Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białostockie Centrum Onkologii: Mają sprzęt, badań robić nie mogą. Bo czekają na opinię komisji atomistyki [ZDJĘCIA]

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Dzięki Gamma Camerze nowotwór można zdiagnować nawet pół roku wcześniej – mówi dr Katarzyna Porębska. Na zdjęciu obok dr Marek Kiluk
Dzięki Gamma Camerze nowotwór można zdiagnować nawet pół roku wcześniej – mówi dr Katarzyna Porębska. Na zdjęciu obok dr Marek Kiluk Wojciech Wojtkielewicz
Mają sprzęt za ponad 3 mln zł, który pozwala na wczesne zdiagnozowanie raka. Niestety, jeszcze nie mogą z niego korzystać. – Mam nadzieję, że akredytacja z Państwowej Agencji Atomistyki to kwestia jeszcze tylko kilku dni – mówi dr Marek Kiluk, zastępca dyrektora BCO ds. lecznictwa.

Gammakamera stanęła w Białostockim Centrum Onkologii w ostatnich dniach grudnia. Pieniądze na nią dało Ministerstwo Zdrowia, część dołożył szpital. Sprzęt był potrzebny, bo stary praktycznie nie nadawał się już do użytku. Do 12-letniego aparatu ciężko już nawet było zdobyć części zamienne.

Gammakamerę wykorzystuje się na różnym etapie choroby. Sprawdza się tu stadium zaawansowania choroby, w trakcie leczenia – można sprawdzić jego skuteczność. Potem pacjent na badanie takim urządzeniem trafia co jakiś czas – by upewnić się, że nie ma nawrotu choroby.

Białystok. Dni Otwarte Białostockiego Centrum Onkologii. Można było wykonać bezpłatne badania [ZDJĘCIA]

– To hybryda dwóch urządzeń. Jest to Gammakamera, czyli dwie obrotowe głowice, które obracają się wokół pacjenta o 360 stopni, plus 16-rzędowy – czyli bardzo czuły, o dużej rozdzielczości – tomograf komputerowy – mówi dr Katarzyna Porębska, kierownik zakładu medycyny nuklearnej w BCO. To tu właśnie stanął nowy aparat.

Gammakamerą można robić tzw. scyntygrafię niemal każdego narządu. To badanie, które pokazuje nie anatomię, tylko czynność narządu. – Weźmy badanie nerek. Aparat wtedy pokazuje nam, jakie jest ukrwienie nerki, jakie jest wydzielanie, wydalanie w nerce, jaka jest filtracja. Jeżeli robimy badanie tarczycy, to pokazujemy, jaka czynność gruczołu tarczowego, czyli pokazujemy, które guzy są gorące – żyli nadczynne, a które są zimne – obrazowo tłumaczy dr Katarzyna Porębska.

Tu leczą nowocześnie. Nowy sprzęt w Białostockim Centrum Onkologii

Tomograf komputerowy, który jest integralną częścią tego urządzenia, służy do zlokalizowania zmiany. To badanie robi się równolegle.
– Badanie scyntygraficzne to badanie nieswoiste. Mniej więcej o pół roku wcześniej niż w badaniu radiologicznym możemy zauważyć zmiany w poszczególnych narządach, które badamy w ten sposób. Bo my widzimy czynność narządów, ich fizjologię, a w radiologii ocenia się anatomię – mówi dr Katarzyna Porębska.

Aparat jest. I to bardzo potrzebny. Niestety, na razie nie można go używać. Bo choć został przywieziony do BCO pod koniec grudnia, do tej pory szpital nie ma pozwolenia na jego uruchomienie z Państwowej Agencji Atomistyki, choć minęły już niemal dwa miesiące.
– Mamy nadzieję, że w ciągu najbliższych paru dni już ktoś się do nas odezwie – mówi dr Marek Kiluk. – Wiem, że jesteśmy pierwsi na liście oczekujących.

Dopiero wtedy można będzie się starać o pozwolenie na uruchomienie pracownic, na stosowanie izotopów. – Bo badanie oparte jest na izotopach. Każdemu pacjentowi podajemy je doustnie lub dożylnie. Bo w tym badaniu to pacjent jest źródłem promieniowania, a aparat je wychwytuje – tłumaczy dr Porębska.

Nie mogą się też szkolić pracownicy. – Bo szkolić się musimy na pacjencie – tłumaczy Katarzyna Porębska.
Dlatego tak bardzo czekają na decyzję PAA. Bo czas płynie, a pacjenci są odsyłani do szpitala klinicznego, z którym BCO na szczęście podpisał stosowną umowę. Bo stary aparat został już usunięty. Po prostu – potrzebne było miejsce na nowy. Ale umowa z USK już nie wystarcza. Kolejki na badanie rosną. – Dlatego podpisaliśmy umowę również ze szpitalem w Olsztynie. To dość niewygodne, bo to przecież kawałek drogi. No ale musimy jakoś sobie radzić – mówi dr Kiluk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny