Duch Moniuszki na wizualizacjach, lalki wyciągnięte z Piwnicy Lalek i 12 pieśni ze Śpiewnika domowego odczytanych na nowo przez Marcina Nagnajewicza złożą się na spektakl „3xM, czyli Moniuszko-Miłość-Miraże” wyreżyserowany w Białostockim Teatrze Lalek przez Bernardę Bielenię.
- Moniuszko po prostu kochał - mówi reżyserka. - Kochał muzykę, kochał ludzi i z tego wszystkiego brała się jego twórczość. To „3 razy M” wzięło się z tego, że Moniuszko nie miał szczęścia w miłości, ani do muzyki ani do ludzi, bo wiele osób go najnormalniej w świecie opuszczało albo wykorzystywało, a sam w rodzinnym gronie miał jedną żonę, 10 dzieci, trójka mu zmarła, więc otaczał się osobami bliskimi, bardzo czuły był na uwagi krytyczne, Myślę, że miłość była dla niego jedną z ważniejszych decyzji życiowych, które powodowały nim i jego twórczością i dlatego miłość. A miraże? Bo miłość niejedno ma imię.
Nad scenografią do spektaklu czuwał Andrzej Dworakowski.
- Scenariusz, który przedstawiła Bernarda Bielenia to dobry punkt wyjścia, żeby wyciągnąć lalki z dawnych spektakli z magazynu i opowiedzieć nimi nie tylko o Moniuszce i zilustrować jego muzykę, ale również opowiedzieć trochę o historii tego teatru i o ludziach, którzy ten teatr zbudowali - podkreśla Dworakowski.
- Postanowiłam zrealizować ten spektakl w konwencji kabaretowej, pozwala ona na formę kolażu - opowiada o pomyśle na połączenie 12 pieśni Stanisława Moniuszki Bernarda Bielenia. - Bawimy się tym kolażem – zarówno w muzyce, jak i plastyce, także w łączeniu całego programu, wykorzystując przy tym lalki z magazynu.
- Stworzyliśmy szansę wyjścia tych lalek z piwnicy - przypomina Dworakowski. - To taka mała próba, ale mam nadzieję, że kiedyś te lalki zagrają w dużym przedstawieniu podsumowującym czy jubileuszowym.
Akcja „3xM, czyli Moniuszko-Miłość-Miraże” podejmuje próbę zderzenia klasycznej formy ze współczesną stylistyką. Na scenie ukaże się sam Moniuszko, który namówi aktorów do odegrania historii miłosnych zawartych w jego pieśniach.
- Współczesne aranżacje Marcina Nagnajewicza, przestrzeń stworzona przez Andrzeja Dworakowskiego oraz kostiumy Martyny Stěpán-Dworakowskiej to zapowiedź zabawy formą - zapewnia Jacek Malinowski, dyrektor BTL-u. W roli Stanisława Moniuszki wystąpi Krzysztof Dzierma.
TWÓRCY
scenariusz i reżyseria
Bernarda Bielenia
scenografia
Andrzej Dworakowski
kostiumy
Martyna Štěpán-Dworakowska
muzyka
Stanisław Moniuszko
aranżacje
Marcin Nagnajewicz
multimedia
Krzysztof Kiziewicz
OBSADA
Sylwia Janowicz-Dobrowolska
Łucja Grzeszczyk
Izabela Maria Wilczewska
Kamila Wróbel-Malec
Michał Jarmoszuk
Zbigniew Litwińczuk
Krzysztof Pilat
Paweł S. Szymański
Mirosław Janczuk
(inspicjent)
Krzysztof Dzierma
Premiera 15 listopada o godz. 18.30. Kolejne pokazy: 16 listopada, godz. 17, 17 listopada, godz. 18.
Rzeszów. Spacer szlakiem sklepów i warsztatów z okresu okupacji
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?