Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białostockie Centrum Onkologiczne zostanie wyremontowane za 21 mln zł. Radioterapia i rehabilitacja onkologiczna w lepszych warunkach

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
21 mln zł na remont w BCO. Radioterapia i rehabilitacja za rok w lepszych warunkach
21 mln zł na remont w BCO. Radioterapia i rehabilitacja za rok w lepszych warunkach Piotr Łozowik
Prawie 21 mln zł Białostockie Centrum Onkologii przeznaczy na remont kolejnego budynku i zakup tomografu komputerowego. Dzięki temu w lepszych warunkach będą działać Zakłady Brachyterapii i Rehabilitacji Onkologicznej oraz Przychodnia Medyczna.

Remont BCO przeprowadzi Budimex

Przebudowa i remont mają rozpocząć się w najbliższych tygodniach. Chodzi o budynek nr 5, położony od strony Ogrodowej, oraz jego otoczenie. Znany jest już główny wykonawca inwestycji. W czwartek Magdalena Borkowska, dyrektorka BCO, podpisała umowę z firmą Budimex, która wygrała przetarg i zobowiązała się zakończyć prace do końca lipca przyszłego roku.

- To jeden ze starszych budynków Białostockiego Centrum Onkologii. Powstał w latach 60. – mówi Magdalena Borkowska. Przyznaje, że budynek jest już w nie najlepszym stanie. Remont jest tu konieczny: – Bo nie wyobrażamy sobie, aby w wysokospecjalistycznym ośrodku, jakim jest BCO, radioterapia, która jest jedną z ważniejszych metod leczenia, nie byłaby przeprowadzana w lepszych warunkach – dodaje.

Po zrealizowaniu zaplanowanego remontu można będzie przyjąć więcej pacjentów w ramach opieki ambulatoryjnej. Ma też się skrócić czas oczekiwania na leczenie. To bardzo ważne, gdyż radioterapia jest istotnym zabiegiem w walce z chorobą nowotworową. Stosowana jest aż u 75 proc. wszystkich pacjentów onkologicznych.

W odnowionym Zakładzie Radioterapii też powstanie gabinet zabiegowy. To tu stanie nowy aparat USG do zakładania znaczników (BCO ma już pieniądze na jego zakup). To procedury niezbędne przy stosowaniu nowych technik stereotaktycznych w leczeniu raka gruczołu krokowego, raka wątroby, trzustki oraz innych narządów. Nowy sprzęt da większe możliwości lekarzom w planowaniu brachyterapii i zmniejszy ryzyko błędu w planowaniu leczenia radiologicznego. Co ważne, dzięki nowemu aparatowi pacjenci nie będą musieli wyjeżdżać do innych miast, aby wykonać odpowiednie badanie tomografem komputerowym.

Jak mówi dr Tomasz Filipowski, kierownik zakładu radioterapii Białostockiego Centrum Onkologii, w ubiegłym roku w poradni radioterapii w BCO udzielono blisko 24 tys. porad. To pokazuje, jak ważna jest to metoda i jak często się ją stosuje.

– Ogromna większość pacjentów, która przychodzi do BCO będzie potrzebowała radioterapii. Jest to podstawowa metoda leczenia nie tylko w onkologii. Większość pacjentów, którzy przychodzą do poradni onkologii klinicznej, poradni ogólnej, chirurgii, następnie przejdzie przez poradnię zakładu radioterapii - mówi dr Tomasz Filipowski.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny