Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białostocki start up miał 5,5 miliona powodów, aby ulepszyć zdalne nauczanie

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Jak zmotywować ponad 5,5 mln uczniów do zdalnej nauki? Odpowiedź na to pytanie znalazł białostocki start-up Grow Uperion, który uruchomi rozwiązanie wspierające zaangażowanie wśród dzieci i młodzieży. Rynkowa wartość kontraktu to prawie 5 mln zł, ale szkoły po prostu dostaną tę platformę.

Gdy zapadła decyzja o przejściu na zdalne nauczanie wśród uczniów i nauczycieli pojawiły się obawy, o to jak będą wyglądały lekcje online. Po pierwsze, potrzebna była zmiana sposobu nauczania. Po drugie pojawił się problem małej frekwencji i zaangażowania uczniów.

Wtedy z pomocą przyszedł start-up Grow Uperion i jego platforma motywacyjna. Pilotażowe wdrożenie (z testami) odbyło się w kwietniu w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku (a potem w wybranych szkołach Podlaskiego i Mazowsza). Zarówno nauczyciele, jak i dyrektor uznali, że rozwiązanie wymyślone przez Grow Uperion będzie przydatne również, gdy uczniowie wrócą do nauki stacjonarnej.

- Wstępnie oceniliśmy tę platformę pozytywnie. Mamy przykłady, że to zmotywowało uczniów, więc jest szansa, że będzie to coś dobrego, choć nad programem trzeba jeszcze popracować. W testach uczestniczyli uczniowie z trzech naszych klas: pierwszej i dwóch szóstych - tłumaczy dyrektor SP nr 5 Bogdan Wróbel i dodaje: - Ponieważ w tym programie motywacyjnym wstępuje grafika wraz z programistami chcieliśmy zobaczyć jak będzie oddziaływała na uczniów.

Okazało się, że maluchy i rodzice byli z programu i grafiki bardzo zadowoleni. Naukę zaczynało 80 proc. dzieci, a dzięki niemu frekwencja doszła do 100 proc. Podobnie było w jednej klasie VI, ale już druga uznała, że grafika do niej raczej nie przemawia. - Firma Grow Uperion na pewno wyciągnie z tego właściwe wnioski, a my jesteśmy na tak. Nie wiemy, co będzie we wrześniu, a nie wszystkie dzieci motywują się do pracy zdalnej - mówi dyrektor Wróbel.

TenderHut z siedzibą w Białymstoku najwyżej z polskich firm na liście Financial Times najdynamiczniej rozwijających się firm Europy

Jak aplikacja ma zwiększać motywacje uczniów? Każdy z nich dostaje wirtualne drzewo, o które ma dbać. Może to robić na różne sposoby, a im więcej zaangażowania wykazuje, tym efekty są bardziej spektakularne. Narzędzie to jest dużym wsparciem dla uczniów oraz dla nauczycieli i rodziców. Korzystanie z aplikacji pomaga w naturalny sposób zaangażować dzieci, podnosi frekwencję na zajęciach i liczba oddawanych prac. Nauczyciele mniej czasu spędzają na kontroli, rodzice mogą obserwować postępy dzieci, a uczniowie są motywowani przez zabawę i rywalizację.

- Nauka w domu wymaga od dziecka dobrej samoorganizacji. Musi brać udział w zajęciach online, wiedzieć, kiedy się zaczynają, odrobić prace domową i pamiętać o wysłaniu jej do nauczyciela. A w domu jest tak wiele rozpraszaczy, które odciągają uwagę od nauki. Chciałam, aby system sprawił, że moje dzieci same z siebie będą chciały brać udział w zajęciach, abym nie musiała za nie o tym myśleć i pamiętać o wysyłaniu prac - tłumaczy Małgorzata Celarek, prezes zarządu w Grow Uperion.

Za innowacyjnym rozwiązaniem stoi zespół pedagogów, programistów i ekspertów od motywacji z Grow Uperion. Co ciekawe, system miał być narzędziem do motywacji pracowników korporacji. Jednak w związku z pandemią start-up szybko zaadaptował się do nowej rzeczywistości i stworzył rozwiązanie wspierające uczniów.

Szkoła w dobie koronawirusa: "Nauka zdalna to załamanie edukacji" - mówi dyrektorka zespołu szkolno-przedszkolnego w Poznaniu

Inspiracją były osobiste doświadczenia Małgorzaty Celarek, pomysłodawczyni start-upu, samotnej matki, musiała zmotywować swoje dzieci do zdalnej nauki. Chociaż z wykształcenia jest nauczycielem, miała z tym wiele (znanych rodzicom) problemów.

- Nauka w domu wymaga od dziecka dobrej samoorganizacji. Musi brać udział w zajęciach online, wiedzieć, kiedy się zaczynają, odrobić prace domową i pamiętać o wysłaniu jej do nauczyciela. A w domu jest tak wiele rozpraszaczy, które odciągają uwagę od nauki. Chciałam, aby system sprawił, że moje dzieci same z siebie będą chciały brać udział w zajęciach, abym nie musiała za nie o tym myśleć i pamiętać o wysyłaniu prac. Dlatego Grow Uperion nagradza ucznia zieleniącą się gałęzią lub owocem na drzewie za każdą nawet najmniejszą aktywność świadczącą o jego zaangażowaniu, jak np. punktualne zalogowanie się na lekcję online - tłumaczy Małgorzata Celarek, prezes zarządu w Grow Uperion.

Aplikacja Grow Uperion jest zintegrowana z rekomendowaną przez Ministerstwo Edukacji platformą MS Teams, która umożliwia prowadzenie zajęć online (w różnej) postaci, zachowując maksimum bezpieczeństwa danych użytkowników.

Dodajmy, że dwie spółki z Grupy TenderHut: Grow Uperion i SoftwareHut podpisały list intencyjny dotyczący wdrożenia i utrzymania platformy dla 5,5 mln użytkowników przez najbliższe 3 miesiące. W ramach prowadzonej kampanii #akcjaedukacja, inicjatywę wsparł też GovTech Polska.

- Wdrożenie rozwiązania dla takiej liczby użytkowników, to zarówno wyzwanie, jak i ogromna odpowiedzialność - mówi Robert Strzelecki, prezes zarządu GK TenderHut. - Komercyjna wycena wdrożenia to prawie 5 mln zł, ale szkoły dostaną dostęp do aplikacji bez ponoszenia żadnych kosztów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny