Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białostocki dom z bogatą historią

Adam Czesław Dobroński [email protected]
Dom Piekutowskich przy ul. Marczukowskiej
Dom Piekutowskich przy ul. Marczukowskiej
Marek Jankowski przyniósł mi informacje o skromnym drewnianym domu na Marczuku. Takim skazanym na rychłe już zniszczenie, co stało się de facto udziałem całej tej okolicy. O Marczuku pisałem niedawno, a chcemy obaj powracać do wypadających minidzielnic naszego miasta.

Nie napiszę o blokach, bo jest to temat na dużą książkę. Mamy przecież w centrum Białegostoku kamienice w stylu realizmu socjalistycznego (coś pośredniego między wielgachną stodołą a pałacem, wzór MDM), skromniutkie ceglane osiedla z epoki gomułkowskiej, koszarowce z wielkiej płyty lansowanej w dobie tow. Gierka, tzw. nowoczesne wieżowce z metryką III RP, będące mniej lub nieco więcej udanym naśladownictwem obiektów ze stali i szkła, które powstały wcześniej w metropoliach.

Pominę też dziś bardzo wdzięczny temat "murowanek" szkoły białostockiej.

W czym tkwił urok drewnianych domów? W ich układzie, który się zmieniał wskutek remontów i dobudówek. W niespodziankach zaistniałych za przyczyną fantazji osób zlecających budowę, ale i wskutek pomyłek fachowców bez cenzusu oraz innowacji lokatorów.

Taki dom, to korytarze i sienie, pokoje i kuchnie, komórki i magazynki, poddasza i piwnice, bokówki, schowki pod schodami, na zewnątrz ganki, w pobliżu składziki i tak można wymienić długo. To zapachy i skrzypienie desek, stukanie okiennic w wietrzny dzień, gniazda jaskółek, kawki w kominie, plątanina rynien, z których co raz któraś przeciekała. To królestwo ludzi, siedlisko istot niższego gatunku (małe domowe zoo), że o duchach nie wspomnę. Dom był świadkiem historii, ale miał w niej i swój udział.

Taki właśnie dom widać na dzisiejszym zdjęciu. Wciąż stoi naprzeciwko stawów przy ulicy Marczukowskiej. Trochę skrył się (co za subtelność!) wśród drzew, które dawały latem ochłodę i osłaniały od wichrów, szarug jesiennych, śnieżyc. Dom ten wybudował w dwudziestoleciu międzywojennym Wawrzyniec Piekutowski, dziadek Ireny Bieleckiej. Gospodarz to był majętny, właściciel dwóch innych domów przy ul. Alta. Można go było posądzić o fanaberie, bo zadbał nie tylko o duży ogród, ale także betonowy basen ze schodkami! Do posiadłości wiodła alejka, co nobilitowało całą posesję.
Tuż przed wybuchem wojny Wawrzyniec Piekutowski przekazał dom najmłodszemu synowi Ryszardowi, ojcu wspomnianej Ireny. Zbliżały się trudne czasy, przybywało lokatorów, najczęściej związanych z PKP (Kochanowscy, Zalewscy, Rydzewscy, Szotowie, Szulęcki i Wyleżyńscy). Dom zarabiał na siebie (wciąż trzeba było go ulepszać) i na właścicieli.

We wrześniu 1939 roku, kiedy w okolicach dworca kolejowego spadły bomby, to na podwórku Piekutowskich opatrywano rannych żołnierzy polskich. Pani Irena darła prześcieradła na opatrunki i karmiła obrońców ojczyzny pomidorami.

Za "pierwszego Sowieta" wprowadziło się do Piekutowskich kilku żołnierzy sowieckich. Mieli tu wygodnie, choć pozostali daleko od rodzinnych wiosek i miast. Po 22 czerwca 1941 roku musieli uciekać w panice. I stało się tak, że córka z rodziny komandira (dowódcy), kiedy wróciła z kolonii, to już nie zastała swoich rodziców. Na szczęście zaopiekowała się nią mama pani Ireny. Nina bardzo ładnie śpiewała, tęskniła, w 1944 roku wyjechała z wojskiem sowieckim. Czy wspominała potem przyjazny jej dom na Marczuku?

To samo pytanie trzeba byłoby zadać młodej Żydówce, ukrywanej przez panią Wyleżyńską. Była bardzo ładna i na tyle odważna, że spacerowała ze swą opiekunką wieczorami po ogrodzie. Postronni nie widzieli, że to Żydówka, dom - jak się rzekło - stał na uboczu. Dziewczyna doczekała końca wojny, wyjechała z Białegostoku. Czy to prawda, że ściany domów mają uszy?

"Stefan Szylęcki dostał z Londynu krzyż Virtuti Militari, podobno za wysadzenie jakiegoś niemieckiego transportu wojskowego. Kiedy wyprowadzał się z naszego domu płakał. Powiedział tylko, że największym jego szczęściem było zamieszkanie na Marczuku".

Jakież to piękne świadectwo klasy domu i jego mieszkańców. Ci drudzy mogą liczyć na wyróżnienie, domy pozostają anonimowe.

Pani Irena, będąc z mężem na spacerze, uratowała chłopca topiącego się na środkowym stawie marczukowskim. Był gorący dzień wielkanocny drugiej połowy lat czterdziestych.

"Widziałam jak przy brzegu siedział starszy mężczyzna z chłopcem i w pewnej chwili zauważyłam, jak się on zaczął topić. Mąż położył się przy brzegu i wyciągnął swoją rękę, by pomóc mi wyciągnąć na brzeg chłopca. Zaraz poszli rodzice, nawet zrazu nie podziękowali. Zrobili to dopiero po jakimś czasie."

Takich zdarzeń było więcej, nie wszystkie zostały zapisane i zapamiętane. Z pewnością nie o wszystkich chcieli mieszkańcy opowiadać. Po wojnie basen przy domu Piekutowskich został zasypany, nie ma już alejki, pozostały natomiast ślady po bombach. Nikt nie przychodzi kąpać się w stawie, niedaleko wyrosło miasto "Słoneczny Stok", a tu ludzi ubywa.

W domu Piekutowskich przy ulicy Marczukowskiej mieszka już tylko jeden lokator. Odejdzie i on, gdy rozstrzygną się sprawy sądowe i zapadnie wyrok na dom. Ostateczny, bez apelacji. Ciąg dalszy można sobie wyobrazić, jeśli rozbiórka nie nastąpi szybko, to pojawią się cwaniaczki, ukradną okna i drzwi, spalą część desek, wypiją niejedno piwo.

Zniknie dom przy Marczukowskiej, jeszcze jeden dom białostocki z bogatą historią.

Współpraca Marek Jankowski

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny