MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białostocki Teatr Lalek będzie miał nowego dyrektora. Kto wygra konkurs prezydenta Białegostoku?

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Jacek Malinowski, dyrektor Białostockiego Teatru Lalek od 2012 roku
Jacek Malinowski, dyrektor Białostockiego Teatru Lalek od 2012 roku Jerzy Doroszkiewicz
Prezydent Białegostoku ogłosił konkurs na kandydata na dyrektora Białostockiego Teatru Lalek. Bo wicepremier Piotr Gliński, minister kultury, nie zgodził się, by Jacek Malinowski, aktualny dyrektor BTL-u został nim na drugą kadencję bez konkursu

Kadencja Jacka Malinowskiego, dyrektora Białostockiego Teatru Lalek kończy się 31 sierpnia 2020 roku. Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku, chciał pozostawić Malinowskiego na kolejną kadencję. Napisał nawet w tej sprawie pismo do wicepremiera Piotra Glińskiego, ministra kultury. Bo 13 marca (czyli dzień po zamknięcia w całej Polsce instytucji kultury) minister kultury Piotr Gliński wysłał do władz miasta opinię, z której wynika, że jest przeciwny przedłużaniu kadencji bez konkursu.

Czytaj też: Konkurs na dyrektora BTL-u w dobie koronawirusa. Miasto nie chce, a minister kultury chce. Z tym, że opinia ministra ma być niewiążąca

W tej chwili nie wiemy, jaką odpowiedź uzyskał na swoje pismo Truskolaski, ale 6 maja podpisał zarządzenie o ogłoszeniu konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Białostockiego Teatru Lalek. Chętni mają czas na decyzję o przystąpieniu do konkursu tylko do 30 czerwca.

Żeby w ogóle przystąpić do konkursu kandydaci muszą mieć co najmniej 10-letni staż pracy, w tym 5 lat na stanowiskach kierowniczych w kulturze, doświadczenie zawodowe w pracy artystycznej związanej z teatrem, umieć mówić i pisać po angielsku.

Preferowani będą kandydaci m. in. ze stopniem naukowym (Jacek Malinowski jest doktorem habilitowanym) i posiadający doświadczenie w kierowaniu zespołem nie mniejszym niż 50. osób.

Kandydaci muszą przygotować autorski program realizacji zadań Białostockiego Teatru Lalek na cztery sezony, przedstawić wykaz zrealizowanych projektów teatralnych w ostatnich pięciu latach.

Czytaj też: Konkurs na dyrektora BTL. Sześciu chętnych na miejsce Waszkiela

Magistrat daje sobie czas do 3 sierpnia na powołanie komisji konkursowej i wyłonienie osoby, która od 1 września 2020 roku zajęłaby fotel dyrektora BTL-u.

Według prezydenta Truskolaskiego ogłaszanie konkursu nie ma też żadnych przesłanek merytorycznych. - Dyrektor BTL-u ma bardzo duże osiągnięcia i jest wysoko oceniany nie tylko w kraju, ale i zagranicą. To co robi minister to tylko gra polityczna - podkreślał Truskolaski na początku kwietnia. Szczególnie, ze byłaby to uz druga kadencja Jacka Malinowskiego.

Minister Piotr Gliński na początku swojego urzędowania, w 2016 r. bez konkursu przedłużył kadencję Jacka Malinowskiego (został powołany w drodze konkursu w 2012 roku - przyp. red). Teraz tego nie chce zrobić.

Zobacz też: Jacek Malinowski o zakończeniu remontu małej sceny BTL

W 2019 roku minister Gliński wydał też negatywną opinię w sprawie przedłużenia bez konkursu kadencji dyrektorce Galerii Arsenał Monice Szewczyk. Skończyło się tak, że w ogłoszonym przez miasto konkursie wystartowała tylko jedna osoba - Monika Szewczyk, która oczywiście konkurs wygrała.

Trzeba też wiedzieć, że w komisjach konkursowych minister nie ma wcale większości. Do 9-osobowego składu wysyła on tylko dwie osoby. Trzech przedstawicieli wyznaczy miasto, dwóch załoga teatru i tyle samo stowarzyszenia twórcze.

Na razie nie wiadomo, jak w dobie pandemii koronawirusa miasto zamierza przeprowadzić przesłuchania konkursowe i obrady komisji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny