Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białostocki szlak esperanto i wielu kultur dla niewidomych

Anna Kopeć
wielu kultur to hasło promujące miasto
wielu kultur to hasło promujące miasto www.odkryj.bialystok.pl
Białostocki szlak esperanto i wielu kultur. W październiku 18 punktów ze szlaku esperanto i wielu kultur wzbogaci się o słowny opis. To najnowszy projekt białostockiej Fundacji Audiodeskrypcja.

- Przewodnik z audiodeskrypcją, prowadząc turystów śladami Ludwika Zamenhofa, pozwoli odkryć 18 punktów znajdujących się na szlaku oraz poznać ciekawostki z nimi związane - mówi Barbara Szymańska, wiceprezes Fundacji Audiodeskrypcja. - Dzięki opisom, wędrując w głąb własnej wyobraźni, będziemy mogli zobaczyć Ratusz, pomnik Ludwika Zamenhofa, miejsce, gdzie znajdował się dom rodzinny twórcy międzynarodowego języka esperanto, Rynek, Pałacyk Gościnny czy bramę Pałacu Branickich.

W Białymstoku istnieje 18 punktów związanych z Ludwikiem Zamenhofem oraz kulturami, które przed wojną tworzyły klimat miasta. Przy tych obiektach ustawione są tablice z opisem w języku polskim, angielskim i esperanto. Teraz te miejsca wzbogacą się o audiodeskrypcję, czyli nagrania opisów danych miejsc.

Projekt ten wciela w życie białostocka Fundacja Audiodesktyrypcja, która w Polsce jest pionierem w udostępnianiu dóbr kultury osobom z niepełnosprawnością wzrokową. Narratorem będzie Marcin Laskowski, który współpracuje z fundacją już od pewnego czasu.

Oprócz opisów obiektów audioprzewodnik będzie dodatkowo zawierał także wskazówki dotyczące przemieszczania się między punktami, zarówno dla pieszych, jak też osób korzystających z komunikacji miejskiej.

- Na pewno ułatwi to zwiedzanie miasta, bo będzie to opis, jak dotrzeć do najbliższego punku na trasie spacerowej - mówi Barbara Szymańska.

Z dobrodziejstw przewodnika audio zainteresowani skorzystają w październiku. Będzie można go pobrać na odtwarzacz mp3 ze strony internetowej urzędu miejskiego.

Turystyczny spacer po Białymstoku będzie można także odbyć z obrazami wideo. Wszystkie obiekty znajdujące się na szlaku zostaną nagrane przez Telewizję Białystok i formie plików wideo z audiodeskrypcją zostaną umieszczone na portalu YouTube. - W ten sposób nasze miasto będą mogli odkrywać wszyscy użytkownicy internetu z Polski i zagranicy, nie tylko osoby z problemami wzrokowymi - podkreśla Barbara Szymańska. - To także dobra promocja miasta.

Ambicją fundacji jest także stworzenie audiodeskrypcji do kolejnych szlaków w mieście: białostockich świątyń, architektury drewnianej, białostockich fabrykantów oraz rodu Branickich.

- Dla nas to bardzo ważne zadanie i bardzo nam zależy na nagraniu takich ścieżek dźwiękowych - mówi Barbara Szymańska. - Potrzebujemy jednak dużej pomocy urzędu miejskiego, a także otwartości i zrozumienia potrzeb niewidomych, którzy tak samo jak inni potrzebują kontaktu z kulturą.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny