Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białostocki Teatr Lalek. Unowocześnianie dużej sceny

Urszula Krutul [email protected]
Anatol Chomicz
W Białostockim Teatrze Lalek właśnie trwa unowocześnianie dużej sceny. Wszystko ma być gotowe na czerwcowy festiwal.

Przed nami już czwarty etap modernizacji dużej sceny Białostockiego Teatru Lalek - mówi Jacek Malinowski, dyrektor BTL. - Obecnie trwają procedury przetargowe. Kiedy zaczynałem pracę w teatrze przebudowywaliśmy zapadnię sceny. W tamtym roku wzbogaciliśmy się o tak zwany system inspicjenta.

Teraz przyszedł czas na kolejne unowocześnienia. Instalacja elektryczna jest w złym stanie, bo w niektórych sektorach nie była wymieniana od początku istnienia teatru. Za pieniądze przekazane na ten cel z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i z budżetu miasta (oraz przy wykorzystaniu funduszy własnych placówki) uda się też wymienić reflektory i zadbać o oświetlenie techniczne i technologiczne związane z bezpieczeństwem pracowników i widzów.

- Zyskają twórcy, którzy będą gościć na naszej scenie - mówi Malinowski. - Poprawi się komfort ich pracy. Zyskają też widzowie, gdyż zwiększy się komfort odbioru spektakli.

Dyrektor ma nadzieję, że nie będzie to ostatni etap modernizacji placówki.

- Wydaje mi się czasem, że łatwiej jest wybudować instytucję od początku, niż ją nieustannie przebudowywać - zapewnia Malinowski. - Chciałbym zdążyć z modernizacjami przed odbywającym się w czerwcu, po raz pierwszy, Międzynarodowym Festiwalem Teatrów Lalek dla Dorosłych "Metamorfozy Lalek".

W jego ramach do Białegostoku zjadą teatry m.in. z Hiszpanii, Japonii, Anglii, Niemiec, Białorusi, Litwy, Wrocławia, Torunia czy Kielc. Festiwal odbędzie się od 17 do 24 czerwca w BTL. Co ważne: wstęp na festiwal jest bezpłatny. Darmowe wejściówki będzie można rezerwować w kasie teatru od 1 czerwca, a odbierać między 8 a 12 czerwca.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny