Wraz z pandemią koronawirusa kultura przeniosła się do internetu. To właśnie w wirtualnej przestrzeni zobaczymy interesujące spektakle, czy znajdziemy interesujące zajęcia dla całej rodziny. Taką ofertę przygotował Białostocki Teatr Lalek. Już jutro teatromanów czekają sztuki dla dzieci i dla widzów dorosłych!
W związku z zawieszeniem prezentacji spektakli w siedzibie BTL-u nasze działania przenosimy w przestrzeń internetu - deklaruje Jacek Malinowski, szef tej miejskiej instytucji kultury.
A że Białostocki Teatr Lalek to prawdziwa instytucja, korzeniami sięgająca przedwojennych czasów archiwa ma przebogate. Dlatego już w sobotę i niedzielę - 28 i 29 marca, teatr zaprasza dzieci, by z rodzicami obejrzały na ekranach komputerów, telefonów czy Smart TV znakomity spektakl „Karnawał zwierząt” z muzyką Charles Camille’a Saint-Saënsa i choreografią Karoliny Garbacik. Emisję zaplanowano na godzinę 11. Dorośli wielbiciele teatru lalek, a przy okazji muzyki baroku i... opery nie mogą przegapić internetowych pokazów „Kantaty o kawie”. Tę marionetkową operę z muzyką Jana Sebastiana Bacha dla BTL-u wyreżyserowała Tatiana Logoida z Ukrainy.
Warto też pamiętać, że dzieci od poniedziałku do piątku dzięki transmisjom na Facebooku mogą słuchać klasyki polskich i światowych bajek w wykonaniu białostockich lalkarzy. A kto chciałby sam zabawić się w lalkarza, na facebookowym profilu BTL-u znajdzie świetny filmik, w którym Łucja Grzeszczyk, aktorka i utalentowana scenografka, uczy, jak samodzielnie zrobić lalkę w domowym zaciszu.
Wszystkie informacje o bieżących działaniach BTL-u, w tym transmisje na żywo i linki do prezentacji online publikowane są na stronie FB Teatru: https://www.facebook.com/TeatrBTL. Warto ją polubić.
KANTATA O KAWIE
„Kantata o kawie” to opera marionetkowa Jana Sebastiana Bacha. W tym pełnym humoru utworze Bach przedstawia scenę z życia mieszczan, wyśmiewając w niej ówczesną modę picia kawy – napoju spożywanego wyłącznie przez elity. W operze biorą udział trzy postacie: Schlendrian – ojciec, jego córka Lieschen i narrator. Tematem dzieła jest uzależnienie Lieschen od kawy, z którym całkowicie nieskutecznie usiłuje walczyć jej ojciec.
W spektaklu wykorzystano unikalną, klasyczną scenę marionetkową pochodzącą ze Szwecji.
KARNAWAŁ ZWIERZĄT
Czasami największe arcydzieła rodzą się z odpoczynku i zabawy. Charles Camille Saint-Saëns, uznany kompozytor, chciał wypocząć po niełatwych przeżyciach. Postanowił spędzić lato na zabawie lekkimi, żartobliwymi utworami. Tak niewielką przykładał do nich wagę, że zabronił wydać większość z nich aż do swojej śmierci. Wakacyjna zabawa kompozytora – cykl „fantazji zoologicznych” nazwany „Karnawałem zwierząt” – z czasem stał się najbardziej rozpoznawalnym utworem Saint-Saëns’a.
Każda z miniatur „Karnawału zwierząt” ukazuje inne zwierzę: osły, żółwie, słonie, łabędzie… Są one jednak tylko pretekstem do pokazania ludzkich słabości, wartości i relacji. Spektakl inspirowany dziełem Charles Camille’a Saint-Saëns pozwoli młodym widzom zachwycić się muzyką, a w tańcu i zabawie odkryć cały wachlarz zachowań i emocji, którymi kieruje się człowiek.
Z Gwiazdami - Magdalena Ogórek - zapowiedź
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?