Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białostocki Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Białostoczanie uczcili żołnierzy tzw. drugiej konspiracji

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Białostocki Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Białostocki Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych Urszula Łobaczewska
W środę 1 marca z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Młodzież Wszechpolska zorganizowała Narodowy Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tegoroczne wydarzenie odbyło się pod hasłem „Stanę na każde twoje zawołanie, Polsko”.

Marsz rozpoczął się o godz. 17 mszą świętą w starym kościele farnym. Następnie pod kinem TON odbyły się rekonstrukcje historyczne oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, które zaintonowały uczniowie białostockiej Szkoły Estradowej im. Anny German.

Organizatorzy marszu zaprezentowali bohaterów podziemia antyniepodległościowego. W szczególności wyróżniono Zbigniewa Rećkę ps. "Trzynastka". W 2023 roku przypada setna rocznica jego urodzin. By upamiętnić jego zasługi w walce o wolną i niepodległą Polskę, radni Białymstoku ustanowili "Trzynastkę" jednym z patronów tego roku w mieście.

W 1942 roku przeprowadził akcję wyprowadzenia z białostockiego aresztu gestapo trzech członków sztabu i łączniczki okręgu Białystok AK. "Trzynastka" został zabity 11 października 1946 roku. Poległ w walce z plutonem operacyjnym Milicji Obywatelskiej w okolicach Wysokiego Mazowieckiego.

Chcemy dzisiejszego dnia podkreślić, że Żołnierze Wyklęci są zwycięzcami w naszych sercach, ponieważ ich patriotyczne postawy spopularyzowały służbę wojskową. Jest to niezmiernie ważne w momencie, gdy wróg stoi u naszych bram. Musimy tak jak żołnierze wyklęci być gotowi poświęcić się dla ojczyzny - powiedział Bartosz Szolc prezes białostockiej Młodzieży Wszechpolskiej.

Spod Archikatedry uczestnicy marszu wyruszyli ulicami Kilińskiego, Mickiewicza, Świętojańską, 11 Listopada kierując się na cmentarz wojskowy. Podczas marszu upamiętniono miejsca związane z Żołnierzami Wyklętymi. Uczestnicy zapalili znicze m.in. przy pomniku Danuty Siedzikówny "Inki". Zwieńczeniem marszu było złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy na cmentarzy wojskowym.

Zobacz też:Przedstawiciele władz i instytucji upamiętnili Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny