Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białostocki Szlak Kobiet. Panie poszły na spacer śladem sławnych białostoczanek

Anna Kopeć
Białostocki Szlak Kobiet wiedzie od Rynku Kościuszki, przez ul. Lipową, al. Piłsudskiego, po skwer przy kościele św. Rocha. Z tymi miejscami związane są losy słynnych białostoczanek, o których opowiadała m.in. Anna Łuszyńska (na zdjęciu z lewej) z Białostockiego Ośrodka Kultury.
Białostocki Szlak Kobiet wiedzie od Rynku Kościuszki, przez ul. Lipową, al. Piłsudskiego, po skwer przy kościele św. Rocha. Z tymi miejscami związane są losy słynnych białostoczanek, o których opowiadała m.in. Anna Łuszyńska (na zdjęciu z lewej) z Białostockiego Ośrodka Kultury. Anatol Chomicz
Salomea Deszner, Rena Szumowicz, Małka Blochowa, Placyda Bukowska, Nora Ney i Irena Białówna to najbardziej zasłużone dla Białegostoku, ale także nieco już zapomniane kobiety. Tym bohaterkom poświęcony był sobotni spacer ulicami śródmieścia.

Choć pogoda zupełnie nie zachęcała do przechadzek, na spacerze pojawiła się spora grupa mieszkanek. Byli także nieliczni panowie. Bohaterkami Białostockiego Szlaku Kobiet było sześć białostoczanek, które szczególnie przyczyniły się do rozwoju życia kulturalnego i przemysłowego Białegostoku. Ich losy barwnie i obrazowo opowiedziały Jolanta Szczygieł-Rogowska, dyrektorka Galerii im. Sleńdzińskich i Anna Łuszyńska z Białostockiego Ośrodka Kultury.

- Taki spacer to przede wszystkim ciekawa forma poznawania historii naszego miasta - uważa Anna Sawoń, jedna z uczestniczek spaceru. - Tak jak o Irenie Białównie czy Norze Ney słyszał chyba każdy mieszkaniec tego miasta, to postaci Placydy Bukowskiej czy Małki Blochowej dotąd były mi zupełnie nieznane.

Spacer był jednym z elementów projektu Dziew/czyny, które zorganizowało Stowarzyszenie na rzecz Kultury i Dialogu 9/12 i Stowarzyszenie Inicjatyw Kobiecych Kobieteria. Sobotnia całodniowa impreza była okazją do alternatywnego świętowania Dnia Kobiet.

- W Białymstoku brakuje wydarzeń kulturalnych pokazujących różnorodność kobiecości, dlatego w naszym projekcie przygotowałyśmy kilka bardzo różnych wydarzeń: od wspólnego wegetariańskiego śniadania, przez spacer i ciekawe dyskusje, po imprezę taneczną - mówi Anna Kozicka ze stowarzyszenia 9/12. - Koncentrujemy się głównie na idei równego traktowania kobiet we wciąż patriarchalnym społeczeństwie. Mamy kilka pomysłów na kolejne imprezy o podobnej tematyce. Nasze propozycje skierowane są do matek, żon, singielek, ateistek, kobiet homoseksualnych i transpłciowych.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny