Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białostocki Teatr Lalek. Gintarė Radvilavičiūtė reżyseruje spektakl Virginia Woolf (zdjęcia, wideo)

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Białostocki Teatr Lalek. Virginia Woolf - próba medialna
Białostocki Teatr Lalek. Virginia Woolf - próba medialna Jerzy Doroszkiewicz
Białostocki Teatr Lalek 10 marca po raz pierwszy w Polsce pokaże spektakl "Virginia Woolf". Nad reżyserią pracuje Gintarė Radvilavičiūtė z Litwy.

To opowieść o dwóch siostrach. Jedna z nich pewnego dnia zaczyna zmieniać się w wilka.

- Według psychoanalityków to metafora choroby cywilizacyjnej, jaką jest depresja – mówi Jacek Malinowski, dyrektor Białostockiego Teatru Lalek. - W spektaklu „Virginia Woolf” nie mówimy o tej chorobie w sposób dosłowny, obserwujemy jak siostra przemienia się w wilka, a druga próbuje go oswoić, sama próbuje odnaleźć się w tej sytuacji. Empatia i opiekuńczość doprowadzają do tego, że wilk zmienia się z powrotem w człowieka. Dramaturgia nie jest skomplikowana, ale ukazana za pomocą teatru ruchu, animacji, form, bez słów. Mówi językiem umownym, symbolicznym. Tak jak oswajamy dzikie zwierzę, przestraszone światem w którym się nagle znalazło, podobnie jest z tą chorobą. Osoba w depresji jest bardzo wrażliwa na wszelkie bodźce. A postawa opiekuńcza, dawanie takiego ciepła, może okazać się punktem zwrotnym.

Spektakl mogą oglądać dzieci od 7, 8 lat, młodzież, ale także dorośli. Język animacji lalką, obiektem jest bardzo uniwersalny i myślę, ze będzie docierał do bardzo szerokiej grupy odbiorców.

Twórcy przyjechali z Litwy – Wilna i Kłajpedy. Reżyserka Gintarė Radvilavičiūtė jest w Polsce po raz pierwszy. Scenografię stworzyła wspólnie z dobrze znaną w Białymstoku Giedrė Brazytė, zaś muzykę skomponował Antanas Jasenka.

- Kiedy piszę dla dzieci, wiem że musi być to muzyka równie dobra jak dla dorosłych, taka której sam chciałbym słuchać, czasem odkrywam też w sobie dziecko – mówi Jasenka.

„Virginia Wolf” to spektakl stworzony według „picturebook’a”, czyli książki obrazkowej  dla dzieci, napisanej przez Kanadyjczyków: Kyo Macleara i ilustrowanej przez Isabelle Arsenault.

- Dostaliśmy prawa autorskie do wystawiania tego spektaklu z Kanady, to będzie polska prapremiera tej książki – dodaje Malinowski.

Premiera 10 marca, o godz. 16.

Twórcy:
reżyseria
Gintarė Radvilavičiūtė (Litwa)
scenografia
Gintarė Radvilavičiūtė (Litwa), Giedrė Brazytė (Litwa)
ruch sceniczny
Sigita Mikalauskaitė (Litwa)
muzyka
Antanas Jasenka (Litwa)
dramaturgia
Virginija Rimkaitė (Litwa)

OBSADA
Izabela Maria Wilczewska
Magdalena Dąbrowska
Kamila Wróbel-Malec
Agata Soboczyńska
Piotr Wiktorko (inspicjent)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny