naprzeciw wielokrotnie liczniejszych oddziałów regularnego wojska. Był to drugi co do wielkości po powstaniu w getcie warszawskim zryw ludności żydowskiej przeciw hitlerowcom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny